caja-actions 1.26.0 - en to id translation catalogue (69 entries)

en: _Ask me
id: T_anya saya

en: You will be asked for the format to choose each time an item is about to be exported.
id: Anda akan ditanya format yang akan dipilih setiap kali sebuah item akan diekspor.

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: No NAIExporter implementation found for '%s' format.
id: Implementasi NAIExporter tidak ditemukan untuk format '%s'.

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: %s NAIExporter doesn't implement 'to_buffer' interface.
id: %s NAIExporter tidak mengimplementasi antar muka 'to_buffer'.

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: %s NAIExporter doesn't implement 'to_file' interface.
id: %s NAIExporter tidak mengimplementasi antar muka 'to_file'.

en: A graphical interface to create and edit your Caja actions.
id: Sebuah antarmuka grafis untuk membuat dan menyunting aksi-aksi Caja Anda.

en: MATE desktop
id: Desktop MATE

en: KDE desktop
id: Desktop KDE

en: LXDE desktop
id: Desktop LXDE

en: ROX desktop
id: Desktop ROX

en: XFCE desktop
id: Desktop XFCE

en: Legacy systems
id: Sistem legacy

en: Show if True
id: Tampilkan jika Benar

en: Show if running
id: Tampilkan jika berjalan

en: The name of a binary which must be running
id: Nama biner yang harus dijalankan

en: Capabilities
id: Kapabilitas

en: Item was renumbered because the caller did not provide any check function.
id: Item dinomori ulang karena caller tidak menyediakan fungsi pemeriksaan apa pun.

en: Item was renumbered because the caller did not provide any ask user function.
id: Item dinomori ulang karena caller tidak menyediakan fungsi tanya pengguna.

en: Item was renumbered due to user request.
id: Item diganti nomornya karena permintaan pengguna.

en: Existing item was overridden due to user request.
id: Item yang ada ditimpa karena permintaan pengguna.

en: Item %s already exists.
id: Item %s sudah ada.

en: Import was canceled due to user request.
id: Impor dibatalkan karena permintaan pengguna.

note: Translators: the action has been renumbered during import operation
en: (renumbered)
id: (penomoran ulang)

en: Do _not import the item
id: Ja_ngan mengimpor item

note: Translators: default label for a new action
en: New Caja action
id: Aksi Caja baru

en: Empty label
id: Label kosong

en: Description
id: Deskripsi

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Open
id: B_uka

en: File is not a valid .desktop file
id: Berkas bukan berkas .desktop yang sah

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
id: Berkas desktop Versi '%s' tak dikenal

en: Starting %s
id: Memulai %s

en: Application does not accept documents on command line
id: Aplikasi tidak menerima dokumen pada baris perintah

en: Unrecognized launch option: %d
id: Opsi peluncuran tak dikenal: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
id: Tidak dapat melewatkan URI dokumen pada entri desktop 'Type=Link'

en: Not a launchable item
id: Bukan butir yang dapat diluncurkan

en: Disable connection to session manager
id: Menonaktifkan koneksi ke manajer sesi

en: Specify file containing saved configuration
id: Nyatakan berkas yang memuat konfigurasi tersimpan

en: FILE
id: BERKAS

en: Specify session management ID
id: Tentukan ID manajemen sesi

en: Session management options:
id: Opsi manajemen sesi:

en: Show session management options
id: Menampilkan opsi manajemen sesi

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
id: Pilih sebuah folder

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
id: Nihil

en: _Action
id: _Aksi

en: _File
id: _Berkas

en: _View
id: _Tampilan

en: _Tools
id: _Alat

en: _Help
id: B_antuan

en: _Save
id: _Simpan

en: _Quit
id: _Keluar

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
id: Keluar dari aplikasi

en: Cu_t
id: Po_tong

en: _Copy
id: _Salin

en: _Paste
id: Tem_pel

en: D_uplicate
id: Membuat D_uplikat

en: _Delete
id: Menghapus

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: Contents
id: Isi

en: _About
id: Tent_ang

en: minutes
id: menit

en: _Up
id: _Naik

en: _Down
id: _Turun

en: _Browse...
id: _Telusur...

en: Example
id: Contoh

en: <b>Command</b>
id: <b>Perintah</b>

en: _Folders
id: _Folder

en: P_roperties
id: P_roperti

en: Miscellaneous options
id: Opsi lain-lain
