gnome-applets master - en to id translation catalogue (705 entries)

en: Red value level
id: Tingkat merah

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
id: Tingkatan baterai lemah ketika baterai ditampilkan dengan warna Merah. Juga nilai ketika peringatan baterai lemah ditampilkan.

en: Warn on low time rather than low percentage
id: Peringatkan dengan waktu menipis dari pada persentasi rendah

en: Use the value defined in red-value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
id: Gunakan nilai yang didefinisikan pada red-value sebagai sisa waktu untuk menampilkan dialog peringatan daripada sebuah persentase.

en: Low Battery Notification
id: Notifikasi Baterai Lemah

en: Notify user when the battery is low.
id: Memberi tahu pengguna ketika baterai sudah lemah.

en: Full Battery Notification
id: Notifikasi Baterai Penuh

en: Notify user when the battery is full.
id: Memberi tahu pengguna ketika baterai sudah penuh.

en: Beep for warnings
id: Bunyikan suara peringatan

en: Beep when displaying a warning.
id: Beep ketika menampilkan sebuah peringatan.

en: Drain from top
id: Turun dari atas

en: Show the battery meter draining from the top of the battery. Only implemented for traditional battery view.
id: Tunjukkan indikator baterai turun dari atas baterai. Ini hanya berlaku pada tampilan baterai tradisional.

en: Upright (small) battery
id: Baterai (kecil) kanan atas

en: Show the upright, smaller battery on the panel.
id: Tampilkan baterai tegak yang lebih kecil pada panel.

en: Show the horizontal battery
id: Tunjukkan baterai horisontal

en: Show the traditional, horizontal battery on the panel.
id: Tampilkan baterai mendatar yang tradisional pada panel.

en: Show the time/percent label
id: Menampilkan label waktu/persen

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
id: 0 untuk tanpa label, 1 untuk persentase dan 2 untuk waktu tersisa.

en: Characters shown on applet startup
id: Karakter yang diperlihatkan pada saat memulai applet

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
id: String yang dipilih pengguna ketika terakhir kali applet dipergunakan. String ini akan ditampilkan ketika pengguna menjalankan applet.

en: List of available palettes
id: Daftar palet yang tersedia

en: List of strings containing the available palettes.
id: Daftar string berisi palet yang tersedia.

en: Command to execute
id: Perintah yang akan dijalankan

en: Command/script to execute to get the output
id: Perintah/skrip yang akan dieksekusi untuk memperoleh keluaran

en: Interval for the command
id: Selang waktu bagi perintah

en: Interval to execute the command (in seconds)
id: Selang waktu untuk menjalankan perintah (dalam detik)

en: Width of output
id: Lebar keluaran

en: Number of characters to display
id: Cacah karakter yang akan ditampilkan

en: Show icon
id: Tampilkan ikon

en: If applet icon is shown or not
id: Apakah ikon aplet ditampilkan atau tidak

en: CPU to Monitor
id: CPU yang Dipantau

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
id: Tetapkan CPU yang akan dipantau, tidak berlaku pada sistem prosesor tunggal.

en: Mode to show cpu usage
id: Mode untuk menampilkan penggunaan cpu

en: A 'graphic' value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 'text' to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 'both' to show the applet in graphic and text mode.
id: Nilai 'graphic' berarti menampilkan applet dalam model grafis (hanya pixmap), 'text' menampilkan applet pada mode teks (tidak menampilkan pixmap), dan 'both' menampilkan applet dalam mode grafis dan teks.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
id: Jenis teks untuk ditampilkan (jika teks diaktifkan).

en: A 'frequency' value means to show cpu frequency, 'frequency-unit' to show frequency and units, and 'percentage' to show percentage instead of frequency.
id: Nilai 'frequency' berarti menampilkan frekuensi cpu, 'frequency-unit' untuk menampilkan frekuensi serta unit, dan 'percentage' untuk menampilkan persentase sebagai pengganti frekuensi.

en: Directory in which the theme is located
id: Direktori di mana tema ditempatkan

en: Update the data automatically
id: Mutakhirkan data secara otomatis

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
id: Menentukan apakah aplet secara otomatis memutakhirkan statistik cuacanya atau tidak.

en: Update interval
id: Interval pemutakhiran

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
id: Selang waktu, dalam detik, antara pemutakhiran otomatis.

en: Show notification
id: Tunjukkan notifikasi

en: Show notifications for critical weather conditions
id: Tampilkan pemberitahuan bagi kondisi cuaca kritis

en: Macro pattern list
id: Macro daftar pola

en: List of entries containing strings for the macro patterns.
id: Daftar entri yang memuat kalimat bagi pola makro.

en: Macro command list
id: Daftar perintah makro

en: List of entries containing strings for the macro commands.
id: Daftar entri yang memuat kalimat bagi perintah makro.

en: Show handle
id: Tampilkan handle

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
id: Tampilkan handle supaya applet dapat dikeluarkan dari panel.

en: Show frame
id: Tampilkan bingkai

en: Show a frame surrounding the applet.
id: Tampilkan sebuah bingkai mengitari applet.

en: Perform history autocompletion
id: Lakukan pelengkapan otomatis dari riwayat

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
id: Mencoba untuk melengkapi sebuah perintah secara otomatis dari riwayat perintah yang dimasukkan.

en: Width
id: Lebar

en: Width of the applet
id: Lebar aplet

en: Use the default theme colors
id: Pergunakan tema warna default

en: Use theme colors instead of custom ones.
id: Pergunakan warna tema daripada yang dipilih.

en: Foreground color
id: Warna latar depan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: History list
id: Daftar riwayat

en: List of entries containing strings for history entries.
id: Daftar entri yang memuat kalimat bagi entri riwayat.

en: Enable CPU load graph
id: Aktifkan grafik beban CPU

en: Enable memory load graph
id: Aktifkan grafik beban memori

en: Enable network load graph
id: Aktifkan grafik beban jaringan

en: Enable swap load graph
id: Aktifkan grafik beban swap

en: Enable load average graph
id: Aktifkan grafik beban rata-rata

en: Enable disk load graph
id: Aktifkan grafik beban diska

en: Applet refresh rate in milliseconds
id: Refresh rate applet dalam milidetik

en: Graph size
id: Ukuran grafik

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
id: Untuk panel datar, lebar grafik dalam piksel. Untuk panel tegak, ini merupakan tinggi dari grafik.

en: Graph color for user-related CPU activity
id: Warna grafik aktifitas CPU yang berhubungan dengan pengguna

en: Graph color for system-related CPU activity
id: Warna grafik untuk aktifitas CPU yang berhubungan dengan system

en: Graph color for nice-related CPU activity
id: Warna grafik untuk aktifitas CPU yang berhubungan dengan nice

en: Graph color for iowait-related CPU activity
id: Warna grafik untuk aktivitas CPU yang terkait iowait

en: CPU graph background color
id: Warna latar belakang grafik CPU

en: Graph color for user-related memory usage
id: Warna grafik penggunaan memori yang berhubungan dengan pengguna

en: Graph color for shared memory
id: Warna grafik untuk memory bersama

en: Graph color for buffer memory
id: Warna grafik untuk memory buffer

en: Graph color for cached memory
id: Warna grafik untuk memory yang dicachekan

en: Memory graph background color
id: Warna latar belakang grafik memory

en: Graph color for input network activity
id: Warna grafik untuk kegiatan jaringan arah masuk

en: Graph color for output network activity
id: Warna grafik untuk kegiatan jaringan arah keluar

en: Graph color for loopback network usage
id: Warna grafik untuk penggunaan jaringan loopback

en: Network graph background color
id: Warna latar belakang grafik jaringan

en: Graph color for user-related swap usage
id: Warna grafik penggunaan swap yang berhubungan dengan pengguna

en: Swap graph background color
id: Warna latar belakang grafik swap

en: Graph color for load average
id: Warna grafik untuk beban rata-rata

en: Load graph background color
id: Warna latar belakang grafik beban

en: Graph color for disk read
id: Warna grafik untuk pembacaan diska

en: Graph color for disk write
id: Warna grafik untuk penulisan diska

en: Background color for disk load graph
id: Warna latar belakang untuk grafik beban diska

en: The desktop description file to execute as the system monitor
id: Berkas deskripsi dekstop untuk dieksekusi sebagai pemantau sistem

en: Show sum
id: Tampilkan jumlah

en: Show sum instead of in & out
id: Tampilkan jumlah sebagai ganti yang masuk & keluar

en: Show bits
id: Tampilkan bit

en: Show bits instead of bytes
id: Tampilkan bit sebagai ganti byte

en: Change icon
id: Ubah ikon

en: Change icon according to the selected device
id: Ubah ikon sesuai dengan perangkat yang dipilih

en: Auto change device
id: Otomatis ubah perangkat

en: Refresh time
id: Waktu penyegaran

en: Refresh time in milliseconds
id: Waktu penyegaran dalam milidetik

en: Network device
id: Perangkat jaringan

en: Up command
id: Perintah up

en: Down command
id: Perintah down

en: In graph color
id: Warna grafik masuk

en: Out graph color
id: Warna grafik keluar

en: File name for sticky notes
id: Nama berkas untuk catatan lengket

en: File name for sticky notes in $XDG_CONFIG_HOME/gnome-applets/sticky-notes.
id: Nama berkas untuk catatan lengket di $XDG_CONFIG_HOME/gnome-applets/sticky-notes.

en: Default width for new notes
id: Lebar standar kertas catatan

en: Default width for new sticky notes in pixels.
id: Lebar baku kertas catatan baru dalam piksel.

en: Default height for new notes
id: Tinggi standar catatan

en: Default color for new notes
id: Warna standar untuk catatan baru

en: Default color for new sticky notes. This can be standard name, hexadecimal value, RGB color or RGBA color.
id: Warna baku untuk catatan lengket baru. Ini dapat berupa nama standar, nilai heksadesimal, warna RGB, atau warna RGBA.

en: Default color for font
id: Warna standar fonta

en: Default font color for new sticky notes. This can be standard name, hexadecimal value, RGB color or RGBA color.
id: Warna fonta baku untuk catatan lengket baru. Ini dapat berupa nama standar, nilai heksadesimal, warna RGB, atau warna RGBA.

en: Default font for new notes
id: Fonta standar catatan

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
id: Fonta baku untuk catatan lengket. Harus merupakan sebuah nama Fonta Pango, sebagai contoh "Sans Italic 10".

en: Sticky notes' workspace stickyness
id: Ruang kerja tempelan catatan tempel

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
id: Tentukan apakah catatan tempel terlihat pada SELURUH ruang kerja pada desktop, atau tidak.

en: Sticky notes' locked state
id: Kondisi catatan tempel terkunci

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
id: Tentukan apakah catatan tempel dikunci (tidak bisa diedit) atau tidak.

en: Date format of note's title
id: Format tanggal judul catatan

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
id: Secara default, catatan tempel menggunakan tanggal saat ini sebagai judulnya. Format ini menggunakan format yang sama dengan format yang digunakan strftime().

en: Whether to use the default system color
id: Apakah menggunakan warna sistem default

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
id: Jika pilihan ini tidak diaktifkan, warna pilihan dapat dipergunakan sebagai warna default untuk seluruh catatan.

en: Whether to use the default system font
id: Apakah menggunakan jenis huruf default

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
id: Jika pilihan ini tidak diaktifkan, Anda dapat memilih sendiri jenis huruf yang Anda sukai.

en: Whether to force the default color and font on all notes
id: Apakah memaksa warna default dan jenis huruf pada seluruh catatan

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
id: Jika pilihan ini diaktifkan, warna pilihan dan jenis huruf yang telah ditentukan ke masing-masing catatan akan diabaikan.

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
id: Menentukan untuk menyembunyikan semua catatan ketika desktop dipilih

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
id: Jika opsi ini diaktifkan, memilih desktop dengan cara apa pun secara otomatis menyembunyikan semua catatan yang dibuka.

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
id: Apakah menanyakan konfirmasi ketika menghapus sebuah catatan

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
id: Catatan kosong akan selalu dihapus tanpa konfirmasi.

en: 'Timer'
id: 'Pewaktu'

en: Name of timer
id: Nama pewaktu

en: Duration of timer in seconds
id: Durasi pewaktu dalam detik

en: Show notification popup when timer finish
id: Tampilkan popup pemberitahuan ketika pewaktu berakhir

en: Show dialog window when timer finish
id: Tampilkan jendela dialog ketika pewaktu berakhir

en: Determines whether we use custom or Metacity's button layout
id: Menentukan apakah kita memakai tata letak tombol ubahan atau milik Metacity

en: When disabled, this applet's button_layout string will be used to order the buttons.
id: Ketika dinonaktifkan, string button_layout aplet ini akan dipakai untuk mengurutkan tombol.

en: Layout of buttons.
id: Tata letak tombol.

en: Essentially a copy from Metacity's button_layout, but we can modify it for custom settings.
id: Secara esensial adalah salinan dari button_layout Metacity, tapi kita dapat mengubahnya untuk tatanan ubahan.

en: Button theme
id: Tema tombol

en: Name of a folder located in windowapplets/themes/ or "custom".
id: Nama dari folder yang terletak dalam windowapplets/themes atau "custom".

en: Button orientation
id: Orientasi tombol

en: May be used to set a static button orientation. Setting this value to 1 will ensure the buttons are always displayed horizontally. Setting it to 2 will do the same but vertically. The default setting 0 will set it automatically according to the panel.
id: Boleh dipakai untuk menata sebuah orientasi tombol statik. Menata nilai ini ke 1 akan memastikan bahwa tombol selalu ditampilkan secara horisontal. Mengisinya dengan 2 akan melakukan hal yang sama tapi secara vertikal. Pengaturan baku 0 akan mengaturnya secara otomatis sesuai dengan panel.

en: Hides buttons when there are no windows present.
id: Menyembunyikan tombol bila tidak ada jendela.

en: When enabled, the buttons will disappear when there are no maximized (or active) windows on the screen.
id: Ketika difungsikan, tombol akan lenyap ketika tidak ada jendela yang dimaksimalkan (atau aktif) di layar.

en: Only control maximized windows.
id: Hanya mengendalikan jendela yang dimaksimalkan.

en: When enabled, the window buttons will always control the upper-most maximized window.
id: Ketika difungsikan, tombol jendela akan selalu mengendalikan jendela termaksimalkan paling atas.

en: Reverse the buttons placement.
id: Balikkan penempatan tombol.

en: When enabled, the window buttons will be placed in reverse order (right to left instead of left to right, or bottom to top instead of top to bottom).
id: Ketika difungsikan, tombol jendela akan ditempatkan dalam urutan terbalik (kanan ke kiri bukan kiri ke kanan, atau bawah ke atas bukan atas ke bawah).

en: Enable click effect.
id: Fungsi efek klik.

en: When enabled, the button will change image to 'clicked' whenever it is clicked.
id: Ketika difungsikan, tombol akan mengubah citra ke 'diklik' ketika diklik.

en: Enable hover effect.
id: Fungsikan efek mengapung.

en: When enabled, the button will change image to 'hovered' whenever the mouse passes it.
id: Ketika difungsikan, tombol akan mengubah citra ke 'diapungi' ketika tetikus melewatinya.

en: Show tooltips on buttons.
id: Tampilkan tombol tooltip.

en: When enabled, each button will display its own tooltip, describing the function that it represents.
id: Ketika difungsikan, setiap tombol akan menampilkan tooltipnya sendiri, menjelaskan fungsi yang diwakilinya.

en: Show windows from all workspaces.
id: Tampilkan jendela dari semua ruang kerja.

en: Show the home title and logout button in the window title if no window is selected and active (maximized)
id: Tampilkan tombol beranda dan log keluar pada judul jendela jika tidak ada jendela yang dipilih dan aktif (dimaksimalkan)

en: Show the application title when an application is active and maximized
id: Tunjukkan judul aplikasi saat aplikasi aktif dan dimaksimalkan

en: All icons except the current active window icon are greyed out. Disable to have colored icons for all windows
id: Semua ikon kecuali ikon jendela aktif saat ini berwarna abu-abu. Nonaktifkan ikon berwarna untuk semua jendela

en: Whether the task list will expand automatically and use all available space.
id: Apakah daftar tugas akan diperluas secara otomatis dan menggunakan semua ruang yang tersedia.

en: Hides title when there are no windows present.
id: Sembunyikan judul ketika tidak ada jendela.

en: When enabled, the title will disappear when there are no maximized (or active) windows on the screen.
id: Ketika difungsikan, judul akan lenyap ketika tidak ada jendela yang dimaksimalkan (atau aktif) pada layar.

en: When enabled, the window title will always display the upper-most maximized window's name.
id: Ketika difungsikan, judul jendela akan selalu menampilkan nama jendela termaksimalkan paling atas.

en: Set the title alignment.
id: Atur perataan judul.

en: Legal values are between 0 and 1.
id: Nilai yang legal adalah antara 0 dan 1.

en: Swap icon and title.
id: Tukar ikon dan judul.

en: When enabled, window title will be on the left side and the icon on the right side.
id: Ketika difungsikan, judul jendela akan berada pada sisi kiri dan ikon pada sisi kanan.

en: Expand the applet
id: Kembangkan aplet

en: When enabled, the applet will use up all available space in the panel.
id: Ketika difungsikan, aplet akan menghabiskan semua ruang yang tersedia dalam panel.

en: Hide the icon
id: Sembunyikan ikon

en: When enabled, the window icon will not be displayed.
id: Ketika difungsikan, ikon jendela tidak akan ditampilkan.

en: Hide the title
id: Sembunyikan judul

en: When enabled, the window title will not be displayed.
id: Ketika difungsikan, judul jendela tidak akan ditampilkan.

en: Show tooltips over title and icon
id: Tampilkan tooltip di atas judul dan ikon

en: When enabled, a tooltip carrying the name of the currently active window will be shown.
id: Ketika difungsikan, suatu tooltip yang membawa nama jendela yang sedang aktif akan ditampilkan.

en: Minimal title size
id: Ukuran judul minimal

en: This size is used when the applet is not expanded or otherwise to determine the minimal size the title label can be shrunk to. The value represents the amount of pixels either in width or height, depending on the panel orientation.
id: Ukuran ini dipakai ketika aplet tidak dikembangkan atau untuk menentukan ukuran minimum penyusutan label judul. Nilai mewakili banyaknya piksel baik dalam lebar atau tinggi, bergantung pada orientasi panel.

en: Use a custom style.
id: Gunakan gaya ubahan.

en: When enabled, custom font style and color will be used. When disabled, system theme defaults will be used.
id: Ketika difungsikan, warna dan gaya fonta ubahan akan dipakai. Ketika dinonaktifkan, baku tema sistem akan dipakai.

en: Show the window action menu on right click.
id: Tampilkan menu aksi jendela pada klik kanan.

en: Will cause the window action menu to appear when the title is right-clicked. This experimental feature is still under development! Warning! In current feature state you will be unable to access the applet action menu via title-right click when this option is enabled! You may still do so by right-clicking the icon if it is not hidden.
id: Akan menyebabkan menu aksi jendela muncul ketika judul diklik kanan. Fitur eksperimental ini masih dalam pengembangan! Peringatan! Dalam kondisi fitur saat ini Anda tidak akan bisa mengakse menu aksi aplet melalui klik kanan judul ketika opsi ini difungsikan! Anda masih bisa melakukannya dengan klik kanan ikon bila itu tidak tersembunyi.

en: Active title font.
id: Fonta judul aktif.

en: Font name and size for the active window state.
id: Ukuran dan nama fonta untuk keadaan jendela aktif.

en: Inactive title font.
id: Fonta judul tak aktif.

en: Font name and size for the inactive window state.
id: Ukuran dan nama fonta bagi keadaan jendela tak aktif.

en: Active title foreground color.
id: Warna latar depan judul aktif.

en: Title foreground color in hex format for the active window state.
id: Warna latar depan judul dalam format heksa bagi keadaan jendela aktif.

en: Inactive title foreground color.
id: Warna latar depan judul tak aktif.

en: Title foreground color in hex format for the inactive window state.
id: Warna latar depan judul dalam format heksa bagi keadaan jendela tak aktif.

en: _Keyboard Accessibility Preferences
id: Preferensi Aksesibilitas Papan _Ketik

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _About
id: Tent_ang

en: Open the universal access preferences dialog
id: Buka dialog preferensi akses universal

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
id: Terjadi galat ketika membuka dialog preferensi papan ketik: %s

en: XKB Extension is not enabled
id: Ekstensi XKB tidak diaktifkan

en: Unknown error
id: Galat tak dikenal

en: Error: %s
id: Galat: %s

en: AccessX Status
id: Status AccessX

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
id: Menampilkan status papan ketik saat fitur aksesibilitas digunakan.

en: Keyboard Accessibility Status
id: Status Aksesibilitas Papan Ketik

en: Displays current state of keyboard accessibility features
id: Menampilkan kondisi aksesibilitas papan ketik

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
id: Tunjukkan bagian dari fasilitas AksesX seperti pemodifikasi latched

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: Battery Charge Monitor Preferences
id: Preferensi Monitor Pengisian Baterai

en: Appearance
id: Tampilan

en: _Compact view
id: Tampilan _kompak

en: (shows single image for status and charge)
id: (tampilkan status dan muatan dalam satu gambar)

en: _Expanded view
id: Tampilan l_ebar

en: (two images: one for status, one for charge)
id: (dua gambar: satu untuk status, satu untuk muatan)

en: _Show time/percentage:
id: Tampilkan waktu/per_sentase:

en: Show _time remaining
id: _Tampilkan waktu tersisa

en: Show _percentage remaining
id: Tampilkan _persentase tersisa

en: Notifications
id: Notifikasi

note: TRANSLATOR: This is the beginning of the sentence 'Warn when battery charge drops to: [XX] percent/minutes remaining'
en: _Warn when battery charge drops to:
id: Peringat_kan saat baterai mencapai:

en: _Notify when battery is fully recharged
id: Beri tahu jika baterai telah terisi pe_nuh

en: System is running on AC power
id: Sistem menggunakan daya listrik AC

en: System is running on battery power
id: Sistem menggunakan daya baterai

en: Battery charged (%d%%)
id: Baterai dicas (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
id: Siswa waktu (%d%%) tidak diketahui

en: Unknown time (%d%%) until charged
id: Tidak diketahui waktu (%d%%) sampai terisi

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
id[0]: %d menit (%d%%) tersisa

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
id[0]: %d menit sampai penuh (%d%%)

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
id[0]: %d jam (%d%%) tersisa

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
id[0]: %d jam sampai penuh (%d%%)

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
id: %d %s %d %s (%d%%) lagi

en: hour | hours
id[0]: jam

en: minute | minutes
id[0]: menit

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
id: %d %s %d %s sampai penuh (%d%%)

en: Battery Monitor
id: Monitor Baterai

en: Your battery is now fully recharged
id: Baterai sudah terisi penuh

en: Battery Notice
id: Pemberitahuan Baterai

note: we don't know the remaining time
en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
id: Anda punya sisa %d%% dari kapasitas baterai total.

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
id[0]: Anda punya sisa daya baterai selama %d menit (%d%% dari kapasitas totalnya).

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop does not support suspend.
en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
id: Untuk menghindari agar Anda tidak kehilangan yang sudah dikerjakan:
     • Sambungkan laptop ke listrik
     • Simpan dokumen Anda dan matikan laptopnya.

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop supports suspend.
en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
id: Jangan sampai kehilangan hasil kerja Anda! Tips:
     • Tidurkan laptop Anda untuk menghemat baterai,
     • Sambungkan listrik
     • Simpan dokumen Anda dan matikan laptopnya.

en: Your battery is running low
id: Baterai sudah lemah

en: No battery present
id: Tidak ada baterai

en: Battery status unknown
id: Status baterai tidak diketahui

en: N/A
id: T/A

en: Battery Charge Monitor
id: Monitor Pengisian Baterai

en: Monitor a laptop's remaining power
id: Pantau sisa daya pada laptop

en: This utility shows the status of your laptop battery.
    
    UPower backend enabled.
id: Program ini menunjukkan status dari baterai laptop Anda.
    
    Backend UPower diaktifkan.

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] percent".
en: Percent
id: Persen

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] minutes remaining"
en: Minutes Remaining
id: Menit Lagi

en: Cannot connect to gnome-settings-daemon
id: Tidak bisa menyambung ke gnome-settings-daemon

en: Cannot get laptop panel brightness
id: Tidak bisa mendapat kecerahan panel laptop

en: LCD brightness : %d%%
id: Kecerahan LCD : %d%%

en: Adjusts laptop panel brightness.
id: Setel kecerahan panel laptop.

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Brightness Applet is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Brightness Applet is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
id: Tracker adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat menyebar ulang dan/atau mengubahnya di bawah syarat GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; boleh Lisensi versi 2 atau (sesuai pilihan Anda) versi selanjutnya.
    
    Tracker didistribusikan dengan harapan bahwa program ini akan berguna, tetapi TANPA JAMINAN; bahkan tanpa jaminan tersirat atas KETERDAGANGAN atau KECOCOKAN UNTUK TUJUAN TERTENTU. Lihat GNU General Public License untuk rincian lebih lanjut.
    
    Anda seharusnya menerima salinan dari GNU General Public License bersama dengan program ini; jika tidak, kirimkan surat Anda ke Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Copyright © 2006 Benjamin Canou
id: Hak Cipta © 2006 Benjamin Canou

en: Available palettes
id: Palet yang tersedia

note: TRANSLATOR: This sentance reads something like 'Insert "PILCROW SIGN"' *             hopefully, the name of the unicode character has already *             been translated.
en: Insert "%s"
id: Masukkan "%s"

en: Insert special character
id: Masukkan karakter khusus

en: insert special character %s
id: masukkan karakter khusus %s

en: Character Palette
id: Palet Karakter

en: Insert characters
id: Masukkan karakter

en: GNOME Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
id: Aplet GNOME Panel untuk memilih karakter asing yang tidak berada pada papan ketik saya. Dilepas dalam Lisensi Publik Umum GNU.

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Palette:
id: _Palet:

en: Palette entry
id: Entri palet

en: Modify a palette by adding or removing characters
id: Rubah palet dengan menambah atau membuat karakter

en: Add Palette
id: Tambah Palet

en: Edit Palette
id: Sunting Palet

en: Palettes list
id: Daftar palet

en: _Palettes:
id: _Palet:

en: _Add
id: T_ambah

en: Add button
id: Tombol tambah

en: Click to add a new palette
id: Klik untuk menambah palet baru

en: _Edit
id: _Sunting

en: Edit button
id: Tombol sunting

en: Click to edit the selected palette
id: Klik untuk menyunting palet yang dipilih

en: _Delete
id: _Hapus

en: Delete button
id: Tombol hapus

en: Click to delete the selected palette
id: Klik untuk menghapus palet yang dipilih

en: Character Palette Preferences
id: Preferensi Karakter Palet

en: _Close
id: _Tutup

en: Command Applet Preferences
id: Preferensi Aplet Perintah

en: Command:
id: Perintah:

en: Interval (seconds):
id: Selang waktu (detik):

en: Maximum width (chars):
id: Lebar maksimum (karakter):

en: CPU Frequency Monitor Preferences
id: Preferensi Monitor Frekuensi CPU

en: Monitor Settings
id: Pengaturan Monitor

en: _Monitored CPU:
id: CPU yang di_pantau:

en: Display Settings
id: Pengaturan Tampilan

en: _Appearance:
id: T_ampilan:

en: Show CPU frequency as _frequency
id: Tampilkan frekuensi CPU dalam _frekuensi

en: Show frequency _units
id: Tampilkan _unit frekuensi

en: Show CPU frequency as _percentage
id: Tampilkan frekuensi CPU dalam _persentase

en: CPU Frequency Scaling Monitor
id: Monitor Skala Frekuensi CPU

en: This utility shows the current CPU Frequency
id: Program ini menampilkan status frekuensi CPU

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
id: Program ini menampilkan status penskalaan frekuensi CPU.

en: Graphic
id: Grafik

en: Text
id: Teks

en: Graphic and Text
id: Grafik dan Teks

en: Change CPU Frequency scaling
id: Mengubah penskalaan Frekuensi CPU

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
id: Hak istimewa diperlukan untuk mengubah penskalaan Frekuensi CPU.

en: (mounted)
id: (terkait)

en: (not mounted)
id: (terlepas)

en: Cannot start Nautilus File Manager
id: Tak bisa memulai Manajer Berkas Nautilus

en: Could not find Nautilus
id: Tak bisa temukan Nautilus

en: _Play DVD
id: _Putar DVD

en: _Play CD
id: _Putar CD

en: _Open %s
id: _Buka %s

en: Un_mount %s
id: Lepas kaitan %s

en: _Mount %s
id: _Kaitkan %s

en: _Eject %s
id: K_eluarkan %s

en: Disk Mounter
id: Pengait Diska

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
id: Applet untuk memasang dan melepas media.

en: Shows the status of keyboard accessibility features
id: Menampilkan status fitur aksesibilitas papan ketik

en: Brightness Applet
id: Aplet Kecerahan

en: Adjusts Laptop panel brightness
id: Setel kecerahan panel Laptop

en: Command
id: Perintah

en: Shows the output of a command
id: Tampilkan keluaran dari sebuah perintah

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
id: Memantau Skala Frekuensi CPU

en: Mount local disks and devices
id: Mengaitkan diska dan perangkat lokal

en: Eyes
id: Mata

en: A set of eyeballs for your panel
id: Satu set bola mata untuk panel Anda

en: Weather Report
id: Laporan Cuaca

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
id: Tampilkan informasi cuaca dan prakiraan ke depan

en: Inhibit Applet
id: Aplet Pencegah

en: Allows user to inhibit automatic power saving
id: Mengijinkan pengguna mencegah penghematan daya otomatis

en: Command Line
id: Baris Perintah

en: Mini-Commander
id: Komandan-Mini

en: System Monitor
id: Monitor Sistem

en: A system load indicator
id: Indikator beban sistem

en: Network Monitor
id: Monitor Jaringan

en: Netspeed Applet
id: Applet Netspeed

en: Sticky Notes
id: Catatan Tempel

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
id: Buat dan atur kertas catatan pada dekstop Anda

en: Timer
id: Pewaktu

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
id: Mulai pewaktu dan terima pemberitahuan ketika itu berakhir

en: Tracker Search Bar
id: Bilah Pencarian Tracker

en: Find your data quickly using Tracker
id: Cari data Anda dengan cepat memakai Tracker

en: Trash
id: Tempat Sampah

en: Go to Trash
id: Ke Tempat Sampah

en: Window Buttons
id: Tombol Jendela

en: Window buttons for your GNOME Panel
id: Tombol jendela bagi Panel GNOME Anda

en: Window Picker
id: Pemilih Jendela

en: Shows a list of icons for the open windows.
id: Tampilkan daftar ikon untuk jendela yang terbuka.

en: Window Title
id: Judul Jendela

en: Window title for your GNOME Panel
id: Judul jendela bagi Panel GNOME Anda

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
id: Gaya eyes pada arah penunjuk mouse

en: A goofy set of eyes for the GNOME panel. They follow your mouse.
id: Mata goofy untuk panel GNOME. Dia akan mengikuti tetikusmu.

en: Can not launch the eyes applet.
id: Tidak dapat menjalankan applet eyes.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
id: Terjadi galat yang fatal ketika memuat tema.

en: Geyes Preferences
id: Preferensi Geyes

en: Themes
id: Tema

en: _Select a theme:
id: _Pilih tema:

en: _Details
id: _Detail

en: _Update
id: Perbahar_ui

en: GNOME Weather
id: Informasi Cuaca

en: Weather Forecast
id: Ramalan Cuaca

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
id: Kota: %s
    Langit: %s
    Suhu: %s

en: Updating...
id: Memperbarui...

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
id: Sebuah aplikasi panel untuk memantau kondisi cuaca lokal.

en: © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
id: © 1999-2005 oleh S Papadimitriou dan teman-teman

en: Details
id: Detail

en: City:
id: Kota:

en: Last update:
id: Data terakhir:

en: Conditions:
id: Kondisi:

en: Sky:
id: Langit:

en: Temperature:
id: Temperatur:

en: Feels like:
id: Terasa seperti :

en: Dew point:
id: Titik embun:

en: Relative humidity:
id: Kelembaban relatif:

en: Wind:
id: Angin:

en: Pressure:
id: Tekanan:

en: Visibility:
id: Visibilitas:

en: Sunrise:
id: Matahari terbit:

en: Sunset:
id: Matahari terbenam:

en: Current Conditions
id: Kondisi Sekarang

en: Forecast Report
id: Ramalan Cuaca

en: See the ForeCast Details
id: Lihat Detil Prakiraan

en: Forecast
id: Ramalan Cuaca

en: Forecast not currently available for this location.
id: Ramalan cuaca lagi tidak tersedia untuk lokasi ini.

note: Accessible Name and Description for the components in Preference Dialog
en: Location view
id: Tampilan lokasi

en: Select Location from the list
id: Pilih lokasi dari daftar

en: Update spin button
id: Perbarui tombol putar

en: Spinbutton for updating
id: Tombolputar untuk memperbarui

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
id: Basis data XML Lokasi tidak dapat dibuka. Laporkan kesalahan ini.

en: Weather Preferences
id: Preferensi Cuaca

en: _Automatically update every:
id: Pemb_aharuan otomatis setiap:

note: * Units settings page. Temperature Unit
en: _Temperature unit:
id: Satuan _Temperatur:

note: Default means device with default route set
en: Default
id: Baku

en: Fahrenheit
id: Fahreinheit

note: Speed Unit
en: _Wind speed unit:
id: Satuan kecepatan _angin:

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "meters per second"
en: m/s
id: m/detik

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "kilometers per hour"
en: km/h
id: km/jam

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "miles per hour"
en: mph
id: mil/jam

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "knots"
en: knots
id: knot

en: Beaufort scale
id: Skala Beaufort

note: Pressure Unit
en: _Pressure unit:
id: _Satuan tekanan:

note: Distance Unit
en: _Visibility unit:
id: Satuan jarak _pandang:

note: TRANSLATOR: The distance unit "meters"
en: meters
id: meter

note: TRANSLATOR: The distance unit "miles"
en: miles
id: mil

en: Update
id: Pemutakhiran

en: minutes
id: menit

en: Display
id: Tampil

en: General
id: Umum

en: _Select a location:
id: Pilih loka_si:

en: _Find:
id: _Cari:

en: Find _Next
id: Cari Sela_njutnya

en: Location
id: Lokasi

en: Cannot connect to gnome-session
id: Tidak bisa menyambung ke gnome-session

en: Automatic sleep inhibited
id: Tidur otomatis dicegah

en: Automatic sleep enabled
id: Tidur otomatis difungsikan

en: Manual inhibit
id: Pencegahan manual

en: Allows user to inhibit automatic power saving.
id: Mengijinkan pengguna mencegah penghematan daya otomatis.

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Inhibit Applet is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Inhibit Applet is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
id: Tracker adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat menyebar ulang dan/atau mengubahnya di bawah syarat GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; boleh Lisensi versi 2 atau (sesuai pilihan Anda) versi selanjutnya.
    
    Tracker didistribusikan dengan harapan bahwa program ini akan berguna, tetapi TANPA JAMINAN; bahkan tanpa jaminan tersirat atas KETERDAGANGAN atau KECOCOKAN UNTUK TUJUAN TERTENTU. Lihat GNU General Public License untuk rincian lebih lanjut.
    
    Anda seharusnya menerima salinan dari GNU General Public License bersama dengan program ini; jika tidak, kirimkan surat Anda ke Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Copyright © 2006-2007 Richard Hughes
id: Hak Cipta © 2006-2007Richard Hughes

en: No items in history
id: Riwayat kosong

note: build file select dialog
en: Start program
id: Jalankan program

en: Command line
id: Baris perintah

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
id: Tuliskan perintah di sini dan Gnome akan menjalankannya untuk Anda

en: Browser
id: Peramban

en: Click this button to start the browser
id: Klik tombol ini untuk menjalankan peramban

en: History
id: Riwayat

en: Click this button for the list of previous commands
id: Klik tombol ini untuk daftar perintah sebelumnya

en: Command line has been disabled by your system administrator
id: Baris perintah telah di-nonaktifkan oleh sistem administrator Anda

en: Mini-Commander applet
id: Aplet Komandan-Mini

en: This applet adds a command line to the panel
id: Aplet ini memasukkan sebuah baris perintah ke panel

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
id: Aplet GNOME ini memasukkan baris perintah ke panel. Memiliki kelebihan dengan pelengkapan perintah, riwayat perintah dan makro yang dapat diubah.

en: Command Line Preferences
id: Preferensi Baris Perintah

en: Auto Completion
id: Pelengkapan Otomatis

en: E_nable history-based auto completion
id: A_ktifkan pelengkapan otomatis berdasarkan riwayat

en: Size
id: Ukuran

en: _Width:
id: _Lebar:

en: pixels
id: piksel

en: Colors
id: Warna

en: _Use default theme colors
id: G_unakan warna tema standar

en: Command line _foreground:
id: _Latar depan baris perintah:

en: Command line _background:
id: Latar _belakang baris perintah:

en: Pick a color
id: Pilih warna

en: _Macros:
id: _Makro:

en: _Add Macro...
id: T_ambah Makro...

en: _Delete Macro
id: _Hapus Makro

en: Macros
id: Makro

en: Add New Macro
id: Tambah Makro Baru

en: _Pattern:
id: _Pola:

en: Co_mmand:
id: _Perintah:

en: You must specify a pattern and a command
id: Anda harus menentukan sebuah pola dan sebuah perintah

en: You must specify a pattern
id: Anda harus memberikan pola

en: You must specify a command
id: Anda harus menentukan sebuah perintah

en: You may not specify duplicate patterns
id: Anda tidak boleh memberikan pola yang sama lebih dari sekali

en: Pattern
id: Pola

en: _Open System Monitor
id: Buka M_onitor Sistem

en: Start system-monitor
id: Jalankan system-monitor

en: There was an error executing '%s': %s
id: Galat sewaktu mengeksekusi '%s': %s

en: Processor
id: Prosesor

en: Memory
id: Memori

en: Network
id: Jaringan

en: Swap Space
id: Ruang Swap

en: Load Average
id: Beban Rata-rata

en: Disk
id: Diska

note: xgettext: use and cache are > 1 most of the time, please assume that they always are.
en: %s:
    %u%% in use by programs
    %u%% in use as cache
id: %s:
    %u%% dipakai oleh program
    %u%% dipakai sebagai tembolok

en: The system load average is %0.02f
id: Beban rata-rata sistem adalah %0.02f

note: xgettext: same as in graphic tab of g-s-m
en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
id: %s:
    Diterima %s
    Dikirim %s

en: %s:
    %u%% in use | %s:
    %u%% in use
id[0]: %s:
    %u%% terpakai

en: CPU Load
id: Beban CPU

en: Memory Load
id: Beban Memori

en: Net Load
id: Beban Jaringan

en: Swap Load
id: Beban Swap

en: Disk Load
id: Beban Diska

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
id: Memantau beban sistem sekaligus menampilkan grafik penggunaan CPU, RAM, swap, sekaligus lalu lintas jaringan.

en: Monitored Resources
id: Sumber Daya yang Dipantau

en: _Processor
id: _Prosesor

en: _Memory
id: _Memori

en: _Network
id: Jari_ngan

en: S_wap Space
id: Ruang S_wap

en: _Load
id: _Beban

en: _Harddisk
id: _Hard Disk

en: Options
id: Opsi

en: System m_onitor width:
id: Lebar m_onitor sistem:

en: System m_onitor height:
id: Tinggi m_onitor sistem:

en: Sys_tem monitor update interval:
id: Jeda pembaharuan monitor sis_tem:

en: milliseconds
id: milidetik

en: _User
id: Pengg_una

en: S_ystem
id: S_istem

en: N_ice
id: Angka_tan

en: I_OWait
id: _MK Tunggu

en: I_dle
id: Men_ganggur

en: Sh_ared
id: Berb_agi

en: _Buffers
id: _Penyangga

en: Cach_ed
id: T_embolok

en: F_ree
id: _Bebas

en: _In
id: _Masuk

en: _Out
id: _Keluar

en: _Local
id: _Lokal

en: _Background
id: Latar _Belakang

en: _Used
id: _Dipakai

en: _Free
id: _Bebas

en: Load
id: Beban

en: _Average
id: R_ata-rata

en: Harddisk
id: Hard Disk

en: _Read
id: _Baca

en: _Write
id: _Tulis

en: System Monitor Preferences
id: Preferensi Monitor Sistem

en: Device _Details
id: _Rincian Perangkat

en: b/s
id: b/d

en: B/s
id: B/d

en: bits
id: bit

en: bytes
id: byte

en: kb/s
id: kb/d

en: KiB/s
id: KiB/d

en: Mb/s
id: Mb/d

en: MiB/s
id: MiB/d

en: Device Details for %s
id: Rincian Perangkat untuk %s

en: _In graph color
id: _Warna grafik masuk

en: _Out graph color
id: _Warna grafik keluar

en: Internet Address:
id: Alamat Internet:

en: Hardware Address:
id: Alamat Perangkat Keras:

en: P-t-P Address:
id: Alamat P-t-P:

en: Bytes in:
id: Byte masuk:

en: Bytes out:
id: Byte keluar:

en: none
id: tidak ada

en: IPv6 Address:
id: Alamat IPv6:

en: Signal Strength:
id: Kekuatan Sinyal:

en: %s is down
id: %s mati

en: %s: %s
    in: %s out: %s
id: %s: %s
    masuk: %s keluar: %s

en: has no ip
id: tidak memiliki ip

en: %s: %s
    sum: %s
id: %s: %s
    jumlah: %s

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
id: 
    ESSID: %s
    Kekuatan: %d %%

en: unknown
id: tidak diketahui

en: Do you want to disconnect %s now?
id: Anda ingin memutuskan %s sekarang?

en: Do you want to connect %s now?
id: Anda ingin menghubungkan %s sekarang?

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
id: <b>Menjalankan perintah %s gagal</b>
    %s

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
id: Applet kecil yang menampilkan beberapa informasi tentang lalulintas pada perangkat jaringan spesifik

en: Network _device:
id: _Perangkat jaringan:

en: General Settings
id: Setelan Umum

en: Show _sum instead of in & out
id: Tampilkan _jumlah sebagai ganti yang masuk & keluar

en: Show _bits instead of bytes
id: Tampilkan _bit sebagai ganti byte

en: Change _icon according to the selected device
id: Ubah _ikon sesuai dengan perangkat yang dipilih

en: Netspeed Preferences
id: Preferensi Netspeed

en: %d note | %d notes
id[0]: %d catatan

en: Show sticky notes
id: Tampilkan catatan

en: Sticky Notes for the GNOME Desktop Environment
id: Kertas Catatan bagi Lingkungan Desktop GNOME

en: This note is locked.
id: Catatan ini dikunci.

en: This note is unlocked.
id: Catatan ini tidak dikunci.

en: _New Note
id: Catata_n Baru

en: Hi_de Notes
id: _Sembunyikan Catatan

en: _Lock Notes
id: Kunci _Catatan

en: _Delete Notes
id: _Hapus Catatan

en: _Delete All
id: _Hapus Semua

en: Delete all sticky notes?
id: Hapus semua catatan lengket?

en: This cannot be undone.
id: Ini tidak dapat dibatalkan.

en: Delete this sticky note?
id: Hapus catatan lengket ini?

en: _Delete Note...
id: _Hapus Catatan...

en: _Lock Note
id: Kunci _Catatan

en: _Properties
id: _Properti

en: Sticky Note
id: Catatan Tempel

en: Lock/Unlock note
id: Kunci/Buka catatan

en: Close note
id: Tutup catatan

en: Resize note
id: Ubah ukuran kertas catatan

en: Sticky Notes Preferences
id: Preferensi Catatan Tempel

en: Default Note Properties
id: Properti Catatan Baku

en: H_eight:
id: _Tinggi:

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
id: Tentukan lebar kertas catatan (dalam piksel)

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
id: Tentukan tinggi kertas catatan (dalam piksel)

en: Use co_lor from the system theme
id: Ambil wa_rna dari tema sistem

en: Font Co_lor:
id: _Warna Fonta:

en: Note C_olor:
id: W_arna Catatan:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
id: Pilih warna dasar yang digunakan untuk seluruh catatan

en: Pick a default sticky note color
id: Pilih warna standar kertas catatan

en: Use fo_nt from the system theme
id: Ambil fo_nta dari tema sistem

en: _Font:
id: _Fonta:

en: Choose a font to use for all sticky notes
id: Pilih fonta dipergunakan pada catatan

en: Pick a default sticky note font
id: Pilih fonta standar catatan

en: Behavior
id: Perilaku

en: _Put notes on all workspaces
id: _Letakkan catatan pada seluruh ruang kerja

en: Choose if notes are visible on all workspaces
id: Pilih jika catatan terlihat pada seluruh area kerja

en: Force _default color and font on notes
id: Gunakan warna dan fonta standar pada setiap catatan

en: Choose if the default style is forced on all notes
id: Pilih jika seluruh catatan menggunakan konfigurasi standar

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
id: Sembunyikan catatan saat des_ktop diklik

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
id: Memilih untuk menyembunyikan atau tidak semua catatan ketika memilih desktop

en: Sticky Note Properties
id: Properti Catatan Tempel

en: Properties
id: Properti

en: _Title:
id: _Judul:

en: Specify a title for the note
id: Tentukan judul catatan

en: Use default co_lor
id: Gunakan wa_rna standar

en: Font C_olor:
id: Warna F_onta:

en: Note _Color:
id: Warna _Catatan:

en: Use default fo_nt
id: Pergunakan fo_nta standar

en: Choose a color for the note
id: Pilih warna kertas catatan

en: Pick a color for the sticky note
id: Pilih warna untuk kertas catatan

en: Choose a font for the note
id: Pilih fonta catatan

en: Pick a font for the sticky note
id: Pilih fonta catatan

en: _Start timer
id: Mulai penghitung _waktu

en: P_ause timer
id: Jed_a penghitung waktu

en: S_top timer
id: Hentikan penghitung wak_tu

en: Finished
id: Selesai

en: Timer finished!
id: Pewaktu sudah selesai!

en: Timer Applet Preferences
id: Preferensi Aplet Pewaktu

en: Name:
id: Nama:

en: Hours:
id: Jam:

en: Minutes:
id: Menit:

en: Seconds:
id: Detik:

en: Show notification popup
id: Tampilkan popup pemberitahuan

en: Show dialog
id: Tampilkan dialog

en: A search bar applet for finding content stored in Tracker
id: Sebuah aplet bilah pencarian untuk menemukan isi yang tersimpan dalam Tracker

en: Copyright Tracker Authors 2005-2010
id: Hak Cipta Para Penulis Tracker 2005-2010

en: Other
id: Lainnya

en: Contacts
id: Kontak

en: Tags
id: Tag

en: Email Addresses
id: Alamat Surel

en: Documents
id: Dokumen

en: Applications
id: Aplikasi

en: Images
id: Gambar

en: Audio
id: Suara

en: Fonts
id: Fonta

en: Videos
id: Video

en: Archives
id: Arsip

en: Bookmarks
id: Markah

en: Links
id: Taut

en: Category
id: Kategori

en: Title
id: Berkas

en: No results found for “%s”
id: Tak ada hasil yang ditemukan bagi "%s"

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
id[0]: %d Butir dalam Tong Sampah

en: No Items in Trash
id: Kosong

en: Error while spawning Nautilus:
    %s
id: Galat sewaktu memanggil Nautilus:
    %s

en: Delete Immediately?
id: Hapus Seketika?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
id: Tidak dapat memindahkan objek ke tempat sampah, hapus permanen?

en: The selected item cannot be moved to the trash | None of the %d selected items can be moved to the Trash
id[0]: %d butir yang dipilih tidak dapat dipindahkan ke Tong Sampah

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
id: Tidak dapat memindahkan beberapa objek ke tempat sampah, hapus permanen?

en: The selected item cannot be moved to the Trash | %d of the selected items cannot be moved to the Trash
id[0]: %d butir yang dipilih tidak dapat dipindahkan ke Tong Sampah

en: A GNOME trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
id: Tempat sampah GNOME. Anda dapat menggunakannya untuk menampilkan atau memasukkan objek ke tempat sampah.

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
id: Menghapus objek %s dari %s

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
id: Menghapus: %s

en: Empty all of the items from the trash?
id: Hapus semua isi tempat sampah?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
id: Apabila Anda memilih untuk mengosongkan tempat sampah, maka semua isinya akan dihapus permanen. Tip: Anda juga bisa menghapusnya satu per satu.

en: _Empty Trash
id: Kosongkan T_empat Sampah

en: Emptying the Trash
id: Mengosongkan Tempat Sampah

en: From:
id: Dari:

en: _Open Trash
id: _Buka Tempat Sampah

en: Unmaximize
id: Tak Maksimalkan

en: Maximize
id: Maksimalkan

en: Minimize
id: Minimalkan

en: Close
id: Tutup

en: Window buttons for your GNOME Panel.
id: Tombol jendela bagi Panel GNOME Anda.

en: Window Applets on Gnome-Look
id: Aplet Jendela pada Gnome-Look

en: Window Buttons Preferences
id: Preferensi Tombol Jendela

en: Theme:
id: Tema:

en: Focused
    Normal
id: Difokuskan
    Normal

en: Focused
    Clicked
id: Difokuskan
    Diklik

en: Focused
    Hover
id: Difokuskan
    Mengapung

en: Unfocused
    Normal
id: Tak difokuskan
    Normal

en: Unfocused
    Hover
id: Tak difokuskan
    Mengapung

en: Unfocused
    Clicked
id: Tak difokuskan
    Diklik

en: Use Metacity's button order
id: Gunakan urutan tombol Metacity

en: When checked, the button order will be the same as on Metacity window borders.
id: Ketika dicentang, urutan tombol akan sama dengan pada tepi jendela Metacity.

en: Custom order:
id: Urutan ubahan:

note: Translators: minimize, maximize, close should not be translated
en: Define your custom order by using the words:
    minimize, maximize and close
    Separate them by commas (,).
    Do NOT use double values!
id: Tentukan urutan ubahan Anda dengan memakai kata-kata:
    minimize, maximize, dan close
    Pisahkan mereka dengan koma (,).
    JANGAN memakai nilai ganda!

note: Translators: these words should not be translated
en: minimize,maximize,close
id: minimalkan,maksimalkan,tutup

en: Reload
id: Muat Ulang

en: Click to reload buttons.
id: Klik untuk memuat ulang tombol.

en: Reverse order
id: Balikkan urutan

en: <b>Button Order</b>
id: <b>Urutan Tombol</b>

en: Automatic
id: Otomatis

en: Align buttons with panel orientation.
id: Ratakan tombol dengan orientasi panel.

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Force buttons to always appear horizontal.
id: Paksa tombol untuk selalu muncul horisontal.

en: Vertical
id: Vertikal

en: Force buttons to always appear vertical.
id: Paksa tombol untuk selalu muncul vertikal.

en: <b>Button Orientation</b>
id: <b>Orientasi Tombol</b>

en: Minimize Button
id: Tombol Minimalkan

en: Maximize/Unmaximize Button
id: Tombol Maksimalkan/Tak Maksimalkan

en: Close Button
id: Tombol Tutup

en: <b>Button Hiding</b>
id: <b>Penyembunyian Tombol</b>

en: Positioning & Visibility
id: Penempatan & Visibilitas

en: Control _maximized windows only
id: Kendalikan jendela yang di_maksimalkan saja

en: _Hide when no active maximized window
id: _Sembunyikan ketika tidak ada jendela yang dimaksimalkan

en: Enable _click effect
id: Fungsikan efek _klik

en: Enable _hover effect
id: Fungsikan klik meng_apung

en: Show _tooltips
id: Tampilkan _tooltip

en: Hide Compiz _decorations for maximized windows
id: Sembunyikan _dekorasi Compiz bagi jendela yang termaksimalkan

en: <b>External</b>
id: <b>Eksternal</b>

en: Window Task Button
id: Tombol Tugas Jendela

en: Preferences
id: Preferensi

en: Show windows from all workspaces
id: Tampilkan jendela dari semua ruang kerja

en: Show the home title and
    log out icon when on the desktop
id: Tampilkan judul rumah dan
    ikon log keluar ketika pada desktop

en: Show the application title and close icon
    for the active window
id: Tampilkan judul aplikasi dan tutup ikon
    bagi jendela aktif

en: Grey out non-active window icons
id: Jadikan kelabu ikon jendela yang tak aktif

en: Home
id: Rumah

en: Log off, switch user, lock screen or power down the computer
id: Keluar, ganti pengguna, kunci layar, atau matikan komputer

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Window Title Preferences
id: Preferensi Judul Jendela

en: Swap icon/title _order
id: Tukar urutan ik_on/judul

en: Expand applet
id: Kembangkan aplet

en: Disabled until GTK+ developers fix the various bugs.
    You may change it using gconf-editor, but then you also need to set a fixed size.
id: Dimatikan sampai para pengembang GTK+ memperbaiki berbagai kutu.
    Anda dapat mengubahnya memakai gconf-editor, tapi lalu Anda juga perlu menata suatu ukuran tetap.

en: Hide _icon
id: Sembunyikan _ikon

en: Icon
id: Ikon

en: Hide title
id: Sembunyikan judul

en: Alignment:
id: Perataan:

en: Set the title alignment.
    Note: only has effect when "Expand applet" is active.
id: Atur perataan judul.
    Catatan: hanya punya dampak ketika "Kembangkan aplet" aktif.

en: Custom _style
id: Gaya _ubahan

en: Active
id: Aktif

en: Inactive
id: Tak Aktif

en: Font style:
id: Gaya fonta:

en: Font color:
id: Warna fonta:

en: _Hide when no active maximized windows
id: _Sembunyikan ketika tidak ada jendela termaksimalkan yang aktif

en: Show window _action menu on right-click
id: Tampilkan menu _aksi jendela saat klik kanan

en: Will cause the window action menu to appear when the title is right-clicked.
    This experimental feature is still under development!
    Warning! In current feature state you will be unable to access the applet action menu via title-right click when this option is enabled! You may still do so by right-clicking the icon if it is not hidden. You may always change this setting from gconf-editor.
id: Akan menyebabkan menu aksi jendela muncul ketika judul diklik kanan.
    Fitur eksperimental ini masih dalam pengembangan!
    Peringatan! Dalam kondisi fitur saat ini Anda tidak akan bisa mengakse menu aksi aplet melalui klik kanan judul ketika opsi ini difungsikan! Anda masih bisa melakukannya dengan klik kanan ikon bila itu tidak tersembunyi. Anda selalu dapat mengubah pengaturan ini dari gconf-editor.

en: Window title for your GNOME Panel.
id: Judul jendela bagi Panel GNOME Anda.
