gnome-sound-recorder master - en to id translation catalogue (70 entries)

en: Sound Recorder
id: Perekam Suara

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
id: Suatu perekam suara modern yang sederhana bagi GNOME

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
id: Perekam Suara menyediakan antar muka yang modern dan sederhana yang memberi cara singkat untuk merekam dan memutar audio. Itu memungkinkan Anda melakukan penyuntingan dasar dan membuat memo suara.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
id: Perekam Suara secara otomatis menangani proses penyimpanan sehingga Anda tak perlu khawatir secara tak sengaja membuang rekaman sebelumnya.

en: Supported audio formats:
id: Format audio yang didukung:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
id: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3, dan MOV

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Record sound via the microphone and play it back
id: Rekam suara melalui mikrofon dan putar ulang

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
id: Audio;Aplikasi;Rekam;

en: Window size
id: Ukuran jendela

en: Window size (width and height).
id: Ukuran jendela (lebar dan tinggi).

en: Window position
id: Posisi jendela

en: Window position (x and y).
id: Posisi jendela (x dan y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
id: Memetakan tipe media ke nama pratata enkoder audio.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
id: Memetakan tipe media ke nama pratata enkoder audio. Bila tidak ada pemetaan yang ditata, pengaturan enkoder baku akan dipakai.

en: Available channels
id: Kanal yang tersedia

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
id: Petakan kanal yang tersedia. Bila tidak ada pemetaan yang ditata, secara baku akan dipakai kanal stereo.

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Record
id: Rekam

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
id: Berhenti Merekam

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
id: Putar / Jeda / Lanjutkan

[ctx: shortcut window]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
id: Buka menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Recording
id: Merekam

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
id: Cari Mundur

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
id: Cari Maju

[ctx: shortcut window]
en: Rename
id: Ganti nama

[ctx: shortcut window]
en: Export
id: Ekspor

en: Resume Recording
id: Lanjutkan Merekam

en: Pause Recording
id: Jeda Merekam

en: Stop Recording
id: Berhenti Merekam

en: Delete Recording
id: Hapus Rekaman

en: Export
id: Ekspor

en: Rename
id: Ganti nama

en: Save
id: Simpan

en: Delete
id: Hapus

en: Seek 10s Backward
id: Cari 10s Mundur

en: Play
id: Putar

en: Pause
id: Jeda

en: Seek 10s Forward
id: Cari 10s Maju

en: Record
id: Rekam

en: Add Recordings
id: Tambah Rekaman

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
id: Pakai tombol <b>Rekam</b> untuk membuat rekaman suara

en: Undo
id: Tak jadi

en: Close
id: Tutup

en: Preferred Format
id: Format yang Disukai

en: Audio Channel
id: Kanal Audio

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: About Sound Recorder
id: Tentang Perekam Suara

en: A Sound Recording Application for GNOME
id: Aplikasi Perekam Suara untuk GNOME

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
id: Merekam %d

en: Delete recording?
id: Hapus Rekaman?

en: This recording will not be saved.
id: Rekaman ini tidak akan disimpan.

en: Resume
id: Lanjutkan

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
id: Rekaman

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
id: %s (lama)

en: Export Recording
id: Ekspor Rekaman

en: _Export
id: _Ekspor

en: _Cancel
id: _Batal

en: Yesterday
id: Kemarin

en: %d day ago | %d days ago
id[0]: %d hari yang lalu
id[1]: %d hari yang lalu

en: Last week
id: Minggu lalu

en: %d week ago | %d weeks ago
id[0]: %d minggu yang lalu
id[1]: %d minggu yang lalu

en: Last month
id: Bulan lalu

en: %d month ago | %d months ago
id[0]: %d bulan yang lalu
id[1]: %d bulan yang lalu

en: Last year
id: Tahun lalu

en: %d year ago | %d years ago
id[0]: %d tahun yang lalu
id[1]: %d tahun yang lalu

en: "%s" deleted
id: "%s" dihapus
