linuxmint - en to ru translation catalogue (485 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ru: Другой профиль…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ru: По умолчанию:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ru: Цветовое пространство:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ru: Тестовый профиль:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ru: Установить для всех пользователей

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ru: Создать виртуальное устройство

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ru: Выбрать файл ICC-профиля

en: _Import
ru: _Импортировать

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ru: Поддерживаемые ICC-профили

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ru: Все файлы

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
ru: Доступные профили для дисплеев

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
ru: Доступные профили для сканеров

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
ru: Доступные профили для принтеров

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
ru: Доступные профили для камер

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
ru: Доступные профили для веб-камер

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ru: Доступные профили

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ru: Устройство

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
ru: Калибровка

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
ru: Не удалось удалить автоматически добавленный профиль

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ru: Без профиля

en: %i year | %i years
ru[0]: %i год
ru[1]: %i года
ru[2]: %i лет

en: %i month | %i months
ru[0]: %i месяц
ru[1]: %i месяца
ru[2]: %i месяцев

en: %i week | %i weeks
ru[0]: %i неделя
ru[1]: %i недели
ru[2]: %i недель

note: fallback
en: Less than 1 week
ru: Менее 1 недели

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ru: RGB по умолчанию

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ru: CMYK по умолчанию

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ru: По умолчанию серый

en: Uncalibrated
ru: Не откалибровано

en: This device is not color managed.
ru: Это устройство не поддерживает управление цветом.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
ru: Это устройство использует данные, откалиброванные производителем.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
ru: У этого устройства нет подходящего профиля для цветокоррекции всего экрана.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
ru: Это устройство использует устаревший профиль, который может быть неточен.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
ru: Неопределённый

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
ru: Не найдено ни одного устройство с возможностью управления цветом

[ctx: Device kind]
en: Display
ru: Экран

[ctx: Device kind]
en: Scanner
ru: Сканер

[ctx: Device kind]
en: Printer
ru: Принтер

[ctx: Device kind]
en: Camera
ru: Камера

[ctx: Device kind]
en: Webcam
ru: Веб-камера

note: Add some common languages first
en: English
ru: Английский

en: British English
ru: Британский английский

en: German
ru: Немецкий

en: French
ru: Французский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Chinese (simplified)
ru: Китайский (упрощённый)

en: Russian
ru: Русский

en: Arabic
ru: Арабский

note: Add some common regions
en: United States
ru: Соединённые Штаты

en: Germany
ru: Германия

en: France
ru: Франция

en: Spain
ru: Испания

en: China
ru: Китай

en: Select a region
ru: Выберите регион

en: Unspecified
ru: Неопределённый

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
ru: Дублируемые экраны

en: Confirm reset to defaults
ru: Подтверждение сброса к настройкам по умолчанию

en: Cancel
ru: Отменить

en: Continue
ru: Продолжить

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
ru: Это удалит существующую конфигурацию экрана и сбросит текущее расположение.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ru: Альбомная

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ru: Портретная справа

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ru: Портретная слева

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ru: Альбомная (перевёрнутая)

en: %.2lf Hz
ru: %.2lf Гц

en: Monitor scale
ru: Масштабирование монитора

en: User interface scale
ru: Маштабирование пользовательского интерфейса

en: Network proxy
ru: Прокси-сервер

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
ru: VPN %s

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ru: К сожалению, что-то пошло не так. Обратитесь к поставщику программного обеспечения.

en: NetworkManager needs to be running.
ru: NetworkManager должен быть запущен.

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ru: %d Мбит/с

en: never
ru: никогда

en: today
ru: сегодня

en: yesterday
ru: вчера

en: %i day ago | %i days ago
ru[0]: %i день назад
ru[1]: %i дня назад
ru[2]: %i дней назад

en: IPv4 Address
ru: Адрес IPv4

en: IPv6 Address
ru: Адрес IPv6

en: IP Address
ru: IP адрес

en: Hardware Address
ru: Аппаратный адрес

en: Default Route
ru: Маршрут по умолчанию

en: Last used
ru: Последнее использованное

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ru: Проводная

en: Options…
ru: Параметры…

en: Add new connection
ru: Добавить новое подключение

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ru: Корпоративный

[ctx: Wifi security]
en: None
ru: Отсутствует

[ctx: Signal strength]
en: None
ru: Нет

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ru: Слабый

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ru: Нормальный

[ctx: Signal strength]
en: Good
ru: Хороший

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ru: Отличный

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
ru: Если помимо беспроводного подключения к Интернету у вас имеется ещё какое-либо подключение к Интернету, то в таком случае вы можете настроить беспроводную точку доступа для раздачи Интернета другим пользователям.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
ru: Переключение на беспроводную точку доступа приведёт к отключению от <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
ru: Невозможно подключиться к Интернету по беспроводному соединению пока активна точка доступа.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ru: Отключить точку доступа и всех её пользователей?

en: _Cancel
ru: _Отмена

en: _Stop Hotspot
ru: _Отключить точку доступа

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ru: Использование в качестве точки доступа запрещено системной политикой

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ru: Беспроводное устройство не поддерживает режим точки доступа

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ru: Сетевые данные для выбранных сетей, включая пароль и любые пользовательские параметры, будут утеряны.

en: _Forget
ru: _Забыть

en: History
ru: История

en: _Close
ru: _Закрыть

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ru: _Забыть

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ru: Web Proxy Autodiscovery используется при отсутствии URL для автоматической настройки.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ru: Не рекомендуется использовать для непроверенных общедоступных сетей.

en: Proxy
ru: Прокси

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
ru: Неизвестно

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ru: Инфраструктура

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ru: Состояние неизвестно

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ru: Неуправляемое

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ru: Недоступно

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ru: Подключение

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ru: Требуется аутентификация

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
ru: Подключён

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ru: Отключение

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
ru: Сбой подключения

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ru: Состояние неизвестно (отсутствует)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ru: Не подключено

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ru: Сбой настройки

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ru: Сбой настройки IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ru: Истёк срок настроек IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ru: Требуется пароль, но он не задан

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ru: Клиент 802.1x отключён

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ru: Сбой настройки клиента 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ru: Сбой клиента 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ru: Клиент 802.1x слишком долго ожидал аутентификации

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ru: Не удалось запустить службу PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ru: Служба PPP отключена

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ru: Сбой PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ru: Не удалось запустить клиент DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ru: Ошибка клиента DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ru: Сбой клиента DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ru: Не удалось запустить службу общедоступного соединения

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ru: Сбой службы общедоступного соединения

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ru: Не удалось запустить службу AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ru: Ошибка службы AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ru: Сбой службы AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ru: Линия занята

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ru: Нет гудка на линии

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ru: Не удалось установить оператора

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ru: Время, отведённое на звонок, истекло

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ru: Не удалось дозвониться

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ru: Не удалось инициализировать модем

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ru: Не удалось выбрать указанный APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ru: Не искать сети

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ru: Регистрация сети запрещена

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ru: Время ожидания регистрации сети истекло

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ru: Не удалось зарегистрироваться в запрошенной сети

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ru: Сбой проверки PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ru: Возможно отсутствует прошивка для устройства

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ru: Соединение потеряно

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ru: Предполагалось, что соединение существует

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ru: Модем не найден

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ru: Сбой подключения по Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ru: SIM-карта не вставлена

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ru: Требуется SIM Pin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ru: Требуется SIM Puk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ru: Некорректная SIM-карта

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ru: Сбой зависимости подключения

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ru: Отсутствует прошивка

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ru: Кабель не подключён

en: Layout
ru: Раскладка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Button %d
ru: Клавиша %d

en: Output:
ru: Вывод:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ru: Сохранять соотношение сторон (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ru: Отображать на один экран

en: %d of %d
ru: %d из %d

en: Display Mapping
ru: Экранная раскладка

en: Stylus
ru: Стилус

en: Tablet
ru: Планшет

en: Button
ru: Кнопка

en: New shortcut…
ru: Новое сочетание клавиш…

en: Security
ru: Безопасность

en: automatic
ru: автоматически

en: Profile %d
ru: Профиль %d

en: Never
ru: Никогда

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Details
ru: Подробная информация

en: Identity
ru: Идентификатор

en: Address
ru: Адрес

en: Netmask
ru: Маска подсети

en: Gateway
ru: Шлюз

en: Delete Address
ru: Удалить адрес

en: Add
ru: Добавить

en: Server
ru: Сервер

en: Delete DNS Server
ru: Удалить сервер DNS

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
ru: Метрика

en: Delete Route
ru: Удалить маршрут

en: Automatic (DHCP)
ru: Автоматически (DHCP)

en: Manual
ru: Вручную

en: Link-Local Only
ru: Только для локальной сети

en: Prefix
ru: Префикс

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic, DHCP only
ru: Автоматически, только DHCP

en: Reset
ru: Сбросить

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ru: Нет

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ru: WEP 40/128-битный ключ (Hex или ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ru: WEP 128-битная парольная фраза

en: Dynamic WEP (802.1x)
ru: Динамический WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
ru: WPA и WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
ru: WPA и WPA2 Enterprise

[ctx: Firewall zone]
en: Default
ru: По умолчанию

en: The zone defines the trust level of the connection
ru: Зона определяет уровень доверия соединению

en: Unable to open connection editor
ru: Не удалось открыть редактор соединений

en: New Profile
ru: Создать профиль

en: _Add
ru: _Добавить

en: Import from file…
ru: Импортировать из файла…

en: Add VPN
ru: Добавить VPN

en: Cannot import VPN connection
ru: Не удалось импортировать VPN-соединение

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ru: Невозможно прочитать файл «%s» или файл не содержит корректную информацию о VPN-соединении
    
    Ошибка: %s.

en: Select file to import
ru: Выберите файл для импортирования

en: _Open
ru: _Открыть

en: A file named “%s” already exists.
ru: Файл с именем «%s» уже существует.

en: _Replace
ru: _Заменить

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ru: Заменить %s сохраняемым VPN-соединением?

en: Cannot export VPN connection
ru: Не удалось экспортировать VPN-соединение

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ru: Невозможно экспортировать VPN-соединение «%s» в %s.
    
    Ошибка: %s.

en: Export VPN connection
ru: Экспортировать VPN-соединение

en: _Save
ru: Со_хранить

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
ru: неопределённая ошибка в 802.1x использующем шифрование (WPA-EAP)

en: no file selected
ru: файл не выбран

en: unspecified error validating eap-method file
ru: неизвестная ошибка проверки файла ЕАР-методом

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ru: Секретные ключи DER, PEM или PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
ru: Сертификаты DER или PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
ru: отсутствует файл EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
ru: Выберите файл PAC

en: PAC files (*.pac)
ru: Файлы PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
ru: отсутствует имя пользователя EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
ru: отсутствует пароль EAP-LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
ru: недействительный сертификат EAP-PEAP CA: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
ru: недействительный сертификат EAP-PEAP CA: сертификат не указан

en: Choose a Certificate Authority certificate
ru: Выбрать сертификат удостоверяющего центра

en: missing EAP username
ru: отсутствует имя пользователя EAP

en: missing EAP password
ru: отсутствует пароль EAP

en: missing EAP-TLS identity
ru: отсутствует идентификатор EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
ru: недействительный сертификат EAP-TLS CA: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
ru: недействительный сертификат EAP-TLS CA: сертификат не указан

en: invalid EAP-TLS password: missing
ru: недопустимый пароль EAP-TLS: отсутствует

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
ru: недействительный секретный ключ EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
ru: недействительный пользовательский сертификат EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
ru: Незашифрованные закрытые ключи являются небезопасными

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ru: Выбранный секретный ключ не защищён паролем. Это может привести к компрометированию ваших учётных данных. Выберите секретный ключ, защищённый паролем.
    
    (Вы можете защитить секретный ключ с помощью openssl)

en: Choose your personal certificate
ru: Выберите свой персональный сертификат

en: Choose your private key
ru: Выберите ваш секретный ключ

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
ru: недействительный сертификат EAP-TTLS CA: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
ru: недействительный сертификат EAP-TTLS CA: сертификат не указан

en: Unknown error validating 802.1x security
ru: Неизвестная ошибка при проверке подлинности 802.1x

en: Tunneled TLS
ru: TLS с туннелем

en: Protected EAP (PEAP)
ru: Защищённый EAP (PEAP)

en: missing leap-username
ru: отсутствует имя пользователя leap

en: missing leap-password
ru: отсутствует пароль leap

en: missing wep-key
ru: отсутствует wep-ключ

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ru: недействительный wep-ключ: ключ с длиной %zu должен содержать только шестнадцатеричные символы

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ru: недействительный wep-ключ: ключ с длиной %zu должен содержать только символы ASCII

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ru: недействительный wep-ключ: ключ с неверной длиной %zu. Ключ должен быть длиной 5/13 (ASCII) или 10/26 (HEX)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ru: недействительный wep-ключ: парольная фраза не может быть пустой

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ru: недействительный wep-ключ: парольная фраза должна быть короче 64 символов

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ru: недействительный wpa-psk: ключ неверной длины %zu. Должен быть [8,63] байт или 64 шестнадцатеричных символа

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ru: недействительный wpa-psk: невозможно интерпретировать ключ с 64 байт как шестнадцатеричный

en: _All Settings
ru: _Все настройки

en: Enable verbose mode
ru: Включить подробный режим

en: Show the overview
ru: Предварительный просмотр

en: Show help options
ru: Показать параметры справки

en: Panel to display
ru: Показать панель

en: - System Settings
ru: - Параметры системы

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ru: %s
    Выполните «%s --help», чтобы показать список всех доступных параметров командной строки.

en: Help
ru: Справка

en: Quit
ru: Выход

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ru: Точка доступа

en: Color
ru: Цвет

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ru: Для управления цветом каждому устройству требуется актуальный цветовой профиль.

en: Add device
ru: Добавить устройство

en: Add a virtual device
ru: Добавить виртуальное устройство

en: Delete device
ru: Удалить устройство

en: Remove a device
ru: Удалить устройство

en: Set this profile for all users on this computer
ru: Установить этот профиль для всех пользователей этого компьютера

en: Add profile
ru: Добавить профиль

en: Remove profile
ru: Удалить профиль

en: View details
ru: Просмотреть детали

en: Device type:
ru: Тип устройства:

en: Manufacturer:
ru: Производитель:

en: Model:
ru: Модель:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
ru: Файлы с изображениями можно перетаскивать в это окно для автоматического заполнения полей.

en: Select a language
ru: Выберите язык

en: _Select
ru: _Выбрать

en: Display Arrangement
ru: Расположение экрана

en: Set as Primary
ru: Сделать основным

en: Display Configuration
ru: Конфигурация экрана

en: Join Displays
ru: Объединить экраны

en: Mirror
ru: Зеркалировать

en: Displays
ru: Экраны

en: Reset to Defaults
ru: Сбросить на настройки по умолчанию

en: Cancel changes
ru: Отменить изменения

en: Apply
ru: Применить

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Refresh Rate
ru: Частота обновления

en: Rotation
ru: Поворот

en: Adjust for TV
ru: Отрегулировать для ТВ

en: _Add Profile…
ru: _Добавить профиль…

en: Provider
ru: Провайдер

en: Network
ru: Сеть

[ctx: proxy method]
en: None
ru: Отсутствует

[ctx: proxy method]
en: Manual
ru: Вручную

[ctx: proxy method]
en: Automatic
ru: Автоматический

en: _Method
ru: _Метод

en: _Configuration URL
ru: _Конфигурационный URL

en: _HTTP Proxy
ru: _HTTP прокси

en: H_TTPS Proxy
ru: _HTTPS прокси

en: _FTP Proxy
ru: _FTP прокси

en: _Socks Host
ru: _Socks узел

en: _Ignore Hosts
ru: _Игнорировать узлы

en: HTTP proxy port
ru: HTTP порт прокси-сервера

en: HTTPS proxy port
ru: HTTPS порт прокси-сервера

en: FTP proxy port
ru: FTP порт прокси-сервера

en: Socks proxy port
ru: Socks порт прокси-сервера

en: Turn device off
ru: Выключить устройство

en: Add Device
ru: Добавить устройство

en: Remove Device
ru: Удалить устройство

en: VPN Type
ru: Тип VPN

en: Group Name
ru: Название группы

en: Group Password
ru: Пароль группы

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Turn VPN connection off
ru: Выключить VPN-соединение

en: _Apply
ru: _Применить

en: Automatic _Connect
ru: Автоматическое _Подключение

en: Signal Strength
ru: Уровень сигнала

en: Link speed
ru: Скорость передачи данных

en: details
ru: подробности

en: S_ecurity
ru: _Защита

en: _Password
ru: _Пароль

en: My Home Network
ru: Моя домашняя сеть

en: None
ru: Не задан

en: Show P_assword
ru: Показать _пароль

en: Make available to other users
ru: Сделать доступным для других пользователей

en: identity
ru: подлинность

en: _Addresses
ru: _Адреса

en: Automatic (DHCP) addresses only
ru: Автоматически (DHCP) только адреса

en: Link-local only
ru: Только для локальной сети

en: Shared with other computers
ru: Общий с другими компьютерами

en: Disabled
ru: Отключено

en: Routes
ru: Маршруты

en: _Ignore automatically obtained routes
ru: _Игнорировать автоматически полученные маршруты

en: Use this connection _only for resources on its network
ru: Использовать это подключение _только для ресурсов в этой сети

en: _MAC Address
ru: _MAC адрес

en: _Cloned MAC Address
ru: _Клонированный MAC-адрес

en: hardware
ru: оборудование

en: _Reset
ru: _Сброс

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
ru: Сбросить параметры этого соединения к значениям по умолчанию и запомнить его в качестве предпочтительного соединения.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
ru: Удалить все параметры, относящиеся к этой сети, и не подключаться к ней автоматически.

en: reset
ru: сброс

en: Hardware
ru: Оборудование

[ctx: tab]
en: Reset
ru: Сброс

en: Wi-Fi Hotspot
ru: Точка доступа Wi-Fi

en: _Turn On
ru: _Включить

en: Turn Wi-Fi off
ru: Выключить Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
ru: _Сделать точкой доступа…

en: _Connect to Hidden Network…
ru: _Подключиться к скрытой сети…

en: _History
ru: _История

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
ru: Выключите для подключения к сети Wi-Fi

en: Network Name
ru: Название сети

en: Connected Devices
ru: Подключённые устройства

en: Security type
ru: Тип безопасности

en: Password
ru: Пароль

en: Choose a Layout
ru: Выберите раскладку

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Select an input source to add
ru: Выберите источник ввода для добавления

en: Keyboard Layout Options
ru: Параметры раскладки клавиатуры

en: Region and Language
ru: Регион и язык

en: Add Layout
ru: Добавить раскладку

en: Remove Layout
ru: Удалить раскладку

en: Move Up
ru: Переместить вверх

en: Move Down
ru: Переместить вниз

en: Preview Layout
ru: Предпросмотр раскладки

en: Include less-common layouts in the selection list
ru: Включить менее распространенные раскладки в список для выбора

en: Use the same layout for all windows
ru: Использовать одинаковую раскладку для всех окон

en: Allow different layouts for individual windows
ru: Разрешить отдельные раскладки для каждого окна

en: New windows use the default layout
ru: Использовать раскладку по умолчанию в новых окнах

en: New windows use the previous window's layout
ru: Использовать раскладку предыдущего окна для новых окон

en: Display options
ru: Параметры экрана

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
ru: Использовать флаг страны, если доступно, для отображения раскладки клавиатуры

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
ru: Показывать наименование раскладки вместо имени группы, когда используется текст для отображения раскладки

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
ru: Предпочитать верхний регистр при использовании текста для представления раскладки

en: _Options...
ru: _Параметры…

en: View and edit keyboard layout options
ru: Просмотр и изменение параметров раскладки

en: Reset to De_faults
ru: Восстановить параметры по _умолчанию

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
ru: Заменить текущие настройки раскладки
    настройками по умолчанию

en: Map Buttons
ru: Назначить кнопки

en: Map buttons to functions
ru: Назначить кнопки функциями

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ru: Чтобы изменить комбинацию клавиш, выберите «Событие нажатие клавиши», нажмите кнопку комбинации клавиш и нажмите новые клавиши или нажмите Backspace для очистки.

en: No tablet detected
ru: Планшет не обнаружен

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ru: Подключите или включите ваш планшет Wacom

en: Bluetooth Settings
ru: Параметры Bluetooth

en: Wacom Tablet
ru: Планшет Wacom

en: Tracking Mode
ru: Режим отслеживания

en: Left-Handed Orientation
ru: Настроить под левую руку

en: Map to Monitor…
ru: Привязка к монитору…

en: Map Buttons…
ru: Привязка кнопок…

en: Calibrate…
ru: Откалибровать…

en: Adjust mouse settings
ru: Изменить настройки мыши

en: Adjust display resolution
ru: Настроить разрешение экрана

en: Decouple Display
ru: Разделить экран

en: Tablet (absolute)
ru: Планшет (абсолютный)

en: Touchpad (relative)
ru: Тачпад (относительный)

en: Middle Mouse Button Click
ru: Нажатие средней кнопки мыши

en: Right Mouse Button Click
ru: Нажатие правой кнопки мыши

en: Back
ru: Назад

en: Forward
ru: Вперёд

en: No stylus found
ru: Стилус не найден

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
ru: Переместите стилус в непосредственную близость к планшету, чтобы настроить его

en: Eraser Pressure Feel
ru: Чувствительность нажатия ластика

en: Soft
ru: Мягкий

en: Firm
ru: Твёрдый

en: Top Button
ru: Верхняя кнопка

en: Lower Button
ru: Нижняя кнопка

en: Lowest Button
ru: Самая нижняя кнопка

en: Tip Pressure Feel
ru: Чувствительность нажатия пера

en: Test Your _Settings
ru: _Проверить настройки

en: 802.1x _Security
ru: _Защита 802.1x

en: page 1
ru: страница 1

en: Anony_mous identity
ru: А_нонимная идентификация

en: Inner _authentication
ru: Внутренняя _аутентификация

en: page 2
ru: страница 2

en: Last Used
ru: Последнее использованное

en: Twisted Pair (TP)
ru: Витая пара (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
ru: Интерфейс подключаемого модуля (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
ru: Независимый медиа-интерфейс (MII)

en: 10 Mb/s
ru: 10 Мбит/c

en: 100 Mb/s
ru: 100 Мбит/c

en: 1 Gb/s
ru: 1 ГБит/с

en: 10 Gb/s
ru: 10 Гбит/с

en: _Name
ru: _Имя

en: _Cloned Address
ru: _Клонированные адреса

en: bytes
ru: байт

en: Make available to other _users
ru: Сделать доступным для других _пользователей

en: Connect _automatically
ru: Подключаться _автоматически

en: Firewall _Zone
ru: _Зона брандмауэра

en: Automatic DNS
ru: Автоматический DNS

en: Automatic Routes
ru: Автоматические маршруты

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
ru: Сбросить параметры этой сети, включая пароли, и запомнить её в качестве предпочтительной сети

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
ru: Удалить все параметры, относящиеся к этой сети, и не пытаться автоматически подключаться к этой сети

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ru: (Ошибка: не удалось загрузить редактор VPN-соединений)

en: Make available to _other users
ru: Сделать доступным для _других пользователей

en: Anonymous
ru: Анонимный

en: Authenticated
ru: Аутентифицированный

en: Both
ru: Оба

en: PAC _file
ru: _Файл PAC

en: _Inner authentication
ru: _Внутренняя аутентификация

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ru: Разрешить автоматическое _выделение ресурсов PAC

en: _Username
ru: _Имя пользователя

en: Sho_w password
ru: _Показывать пароль

en: Version 0
ru: Версия 0

en: Version 1
ru: Версия 1

en: C_A certificate
ru: Сертификат _CA

en: No CA certificate is _required
ru: Сертификат CA не _требуется

en: PEAP _version
ru: _Версия PEAP

en: I_dentity
ru: _Подлинность

en: _User certificate
ru: Сертификат _пользователя

en: Private _key
ru: Приватный _ключ

en: _Private key password
ru: _Пароль приватного ключа

en: Au_thentication
ru: _Аутентификация

en: 1 (Default)
ru: 1 (По умолчанию)

en: Open System
ru: Открытая система

en: Shared Key
ru: Общий ключ

en: _Key
ru: _Ключ

en: Sho_w key
ru: _Показать ключ

en: WEP inde_x
ru: _Индекс WEP

en: _Type
ru: _Тип

en: Screen Calibration
ru: Калибровка экрана

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ru: Коснитесь маркеров, которые будут появляться на экране, чтобы откалибровать планшет.

en: Mis-click detected, restarting…
ru: Обнаружено ложное нажатие, выполняется перезапуск…

en: Color management settings
ru: Настройки управления цветом

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
ru: Цвет, ICC, Профиль, Калибровать, Принтер, Экран

en: Region & Language
ru: Регион и язык

en: Change your region and language settings
ru: Изменить региональные и языковые настройки

en: Display
ru: Монитор

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ru: Изменить разрешение и позицию мониторов, проекторов

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
ru: Панель, Проектор, xrandr, Экран, Разрешение, Обновить

en: Network settings
ru: Настройки сети

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
ru: Сеть, Беспроводная связь, IP, Локальная сеть, Прокси, интернет, Беспроводная сеть

en: Graphics Tablet
ru: Графический планшет

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ru: Установка привязки кнопок и настройка чувствительности пера для графических планшетов

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
ru: Планшет, Wacom, Стилус, Стёрка, Мышь, Электронное перо, Ручка
