wxMaxima - en to ru_RU translation catalogue (2366 entries)

en: 
    
    Maxima is currently using %3.3f%% of all available CPUs.
ru_RU: 
    
    Сейчас Maxima использует %3.3f%% всех доступных ресурсов ЦП.

en: 
    
    wxWidgets: %d.%d.%d
    Unicode support: %s
ru_RU: 
    
    wxWidgets: %d.%d.%d
    Поддержка Unicode: %s

en: 
    Image was loaded from a .wxmx file
ru_RU: 
    Изображение загружено из файла .wxmx

en: 
    Maxima compiled using:
ru_RU: 
    Сборка Maxima была выполнена с помощью:

en: 
    Maxima version:
ru_RU: 
    Версия Maxima:

en: 
    Not connected.
ru_RU: 
    Нет соединения.

en:  Wrong, if a is complex
ru_RU:  Неверно, если a является комплексным

en: "." = "The current directory"
    ".." = "One directory up"
ru_RU: «.» = «Текущий каталог»
    «..» = «На один каталог выше»

en: ".." means "one directory up".
ru_RU: «..» означает «на один каталог выше».

en: "Copy LaTeX" adds equation markers
ru_RU: «Копировать как LaTeX» добавляет обозначения уравнений

en: "Numpad Enter" always evaluates cells
ru_RU: Всегда выполнять команды в полях по клавише Enter цифрового блока

en: "implies" symbol
ru_RU: символ «из этого следует»

en: %li Levels
ru_RU: %li уровней

en: %li background threads
ru_RU: %li фоновых потоков

en: %li background threads (%li max)
ru_RU: %li фоновых потоков (макс. %li)

en: %s image, %li×%li, %li ppi
ru_RU: %s изображение, %li×%li, %li пикселов на дюйм

en: %s: Can't interpret line: %s
ru_RU: %s: не удалось интерпретировать строку: %s

en: &Algebraic Mode
ru_RU: &Алгебраический режим

en: &Apropos...
ru_RU: &По поводу...

en: &Batch File...	Ctrl+B
ru_RU: &Пакетный файл...	Ctrl+B

en: &Boundary Value Problem...
ru_RU: &Граничная задача...

en: &Bug Report
ru_RU: &Сообщение об ошибке

en: &Calculus
ru_RU: &Анализ

en: &Canonical Form
ru_RU: &Каноническая форма

en: &Characteristic Polynomial...
ru_RU: &Характеристический полином...

en: &Clear Memory
ru_RU: &Очистить память

en: &Combine Factorials
ru_RU: &Объединить факториалы

en: &Complex Simplification
ru_RU: &Комплексное упрощение

en: &Continued Fraction
ru_RU: &Цепная дробь

en: &Copy	Ctrl+C
ru_RU: &Копировать	Ctrl+C

en: &Demoivre
ru_RU: &В тригонометрическую форму

en: &Determinant
ru_RU: &Определитель

en: &Differentiate...
ru_RU: &Дифференцировать...

en: &Edit
ru_RU: &Правка

en: &Eliminate Variable...
ru_RU: &Исключить переменную...

en: &Enter Matrix...
ru_RU: &Ввести матрицу...

en: &Example...
ru_RU: &Пример...

en: &Expand Expression
ru_RU: &Раскрыть выражение

en: &Expand Trigonometric
ru_RU: &Раскрыть тригонометрически

en: &Exponentialize
ru_RU: &В экспоненциальное представление

en: &Export...
ru_RU: &Экспортировать...

en: &Factor Expression
ru_RU: &Факторизовать выражение

en: &File
ru_RU: &Файл

en: &Functions
ru_RU: &Функции

en: &Greatest Common Divisor...
ru_RU: &Наибольший общий делитель...

en: &Help
ru_RU: &Справка

en: &Integrate...
ru_RU: &Интегрировать...

en: &Interrupt	Ctrl+G
ru_RU: &Прервать	Ctrl+G

en: &Invert Matrix
ru_RU: &Обратить матрицу

en: &License
ru_RU: &Лицензия

en: &List
ru_RU: &Список

en: &Load Package...	Ctrl+L
ru_RU: &Загрузить пакет...	Ctrl+L

en: &Maxima help
ru_RU: &Справка по Maxima

en: &Modulus Computation...
ru_RU: &Вычисления по модулю...

en: &New	Ctrl+N
ru_RU: &Создать	Ctrl+N

en: &Numeric
ru_RU: &Численные расчёты

en: &Numeric Output
ru_RU: &Цифровой вывод

en: &Open	Ctrl+O
ru_RU: &Открыть	Ctrl+O

en: &Open...	Ctrl+O
ru_RU: &Открыть...	Ctrl+O

en: &Plot
ru_RU: &Графики

en: &Print...	Ctrl+P
ru_RU: &Печать...	Ctrl+P

en: &Reduce Trigonometric
ru_RU: &Тригонометрическое приведение

en: &Restart Maxima
ru_RU: &Перезапустить Maxima

en: &Save	Ctrl+S
ru_RU: &Сохранить	Ctrl+S

en: &Simplify
ru_RU: &Упростить

en: &Simplify Factorials
ru_RU: &Упростить факториалы

en: &Simplify Trigonometric
ru_RU: &Упростить тригонометрически

en: &Solve...
ru_RU: &Решить...

en: &Time Display
ru_RU: &Отображение времени

en: &Transpose Matrix
ru_RU: &Транспонировать матрицу

en: &Trigonometric Simplification
ru_RU: &Тригонометрическое упрощение

en: &Variables
ru_RU: &Переменные

en: (Might not be displayed correctly in at least one of the worksheet fonts)
ru_RU: (Может отображаться некорректно по крайней мере в одном из шрифтов листа)

en: (Not a valid variable name)
ru_RU: (Некорректное имя переменной)

en: (Use default language)
ru_RU: (Использовать язык по умолчанию)

en: (f(x),x,a,b)), Epsilon algorithm
ru_RU: (f(x),x,a,b)), эпсилон-алгоритм

en: (f(x),x,a,b)), Strategy of Aind
ru_RU: (f(x),x,a,b)), стратегия Айнда

en: (f(x),x,a,b), (semi-) infinite interval
ru_RU: (f(x),x,a,b), (полу)бесконечный интервал

en: (f(x),x,a,b), Epsilon algorithm
ru_RU: (f(x),x,a,b), эпсилон-алгоритм

en: (f(x),x,a,b), infinite interval
ru_RU: (f(x),x,a,b), бесконечный интервал

en: (f(x),x,a,b), strategy of Aind
ru_RU: (f(x),x,a,b), стратегия Айнда

en: (f(x),x,y) with singularities+discontinuities
ru_RU: (f(x),x,y) с сингулярностями и разрывами

en: ... [suppressed additional lines as the output is longer than allowed in the wxMaxima configuration]
ru_RU: ... [дополнительные строки скрыты, так как длина вывода превышает разрешённую конфигурацией wxMaxima]

en: .wxm clipboard data with unusual header
ru_RU: Данные .wxm в буфере обмена с необычным заголовком

en: 1 Level
ru_RU: 1 уровень

en: 1×n Matrix b:
ru_RU: Матрица b 1×n:

en: 2D Array to Matrix...
ru_RU: Двумерный массив в матрицу...

en: 2D equations using ASCII Art
ru_RU: Двумерные уравнения из символов ASCII

en: A ":lisp" as the first command might fail to send a "finished" signal.
ru_RU: При использовании «:lisp» в качестве первой команды, возможно, не будет отправлен сигнал «завершено».

en: A 'horizontal cursor' was introduced in wxMaxima 0.8.0. It looks like a horizontal line between cells. It indicates where a new cell will appear if you type or paste text or execute a menu command.
ru_RU: Горизонтальный курсор был введён в wxMaxima версии 0.8.0. Он выглядит как горизонтальная линия между полями. Он показывает, где начинается новое поле, когда пользователь вводит или вставляет текст или запускает команду меню.

en: A Ctrl-F event
ru_RU: Событие Ctrl-F

en: A Scalar
ru_RU: Скаляр

en: A find event, %s
ru_RU: Событие поиска, %s

en: A function returning integers
ru_RU: Функция, возвращающая целые числа

en: A function returning positive numbers
ru_RU: Функция, возвращающая положительные числа

en: A irrational variable
ru_RU: Иррациональная переменная

en: A left-associative function
ru_RU: Левоассоциативная функция

en: A linear function
ru_RU: Линейная функция

en: A matrix in which each row is a set of variables
ru_RU: Матрица, каждая строка которой является набором переменных

en: A new document format has been introduced in wxMaxima 0.8.2 that saves not only your input and text commentaries, but also the outputs of your calculations. When saving your document, select 'Whole document (*.wxmx)' format.
ru_RU: Новый формат документа был введён в wxMaxima версии 0.8.2. Он позволяет сохранять не только текст и комментарии, но и выводы ваших вычислений. При сохранении документа выбирайте формат «Весь документ (*.wxmx)».

en: A plot to be embedded into the work sheet by preceding its name with a "wx". "draw" can be replaced by "wxdraw", plot by "wxplot" etc.
ru_RU: Для добавления графика на лист перед его именем можно использовать префикс «wx». «draw» можно заменить на «wxdraw», «plot» на «wxplot» и так далее.

en: A rational variable
ru_RU: Рациональная переменная

en: A right-associative function
ru_RU: Правоассоциативная функция

en: A scale factor for the printout. Helpful for printing big equations on small pdf pages.
ru_RU: Коэффициент масштабирования для распечатки. Полезно при печати больших уравнений на маленьких страницах PDF.

en: A search-and-replace for equations
ru_RU: Поиск и замена для уравнений

en: A subst with basic maths knowledge
ru_RU: subst со знанием базовой математики

en: A symbol from the configuration dialogue
ru_RU: Символ из диалога настройки

en: A text control got the mouse focus
ru_RU: Текстовый ввод получил фокус мыши

en: A&pply function to each Matrix element...
ru_RU: П&рименить функцию к каждому элементу матрицы...

en: A&t Value...
ru_RU: Значение в &точке...

en: ASCII maths
ru_RU: Расчёты ASCII

en: Abort evaluation on error
ru_RU: Прекращать вычисление при ошибке

en: About
ru_RU: О программе

en: About wxMaxima
ru_RU: О wxMaxima

en: Accepts one expression or a list in the format [ode1,ode2,...]
ru_RU: Принимает одно выражение или список в формате [ode1,ode2,...]

en: Accepts one variable or a list in the format [1,4,...]
ru_RU: Принимает одну переменную или список в формате [1,4,...]

en: Accepts one variable or a list in the format [var1,var2,...]
ru_RU: Принимает одну переменную или список в формате [var1,var2,...]

en: Accuracy
ru_RU: Точность

en: Ad&joint Matrix
ru_RU: &Сопряжённая матрица

en: Add Algebraic E&quality...
ru_RU: Добавить &алгебраическое равенство...

en: Add a directory to search path
ru_RU: Добавить каталог к пути поиска

en: Add a new item to the beginning of the list. Useful for creating stacks.
ru_RU: Добавить новый элемент в начало списка. Эта возможность полезна при создании стеков.

en: Add all
ru_RU: Добавить все

en: Add an element to the end of a list
ru_RU: Добавить элемент в конец списка

en: Add an element to the start of a list
ru_RU: Добавить элемент в начало списка

en: Add dir to path:
ru_RU: Добавить каталог к пути:

en: Add equality to the rational simplifier
ru_RU: Добавить равенство в упроститель рациональных выражений

en: Add more symbols
ru_RU: Добавить больше символов

en: Add the .wxmx file to the HTML export
ru_RU: Добавлять файл .wxmx при экспорте в HTML

en: Add to &Path...
ru_RU: Добавить к &пути...

en: Add to symbols Sidebar
ru_RU: Добавить на боковую панель символов

en: Add to watchlist
ru_RU: Добавить в список отслеживания

en: Added much text (%li chars) to the XML inspector.
ru_RU: В анализатор XML добавлено много текста (%li символов).

en: Additional clipboard formats to put on the clipboard on ordinary copy
ru_RU: Дополнительные форматы буфера обмена для вставки данных при обычном копировании

en: Additional commands to be added to the preamble of LaTeX output for pdftex.
ru_RU: Дополнительные команды для добавления к преамбуле вывода LaTeX для pdftex.

en: Additional lines for the TeX preamble:
ru_RU: Дополнительные строки для преамбулы TeX:

en: Additional parameters for Maxima (e.g. -l clisp).
ru_RU: Дополнительные параметры команды Maxima (например, -l clisp).

en: Additional parameters for maxima
ru_RU: Дополнительные параметры команды Maxima

en: Additional symbols for the "symbols" sidebar:
ru_RU: Дополнительные символы для боковой панели символов:

en: Additionally: log(a*b)=log(a)+log(b)
ru_RU: Дополнительно: log(a*b)=log(a)+log(b)

en: Additionally: log(a/b)=log(a)-log(b), a and b positive integers
ru_RU: Дополнительно: log(a/b)=log(a)-log(b), a и b — положительные целые числа

en: Additive function: f(a+b)=f(a)+f(b)
ru_RU: Аддитивная функция: f(a+b)=f(a)+f(b)

en: Advanced guess (PSLQ algorithm)
ru_RU: Улучшенное приближение (алгоритм PSLQ)

en: Advanced variable names
ru_RU: Расширенные имена переменных

en: After clicking on animations created with with_slider_draw() or similar this slider allows to change the current frame.
ru_RU: После нажатия на анимацию, созданную с помощью with_slider_draw() или аналогичных функций, этот ползунок можно использовать для смены текущего кадра.

en: Aliases
ru_RU: Псевдонимы

en: All Levels
ru_RU: Все уровни

en: All but the 1st n elements
ru_RU: Все, кроме первых n элементов

en: All but the last n elements
ru_RU: Все, кроме последних n элементов

en: All openable types (*.wxm, *.wxmx, *.mac, *.out, *.xml)|*.wxm;*.wxmx;*.mac;*.out;*.xml|wxMaxima document (*.wxm, *.wxmx)|*.wxm;*.wxmx|Maxima session (*.mac)|*.mac|Xmaxima session (*.out)|*.out|xml from broken .wxmx (*.xml)|*.xml
ru_RU: Все типы, которые можно открыть (*.wxm, *.wxmx, *.mac, *.out, *.xml)|*.wxm;*.wxmx;*.mac;*.out;*.xml|документ wxMaxima (*.wxm, *.wxmx)|*.wxm;*.wxmx|сеанс Maxima (*.mac)|*.mac|сеанс Xmaxima (*.out)|*.out|xml из повреждённого .wxmx (*.xml)|*.xml

en: All variable names
ru_RU: Все имена переменных

en: All visible sidebars
ru_RU: Все видимые боковые панели

en: Allow to access a online manual for maxima?
ru_RU: Разрешить доступ к онлайн-руководству по Maxima?

en: Allow to substitute operators
ru_RU: Разрешить подставлять операторы

en: Allows to specify which not-builtin unicode symbols should be displayed in the symbols sidebar along with the built-in symbols.
ru_RU: Позволяет указать, какие невстроенные символы Юникода следует показывать в боковой панели символов вместе со встроенными символами.

en: Allows to vary the parameters of a function until it fits experimental data.
ru_RU: Позволяет изменять параметры функции при аппроксимации экспериментальных данных.

en: All|*
ru_RU: Все|*

en: Always after underscores
ru_RU: Всегда после подчёркивания

en: Always autosubscript after an underscore
ru_RU: Всегда автоматически переводить символы в нижний индекс после подчёркивания

en: Always display this variable with subscript
ru_RU: Всегда показывать эту переменную в нижнем индексе

en: Always show all digits
ru_RU: Всегда показывать все цифры

en: An integer between 1..6; Higher numbers work better for oscillating integrands
ru_RU: Целое число в пределах от 1 до 6; большие значения лучше работают для подынтегральной функции с осцилляцией

en: Anchors file has no top node.
ru_RU: Файл привязок не имеет узла верхнего уровня.

en: Angles
ru_RU: Углы

en: Animation autoplay
ru_RU: Автоматическое воспроизведение анимации

en: Animation framerate...
ru_RU: Частота кадров анимации...

en: Antisymmetric function: f(x)=-f(-x)
ru_RU: Антисимметричная функция: f(x)=-f(-x)

en: Append
ru_RU: Добавить

en: Append a list
ru_RU: Добавить список

en: Append a list to an existing list
ru_RU: Добавить список к существующему списку

en: Append a list to another list
ru_RU: Добавить список к другому списку

en: Append an element
ru_RU: Добавить элемент

en: Append an element to the beginning an existing list
ru_RU: Добавить элемент в начало существующего списка

en: Append an element to the end of an existing list
ru_RU: Добавить элемент в конец существующего списка

en: Apply a function to each list element
ru_RU: Применить функцию к каждому элементу списка

en: Approximate by a fraction using log(), sqrt() and %pi, when needed. Only available in maxima > 5.46.0
ru_RU: При необходимости аппроксимировать дробью с помощью log(), sqrt() и %pi. Доступно только в Maxima > 5.46.0

en: Approximate by nice fraction
ru_RU: Аппроксимировать процентной дробью (nice fraction)

en: Approximates a expression around a point as a polynom
    The trailing "..." can be removed by using ratdisrep()
ru_RU: Аппроксимирует выражение вблизи точки как полином
    «...» в конце можно удалить с помощью ratdisrep()

en: Approximates a expression as a polynom
ru_RU: Аппроксимирует выражение как полином

en: Apropos
ru_RU: По поводу

en: Are the chars equal, if case is ignored?
ru_RU: Все символы равны, если игнорировать регистр?

en: Are the chars equal?
ru_RU: Символы равны?

en: Are these strings equal if case is ignored?
ru_RU: Эти строки равны, если игнорировать регистр?

en: Are these strings equal?
ru_RU: Эти строки равны?

en: Arguments:
ru_RU: Аргументы:

en: Array
ru_RU: Массив

en: Arrays
ru_RU: Массивы

en: Ascii code to char
ru_RU: Код ASCII в символ

en: Ascii code to char...
ru_RU: Код ASCII в символ...

en: Ask to save untitled documents
ru_RU: Выводить запрос на сохранение документов без названия

en: Assignment(s):
ru_RU: Установки значений:

en: Assignments of the format a=10,b=20
ru_RU: Установки значений в формате a=10,b=20

en: Assume a value range for a variable
ru_RU: Допустить диапазон значений для переменной

en: Attention: Extracting a random list element isn't efficient for long lists.Iterating over lists using makelist() or for loops is way faster.
ru_RU: Внимание! Для длинных списков извлечение случайного элемента из списка неэффективно. Гораздо быстрее будет итеративный проход по спискам с помощью makelist() или циклов for.

en: Auto-indent new lines
ru_RU: Автоотступ в новых строках

en: Auto-insert closing parenthesis
ru_RU: Автоматически вставлять закрывающую скобку

en: Autocompletion: Scanning %s for loadable demo files.
ru_RU: Автодополнение: сканирование %s на наличие демонстрационных файлов, которые можно загрузить.

en: Autocompletion: Scanning %s for loadable lisp files.
ru_RU: Автодополнение: сканирование %s на наличие файлов Lisp, которые можно загрузить.

en: Autocompletion: Scanning %s recursively for loadable lisp files.
ru_RU: Автодополнение: рекурсивное сканирование %s на наличие файлов Lisp, которые можно загрузить.

en: Autodetect
ru_RU: Определять автоматически

en: Automatic
ru_RU: Автоматически

en: Automatic labels
ru_RU: Автоматические метки

en: Automatic labels (%i1, %o1,...)
ru_RU: Автоматические метки (%i1, %o1,...)

en: Automatically answer questions
ru_RU: Автоматически отвечать на вопросы

en: Automatically fill in answers known from the last run
ru_RU: Автоматически заполнять ответы, известные с прошлого выполнения

en: Automatically insert a closing parenthesis the moment the user enters an opening one.
ru_RU: Автоматически вставлять закрывающую скобку при вводе открывающей скобки пользователем.

en: Automatically send known answers
ru_RU: Автоматически отправлять известные ответы

en: Autosaving as temp file %s
ru_RU: Автосохранение во временный файл %s

en: Autosaving the .wxmx file as %s
ru_RU: Автосохранение файла .wxmx как %s

en: Autosubscript
ru_RU: Автоперевод в нижний индекс

en: Autosubscript chars after an underscore
ru_RU: Автоперевод символов в нижний индекс после подчёркивания

en: Autosubscript numbers and text following single letters
ru_RU: Автоперевод чисел и текста, следующего за отдельными буквами, в нижний индекс

en: Autosubscript this variable
ru_RU: Автоперевод этой переменной в нижний индекс

en: Autowrap long lines:
ru_RU: Автоматический перенос длинных строк:

en: Axis
ru_RU: Ось

en: Barsplot...
ru_RU: Столбиковая диаграмма...

en: Basic matrix operations
ru_RU: Базовые матричные операции

en: Bat files (*.bat)|*.bat|All|*
ru_RU: Пакетные файлы (*.bat)|*.bat|Все|*

en: Bat files (*.bat)|*.bat|Exe files (*.exe)||All|*
ru_RU: Пакетные файлы (*.bat)|*.bat|Исполняемые файлы (*.exe)||Все файлы|*

en: Batch File
ru_RU: Пакетный файл

en: Besides the global undo functionality that is active when the cursor is between cells, wxMaxima has a per-cell undo function that is active if the cursor is inside a cell. Pressing Ctrl+Z inside a cell can therefore been used for a fine-pitch undo that doesn't affect latter changes made in other cells.
ru_RU: Помимо функциональности глобальной отмены (работает, когда курсор находится между полями), wxMaxima предоставляет возможность выполнения отмены в отдельных полях (работает, когда курсор находится внутри поля). Если нажать комбинацию клавиш Ctrl+Z, когда курсор находится внутри поля, можно выполнить «малую» операцию отмены, которая не затронет изменения, сделанные в других полях.

en: Beta
ru_RU: Β

en: Bitmap
ru_RU: Растр

en: Bitmap scale for export:
ru_RU: Масштаб растрового рисунка для экспорта:

en: Bitmaps
ru_RU: Растровые изображения

en: Bold
ru_RU: Жирный

en: Both horizontal and vertical cursor active at the same time
ru_RU: Одновременно активны и горизонтальный, и вертикальный курсоры

en: Bottom
ru_RU: Снизу

en: Bottom end
ru_RU: Нижняя сторона

en: Boundary value problem
ru_RU: Граничная задача

en: Boxplot...
ru_RU: Коробчатая диаграмма...

en: Bug: After removing the whitespace wxMathml.lisp is shorter than expected!
ru_RU: Ошибка: после удаления пробелов длина wxMathml.lisp короче ожидаемой!

en: Bug: Autocompletion requested for unknown type of item.
ru_RU: Ошибка: автодополнение запрошено для неизвестного типа элемента.

en: Bug: Cell left but not entered.
ru_RU: Ошибка: поле оставлено без ввода данных.

en: Bug: Cell with negative y position!
ru_RU: Ошибка: поле с отрицательным положением по y!

en: Bug: Encountered a heading I don't know how to move in one sectioning unit
ru_RU: Ошибка: обнаружен заголовок, который невозможно поднять на один уровень

en: Bug: Encountered a heading I don't know how to move out one sectioning unit
ru_RU: Ошибка: обнаружен заголовок, который невозможно опустить на один уровень

en: Bug: Got a question but no cell to answer it in
ru_RU: Ошибка: есть вопрос, но нет поля для ответа на него.

en: Bug: Got a request to change the contents of the cell above the beginning of the worksheet.
ru_RU: Ошибка: получен запрос на изменение содержимого поля, расположенного над началом листа.

en: Bug: Got a request to delete the cell above the beginning of the worksheet.
ru_RU: Ошибка: получен запрос на удаление содержимого поля, расположенного над началом листа.

en: Bug: Got a request to first change the contents of a cell and to then undelete it.
ru_RU: Ошибка: получен запрос на изменение содержимого поля и последующую отмену его удаления.

en: Bug: HTML output is no valid XML
ru_RU: Ошибка: вывод HTML не является корректным XML.

en: Bug: Maximum number of digits that is to be displayed is too low!
ru_RU: Ошибка: слишком маленькое максимальное количество цифр для отображения!

en: Bug: Missing contents
ru_RU: Ошибка: отсутствует содержимое.

en: Bug: The clipboard is already opened
ru_RU: Ошибка: буфер обмена уже открыт.

en: Bug: Trying to move a title out by one sectioning unit
ru_RU: Ошибка: попытка опустить заголовок на один уровень

en: Bug: Trying to move the horizontally-drawn cursor to a place inside a GroupCell.
ru_RU: Ошибка: попытка переместить горизонтальный курсор внутрь группового поля.

en: Bug: Trying to record a cell contents change for undo without a cell.
ru_RU: Ошибка: попытка записи изменений содержимого поля для операции отмены без определения поля.

en: Bug: Undo action with both cell contents change and cell addition.
ru_RU: Ошибка: действие отмены с одновременным изменением содержимого поля и добавлением поля.

en: Bug: Undo request for cell outside worksheet.
ru_RU: Ошибка: запрос на отмену действия для поля, расположенного за пределами листа.

en: Build &Info
ru_RU: Информация о сборке

en: By default, Shift-Enter is used to evaluate commands, while Enter is used for multiline input. This behaviour can be changed in 'Edit->Configure' dialog by checking 'Enter evaluates cells'. This switches the roles of these two key commands.
ru_RU: По умолчанию комбинация клавиш Shift-Enter используется для запуска команд, а Enter — для многострокового ввода текста. Это поведение можно изменить в меню «Правка->Настройка» установкой флажка «Выполнять команды в полях по клавише Enter».

en: Byte:
ru_RU: Байт:

en: C&hange Variable in Integrate...
ru_RU: &Заменить переменную в интеграле...

en: C&onfigure
ru_RU: Н&астройка

en: Caching font variant: %s
ru_RU: Кэширование варианта шрифта: %s

en: Calculate &Product...
ru_RU: Вычислить &произведение...

en: Calculate Singular Value Decomposition of a matrix numerically
ru_RU: Вычислить сингулярное разложение матрицы численно

en: Calculate Singular Value Decomposition, left and right singular vectors numerically
ru_RU: Вычислить сингулярное разложение, вырождающиеся слева и справа векторы, численно

en: Calculate Su&m...
ru_RU: Вычислить &сумму...

en: Calculate bigfloat value of the last result
ru_RU: Вычислить последний результат с повышенной точностью

en: Calculate float value of the last result
ru_RU: Вычислить последний результат с обычной точностью

en: Calculate mean value
ru_RU: Вычислить среднее значение

en: Calculate median value
ru_RU: Вычислить медианное значение

en: Calculate modulus:
ru_RU: Вычислить модуль:

en: Calculate numeric value of the last result
ru_RU: Вычислить числовое значение последнего результата

en: Calculate products
ru_RU: Вычислить произведения

en: Calculate standard deviation
ru_RU: Вычислить стандартное отклонение

en: Calculate sums
ru_RU: Вычислить суммы

en: Calculate the eigenvalues and eigenvectors numerically
ru_RU: Вычислить собственные значения и собственные векторы численно

en: Calculate the eigenvalues of a matrix numerically
ru_RU: Вычислить собственные значения матрицы численно

en: Calculate the root of the sum of squares of matrix entries
ru_RU: Вычислить корень из суммы квадратов элементов матрицы

en: Calculate variation
ru_RU: Вычислить вариацию

en: Calculates the fourier coefficients for the expression from -p to p
ru_RU: Вычисляет коэффициенты Фурье для выражения от -p до p

en: Calls assume() in order to tell maxima about the variable's range
ru_RU: Вызывает assume() для назначения диапазона переменной в Maxima

en: Can be specified as flag in ev(exp, flag)
ru_RU: Может быть указано как флаг в ev(выражение, флаг)

en: Can not connect to the web server.
ru_RU: Не удалось соединиться с веб-сервером.

en: Can not download version info.
ru_RU: Не удалось загрузить сведения о версии.

en: Can not start Maxima. The most probable cause is that Maxima isn't installed (it can be downloaded from https://maxima.sourceforge.io) or in wxMaxima's config dialogue the setting for Maxima's location is wrong.
ru_RU: Не удалось запустить Maxima. Наиболее вероятная причина: программа Maxima не установлена (её можно загрузить с веб-сайта https://maxima.sourceforge.io) или в диалоге настройки указано неверное расположение её исполняемого файла.

en: Can not start Maxima. The most probable cause is that Maxima isn't installed (it can be downloaded from https://maxima.sourceforge.io) or in wxMaxima's config dialogue the setting for Maxima's location is wrong. Another cause might be that something hinders maxima and wxMaxima to communicate through a local network connection in the port range they are setup to try to find a port in.
ru_RU: Не удалось запустить Maxima. Наиболее вероятная причина: программа Maxima не установлена (её можно загрузить с веб-сайта https://maxima.sourceforge.io) или в диалоге настройки wxMaxima указано неверное расположение исполняемого файла Maxima. Другая возможная причина: что-то мешает Maxima и wxMaxima обмениваться данными по локальной сети в том диапазоне портов, на который они настроены.

en: Cancel
ru_RU: Отменить

en: Cannot authenticate Maxima!
ru_RU: Не удалось выполнить аутентификацию Maxima!

en: Cannot create a font based on %s. Falling back to a default font.
ru_RU: Не удалось создать шрифт на основе %s. Будет использован шрифт по умолчанию.

en: Cannot find a maxima binary and no binary chosen in the config dialogue.
ru_RU: Не удалось найти исполняемый файл Maxima, и он не указан в диалоге настройки.

en: Cannot interpret template %s
ru_RU: Не удалось интерпретировать шаблон %s

en: Cannot interpret the numeric value of pid %s
ru_RU: Не удалось интерпретировать числовое значение pid %s

en: Cannot interpret version number component %s
ru_RU: Не удалось интерпретировать компонент номера версии %s

en: Cannot set the communication address to localhost.
ru_RU: Не удалось установить адрес связи в значение localhost.

en: Cannot start gnuplot
ru_RU: Не удалось запустить Gnuplot

en: Cannot start the maxima binary
ru_RU: Не удалось запустить исполняемый файл Maxima

en: Canonical (tr)
ru_RU: Каноническая форма (триг.)

en: Catalan
ru_RU: Каталанский

en: Cauchy principal value of f(x)/(x-c), finite interval
ru_RU: Главное значение Коши f(x)/(x-c), конечный интервал

en: Cauchy principal value, finite interval
ru_RU: Главное значение Коши, конечный интервал

en: Ce&ll
ru_RU: &Поле

en: Cell bracket fill, Active
ru_RU: Заполнение квадратных скобок полей, активно

en: Cell bracket fill, Inactive
ru_RU: Заполнение квадратных скобок полей, неактивно

en: Cell ends in a backslash
ru_RU: Поле заканчивается обратной косой чертой

en: Change &2d Display
ru_RU: Изменить способ отображения

en: Change Image
ru_RU: Сменить изображение

en: Change Image...
ru_RU: Сменить изображение...

en: Change Log
ru_RU: Журнал изменений

en: Change directory
ru_RU: Сменить каталог

en: Change directory...
ru_RU: Сменить каталог...

en: Change names of greek letters to greek letters
ru_RU: Заменить названия греческих букв на греческие буквы

en: Change the 2d display algorithm used to display math output
ru_RU: Изменить способ, применяемый для отображения математических выражений

en: Change the text "alpha" and "beta" to the corresponding greek letter?
ru_RU: Заменить текстовые «альфа» и «бета» на соответствующие греческие буквы?

en: Change variable
ru_RU: Заменить переменную

en: Change variable and evaluate
ru_RU: Заменить переменную и вычислить

en: Change variable in integral or sum
ru_RU: Заменить переменную в интеграле или сумме

en: Change variable in integral or sum and evaluate the result
ru_RU: Заменить переменную в интеграле или сумме и вычислить результат

en: ChangeLog
ru_RU: Журнал изменений

en: Changed option variables
ru_RU: Заменённые переменные

en: Changing image originally loaded from file %s to %s.
ru_RU: Смена изображения, изначально загруженного из файла, с %s на %s.

en: Char #1:
ru_RU: Символ 1:

en: Char #2:
ru_RU: Символ 2:

en: Char to Unicode code point...
ru_RU: Символ в точку кода Юникода...

en: Char to unicode code point
ru_RU: Символ в точку кода Юникода

en: Char:
ru_RU: Символ:

en: Character Tests
ru_RU: Проверки символа

en: Characteristic polynom
ru_RU: Характеристический полином

en: Chars are strings that are one character long
ru_RU: Символ — это строка длиной в один символ

en: Check for Updates
ru_RU: Проверка обновлений

en: Check if a newer version of wxMaxima is available.
ru_RU: Проверка доступности новой версии wxMaxima/Maxima.

en: Chi
ru_RU: Χ

en: Chinese (Simplified)
ru_RU: Китайский (упрощённый)

en: Chinese (traditional)
ru_RU: Китайский (традиционный)

en: Choose between the following help topics:
ru_RU: Доступные темы справки:

en: Choose font
ru_RU: Выбор шрифта

en: Choose the %s Font
ru_RU: Выберите шрифт %s

en: Choose the parenthesis type for Matrices
ru_RU: Выбор типа скобок для матриц

en: Classes:
ru_RU: Классы:

en: Classic matrix operations
ru_RU: Классические матричные операции

en: Clear all history
ru_RU: Очистить весь журнал

en: Clear the selection
ru_RU: Очистить выделение

en: Cleared font cache for font %s
ru_RU: Очищен кэш шрифта для шрифта %s

en: Clipboard format parameters
ru_RU: Параметры формата буфера обмена

en: Close	Ctrl+W
ru_RU: Закрыть	Ctrl+W

en: Close Stream
ru_RU: Закрыть поток

en: Close window
ru_RU: Закрыть окно

en: Close...
ru_RU: Закрыть...

en: Closed the zip archive
ru_RU: Закрыт zip-архив

en: Closing the socket maxima could connect to!
ru_RU: Выполняется закрытие сокета, к которому могла бы подключиться Maxima!

en: Code Default (Maxima input)
ru_RU: Код по умолчанию (ввод Maxima)

en: Code highlighting: Comments
ru_RU: Выделение кода: комментарии

en: Code highlighting: End of line markers
ru_RU: Выделение кода: обозначения конца строки

en: Code highlighting: Functions
ru_RU: Выделение кода: функции

en: Code highlighting: Lisp
ru_RU: Выделение кода: Lisp

en: Code highlighting: Numbers
ru_RU: Выделение кода: числа

en: Code highlighting: Operators
ru_RU: Выделение кода: операторы

en: Code highlighting: Strings
ru_RU: Выделение кода: строки

en: Code highlighting: Variables
ru_RU: Выделение кода: переменные

en: Code number:
ru_RU: Номер кода:

en: Codepoint number:
ru_RU: Номер кодовой точки:

en: Col. names:
ru_RU: Названия столбцов:

en: Color of Outdated cells
ru_RU: Цвет устаревших полей

en: Color of text equal to selection
ru_RU: Цвет текста, который совпадает с выделением

en: Column number:
ru_RU: Номер столбца:

en: Column numbers:
ru_RU: Номера столбцов:

en: Combine factorials in an expression
ru_RU: Объединить факториалы в выражении

en: Comma directly followed by a closing parenthesis
ru_RU: Закрывающая скобка сразу после запятой

en: Comma-separated arguments
ru_RU: Разделённые запятыми аргументы

en: Comma-separated commands
ru_RU: Разделённые запятыми команды

en: Comma-separated elements
ru_RU: Элементы, разделённые запятыми

en: Comma-separated equations
ru_RU: Уравнения, разделённые запятыми

en: Comma-separated expressions
ru_RU: Разделённые запятыми выражения

en: Comma-separated expressions that shall be converted to a string
ru_RU: Разделённые запятыми выражения, которые будут преобразованы в строку

en: Comma-separated expressions.
ru_RU: Разделённые запятыми выражения.

en: Comma-separated function names
ru_RU: Разделённые запятыми имена функций

en: Comma-separated function names.
ru_RU: Разделённые запятыми имена функций.

en: Comma-separated list entry in the format val1=1,val2=2
ru_RU: Запись разделённого запятыми списка в формате значение1=1,значение2=2

en: Comma-separated names of the elements that shall be written
ru_RU: Разделённые запятыми имена элементов, которые будут записаны

en: Comma-separated names the parameters will be referenced by later.
ru_RU: Разделённые запятыми имена, которые будут использоваться для параметров в дальнейшем.

en: Comma-separated numbers from 0 to 255
ru_RU: Разделённые запятыми числа от 0 до 255

en: Comma-separated numbers of the terms to substitute in
ru_RU: Разделённые запятыми номера условий, в которые следует выполнить подстановку

en: Comma-separated parameter names. A parameter in square brackets [] will be filled with the list of any additional arguments the function gets.
ru_RU: Разделённые запятыми имена параметров. Параметр в квадратных скобках [] будет заполнен списком всех дополнительных аргументов, которые получит функция.

en: Comma-separated variable names, can be initialized by the ":" operator.
ru_RU: Разделённые запятыми имена переменных, можно инициализировать оператором ":".

en: Comma-separated variables
ru_RU: Переменные, разделённые запятыми

en: Command:
ru_RU: Команда:

en: Commands that are executed at every start of maxima.
ru_RU: Команды, которые выполняются при каждом запуске Maxima.

en: Comment Selection
ru_RU: Комментировать выделение

en: Comment out the currently selected text
ru_RU: Закомментировать текущий выделенный текст

en: Comment selection	Ctrl+/
ru_RU: Комментировать выделение	Ctrl+/

en: Commutative function
ru_RU: Коммутативная функция

en: Compile a QR decomposition using dgeqrf
ru_RU: Собрать QR-разложение с помощью dgeqrf

en: Compile a function
ru_RU: Скомпилировать функцию

en: Compile a regex
ru_RU: Скомпилировать регулярное выражение

en: Compile eigenvalues using dgeev
ru_RU: Собрать собственные значения с помощью dgeev

en: Compile eigenvalues using zgeev
ru_RU: Собрать собственные значения с помощью zgeev

en: Compile eigenvalues+eigenvectors using dgeev
ru_RU: Собрать собственные значения+собственные векторы с помощью dgeev

en: Compile eigenvalues+eigenvectors using zgeev
ru_RU: Собрать собственные значения+собственные векторы с помощью zgeev

en: Compile function...
ru_RU: Скомпилировать функцию...

en: Compile regex
ru_RU: Скомпилировать регулярное выражение

en: Compiler-Bug? wxMathml.lisp is shorter than expected!
ru_RU: Ошибка компилятора? Длина wxMathml.lisp короче ожидаемой!

en: Compiling %s
ru_RU: Компиляция %s

en: Compiling a function can generate a considerable speed boost if the types of the function parameters are made known to the function before it is compiled. Else the generated code has to be hideously generic.
ru_RU: Компиляцию функции можно значительно ускорить, если сообщить функции типы функциональных параметров до компиляции. В ином случае сгенерированный код будет крайне базовым.

en: Complete Word	Ctrl+Space
ru_RU: Завершить слово	Ctrl+Пробел

en: Complete word
ru_RU: Завершить слово

en: Completely stop maxima and restart it
ru_RU: Полностью завершить работу программы Maxima и перезапустить её

en: Compute continued fraction of a value
ru_RU: Вычислить цепную дробь

en: Compute the adjoint matrix
ru_RU: Вычислить сопряжённую матрицу

en: Compute the characteristic polynomial of a matrix
ru_RU: Вычислить характеристический полином матрицы

en: Compute the determinant of a matrix
ru_RU: Вычислить определитель матрицы

en: Compute the greatest common divisor
ru_RU: Вычислить наибольший общий делитель

en: Compute the inverse of a matrix
ru_RU: Вычислить обратную матрицу

en: Compute the least common multiple (do load(functs) before using)
ru_RU: Вычислить наименьшее общее кратное (выполните load(functs) перед использованием)

en: Compute the rank of a matrix
ru_RU: Вычислить ранг матрицы

en: Condition:
ru_RU: Условие:

en: Config file (*.ini)|*.ini
ru_RU: Файл конфигурации (*.ini)|*.ini

en: Config item "%s" was of an unknown type
ru_RU: Неизвестный тип элемента конфигурации «%s»

en: Configuration warning
ru_RU: Предупреждение настройки

en: Configure wxMaxima
ru_RU: Настроить wxMaxima

en: Connection attempt, but connection failed.
ru_RU: Сбой попытки соединения.

en: Connection to Maxima lost.
ru_RU: Соединение с Maxima потеряно.

en: Construct a fraction
ru_RU: Построить дробь

en: Construct fraction...
ru_RU: Построить дробь...

en: Contents
ru_RU: Содержимое

en: Contents:
ru_RU: Содержимое:

en: Context-sensitive &Help	Ctrl+?
ru_RU: Контекстная &справка	Ctrl+?

en: Context-sensitive &Help	F1
ru_RU: Контекстная &справка	F1

en: Contour
ru_RU: Контур

en: Contour lines for 3d plots
ru_RU: Контурные линии для 3D-графиков

en: Contract Logarithms
ru_RU: Объединить логарифмы

en: Conversions
ru_RU: Преобразования

en: Convert
ru_RU: Преобразовать

en: Convert + Write to file
ru_RU: Преобразовать + записать в файл

en: Convert Column to list...
ru_RU: Преобразовать столбец в список...

en: Convert Row to list...
ru_RU: Преобразовать строку в список...

en: Convert a command to maxima code
ru_RU: Преобразовать команду в код Maxima

en: Convert a list of lists to a matrix
ru_RU: Преобразовать список списков в матрицу

en: Convert binomials, beta and gamma function to factorials
ru_RU: Преобразовать биномиальные коэффициенты, бета- и гамма-функции в факториалы

en: Convert binomials, factorials and beta function to gamma function
ru_RU: Преобразовать биномиальные коэффициенты, факториалы и бета-функции в гамма-функции

en: Convert complex expression to polar form
ru_RU: Преобразовать комплексное выражение в полярную форму

en: Convert complex expression to rect form
ru_RU: Преобразовать комплексное выражение в стандартную форму

en: Convert exponential function of imaginary argument to trigonometric form
ru_RU: Преобразовать экспоненциальную функцию мнимого аргумента в тригонометрическую форму

en: Convert string to lowercase
ru_RU: Преобразовать строку в нижний регистр

en: Convert string to matching regex
ru_RU: Преобразовать строку в соответствующее регулярное выражение

en: Convert sum of logarithms to logarithm of product
ru_RU: Преобразовать сумму логарифмов в логарифм произведения

en: Convert to &Factorials
ru_RU: Преобразовать в &факториалы

en: Convert to &Gamma
ru_RU: Преобразовать в &гамма-функцию

en: Convert to &Polarform
ru_RU: Преобразовать в &полярную форму

en: Convert to &Rectform
ru_RU: Преобразовать в &стандартную форму

en: Convert to Heading 5
ru_RU: Преобразовать в Заголовок 5

en: Convert to Heading 6
ru_RU: Преобразовать в Заголовок 6

en: Convert to Section
ru_RU: Преобразовать в раздел

en: Convert to Sub-Subsection
ru_RU: Преобразовать в под-подраздел

en: Convert to Subsection
ru_RU: Преобразовать в подраздел

en: Convert to Title
ru_RU: Преобразовать в заголовок

en: Convert to downcase...
ru_RU: Преобразовать в нижний регистр...

en: Convert to programming language
ru_RU: Преобразовать в язык программирования

en: Convert to programming language file
ru_RU: Преобразовать в файл языка программирования

en: Convert trigonometric expression to canonical quasilinear form
ru_RU: Преобразовать тригонометрическое выражение в каноническую квазилинейную форму

en: Convert trigonometric functions to exponential form
ru_RU: Преобразовать тригонометрические функции в экспоненциальную форму

en: Converts a matrix to a list of lists
ru_RU: Преобразует матрицу в список списков

en: Converts a nested list like [[1,2],[3,4]] to a matrix
ru_RU: Преобразует вложенный список вида [[1,2],[3,4]] в матрицу

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copy Animation
ru_RU: Копировать анимацию

en: Copy Previous Input	Ctrl+I
ru_RU: Копировать предыдущий ввод	Ctrl+I

en: Copy Previous Output	Ctrl+U
ru_RU: Копировать предыдущий вывод	Ctrl+U

en: Copy a matrix
ru_RU: Копировать матрицу

en: Copy as EMF
ru_RU: Копировать как EMF

en: Copy as Image
ru_RU: Копировать как изображение

en: Copy as LaTeX
ru_RU: Копировать как LaTeX

en: Copy as MathML
ru_RU: Копировать как MathML

en: Copy as MathML (e.g. to word processor)
ru_RU: Копировать как MathML (например, в текстовый процессор)

en: Copy as RTF
ru_RU: Копировать как RTF

en: Copy as SVG
ru_RU: Копировать как SVG

en: Copy as Text	Ctrl+Shift+C
ru_RU: Копировать как текст	Ctrl+Shift+C

en: Copy as plain text
ru_RU: Копировать как простой текст

en: Copy file
ru_RU: Копировать файл

en: Copy file...
ru_RU: Копировать файл...

en: Copy for Octave/Matlab
ru_RU: Копировать для Octave/Matlab

en: Copy selection
ru_RU: Копировать выделение

en: Copy selection from document as an Enhanced Metafile
ru_RU: Копировать выделение в документе как расширенный метафайл

en: Copy selection from document as an SVG image
ru_RU: Копировать выделение в документе как изображение SVG

en: Copy selection from document as an image
ru_RU: Копировать выделение в документе как изображение

en: Copy selection from document as rtf that a word processor might understand
ru_RU: Копировать выделение в документе как RTF, который распознаётся текстовым процессором

en: Copy selection from document as text
ru_RU: Копировать выделение в документе как текст

en: Copy selection from document in LaTeX format
ru_RU: Копировать выделение в документе в формате LaTeX

en: Copy selection from document in Matlab format
ru_RU: Копировать выделение в документе в формате Matlab

en: Copy selection from document in a MathML format many word processors can display as 2d equation
ru_RU: Копировать выделение в документе в формате MathML, который многие текстовые процессоры могут отображать как двумерное уравнение

en: Copy string
ru_RU: Копировать строку

en: Copy string...
ru_RU: Копировать строку...

en: Copy, Cut and Paste button
ru_RU: Кнопки «Копировать», «Вырезать» и «Вставить»

en: Copying config bool "%s"
ru_RU: Копирование булева значения конфигурации «%s»

en: Copying config float "%s"
ru_RU: Копирование значения с плавающей точкой конфигурации «%s»

en: Copying config int "%s"
ru_RU: Копирование целого значения конфигурации «%s»

en: Copying config string "%s"
ru_RU: Копирование строки конфигурации «%s»

en: Could not create the backup file during saving => aborting.
ru_RU: Не удалось создать файл резервной копии во время сохранения => прерывание.

en: Could not make sure that we talk to the maxima we started => discarding all data it sends.
ru_RU: Не удалось обратиться к запущенной Maxima => все отправленные ей данные отбрасываются.

en: Could not map view of the file needed in order to send an interrupt signal to maxima.
ru_RU: Не удалось отобразить представление файла, необходимого для отправки сигнала прерывания в Maxima.

en: Could not send an interrupt signal to maxima.
ru_RU: Не удалось отправить сигнал прерывания в Maxima.

en: Could not write the file's contents during saving => aborting.
ru_RU: Не удалось записать содержимое файла во время сохранения => прерывание.

en: Create Matrix
ru_RU: Создать матрицу

en: Create a list
ru_RU: Создать список

en: Create a list as a storage for the values of variables
ru_RU: Создать список для хранения значений переменных

en: Create a list from a rule
ru_RU: Создать список на основе правила

en: Create a list from comma-separated elements
ru_RU: Создать список на основе элементов, разделённых запятыми

en: Create a new cell with previous input
ru_RU: Создать новое поле с предыдущим вводом

en: Create a new cell with previous output
ru_RU: Создать новое поле с предыдущим выводом

en: Create copy, not clone...
ru_RU: Создать копию, а не клон...

en: Create directory
ru_RU: Создать каталог

en: Create directory...
ru_RU: Создать каталог...

en: Create empty string
ru_RU: Создать пустую строку

en: Create empty string...
ru_RU: Создать пустую строку...

en: Create list
ru_RU: Создать список

en: Create list from comma-separated elements
ru_RU: Создать список на основе элементов, разделённых запятыми

en: Create scalable plots.
ru_RU: Создать масштабируемые графики.

en: Create struct...
ru_RU: Создать структуру...

en: Created a .zip archive (the .wxmx file technically is a .zip file)
ru_RU: Создан zip-архив (wxmx-файл технически является zip-файлом)

en: Creates an independent matrix with the same contents
ru_RU: Создаёт независимую матрицу с тем же содержимым

en: Cursor color
ru_RU: Цвет курсора

en: Cut
ru_RU: Вырезать

en: Cut	Ctrl+X
ru_RU: Вырезать	Ctrl+X

en: Cut selection
ru_RU: Вырезать выделение

en: Czech
ru_RU: Чешский

en: Danish
ru_RU: Датский

en: Data Matrix:
ru_RU: Матрица данных:

en: Data file (*.csv, *.tab, *.txt)|*.csv;*.tab;*.txt
ru_RU: Файл данных (*.csv, *.tab, *.txt)|*.csv;*.tab;*.txt

en: Data:
ru_RU: Данные:

en: Debug messages
ru_RU: Сообщения отладки

en: Debugger trigger
ru_RU: Срабатывание средства отладки

en: Declare Text to always be displayed as subscript
ru_RU: Всегда показывать текст в нижнем индексе

en: Declare a function local to a Program
ru_RU: Объявить функцию локальной для программы

en: Declare a text snippet to always be displayed as subscript
ru_RU: Всегда показывать фрагмент текста как нижний индекс

en: Declare facts about %s
ru_RU: Объявить свойства %s

en: Declare main variable:
ru_RU: Объявить основную переменную:

en: Declare the type of a function parameter
ru_RU: Объявить тип функционального параметра

en: Declare these chars as ordinary letters
ru_RU: Объявить эти символы обычными буквами

en: Decompose rational function to partial fractions
ru_RU: Разложить рациональную функцию на простые дроби

en: Decreasing function f(x)<x
ru_RU: Убывающая функция f(x)<x

en: Default animation framerate:
ru_RU: Частота кадров анимации по умолчанию:

en: Default plot size for new maxima sessions:
ru_RU: Размер графика по умолчанию для новых сеансов Maxima:

en: Default port for communication with wxMaxima:
ru_RU: Порт, используемый по умолчанию для связи с wxMaxima:

en: Define a function
ru_RU: Определить функцию

en: Define a macro
ru_RU: Определить макрос

en: Define a structure
ru_RU: Определить структуру

en: Define a structure type
ru_RU: Определить тип структуры

en: Define a variable
ru_RU: Определить переменную

en: Define function...
ru_RU: Определить функцию...

en: Define macro...
ru_RU: Определить макрос...

en: Define parameter type...
ru_RU: Определить параметрический тип...

en: Define struct...
ru_RU: Определить структуру...

en: Define the default speed (in frames per second) animations are played back with.
ru_RU: Определить скорость по умолчанию (в кадрах в секунду), с которой воспроизводится анимация.

en: Define variable...
ru_RU: Определить переменную...

en: Defines if an animation is automatically started or only by clicking on it.
ru_RU: Определяет, запускается ли анимация автоматически или только по щелчку.

en: Degree:
ru_RU: Порядок:

en: Delete F&unction...
ru_RU: Удалить ф&ункцию...

en: Delete Selection
ru_RU: Удалить выделение

en: Delete V&ariable...
ru_RU: Удалить п&еременную...

en: Delete a function
ru_RU: Удалить функцию

en: Delete a variable
ru_RU: Удалить переменную

en: Delete all objects with a given name
ru_RU: Удалить все объекты с указанным именем

en: Delete all values from memory
ru_RU: Удалить все значения из памяти

en: Delete file
ru_RU: Удалить файл

en: Delete file...
ru_RU: Удалить файл...

en: Delete function(s)
ru_RU: Удалить функцию(и)

en: Delete named object(s)
ru_RU: Удалить именованный(ые) объект(ы):

en: Delete named object...
ru_RU: Удалить именованный объект...

en: Delete variable(s)
ru_RU: Удалить переменную(ые)

en: Delimiter:
ru_RU: Разделитель:

en: Delta
ru_RU: Δ

en: Denom. deg:
ru_RU: Степень знаменателя:

en: Denominator:
ru_RU: Знаменатель:

en: Dependencies
ru_RU: Зависимости

en: Derivate of y at that point:
ru_RU: Производная y в этой точке:

en: Deviation...
ru_RU: Отклонение...

en: Di&vide Polynomials...
ru_RU: Де&лить полиномы...

en: Diagram title
ru_RU: Заголовок диаграммы

en: Did you know?
ru_RU: Знаете ли вы, что...

en: Didn't find an installed offline manual.
ru_RU: Не удалось найти установленное автономное руководство пользователя.

en: Didn't find the maxima HTML manual.
ru_RU: Руководство пользователя Maxima в формате HTML не найдено.

en: Didn't get a help browser launch program command line, but can request the system's default help browser.
ru_RU: Командная строка программы запуска браузера справки не получена, но можно запросить системный браузер справки по умолчанию.

en: Diff...
ru_RU: Дифференцировать...

en: Differentiate
ru_RU: Дифференцировать

en: Differentiate expression
ru_RU: Дифференцировать выражение

en: Differentiate...
ru_RU: Дифференцировать...

en: Differentiates an expression n times
ru_RU: Дифференцирует выражение n раз

en: Differentiates the expression n times
ru_RU: Дифференцирует выражение n раз

en: Directory operations
ru_RU: Операции с каталогом

en: Display
ru_RU: Отображение

en: Display Te&X Form
ru_RU: Вывести в форма&те TeX

en: Display algorithm
ru_RU: Способ вывода

en: Display all and allow linebreaks in long numbers
ru_RU: Отобразить все и включить перенос строки для длинных чисел

en: Display all digits
ru_RU: Отобразить все цифры

en: Display equations
ru_RU: Отображать уравнения

en: Display last result in TeX form
ru_RU: Показать последний результат в формате TeX

en: Display of long numbers
ru_RU: Отображение длинных чисел

en: Display resolution according to wxWidgets: %li x %li ppi
ru_RU: Разрешение экрана по данным wxWidgets: %li x %li точек на дюйм

en: Display string quotation marks
ru_RU: Отображать кавычки строк

en: Display time used for evaluation
ru_RU: Отображать время, затраченное на вычисление

en: Displayed Precision
ru_RU: Отображаемая точность

en: Displaying 3d curves
ru_RU: Отображение трёхмерных кривых

en: Dito, and evaluate the result...
ru_RU: То же, и вычислить результат...

en: Dito, but affect all clones of the Matrix...
ru_RU: То же, но влияет на все клоны матрицы...

en: Dito, but as fraction (real only)...
ru_RU: То же, но как дробь (только вещественное)...

en: Dito, including denominator
ru_RU: То же, включая знаменатель

en: Divide Cell
ru_RU: Разделить поле

en: Divide Cell	Ctrl+D
ru_RU: Разделить поле	Ctrl+D

en: Divide numbers or polynomials
ru_RU: Делить числа или полиномы

en: Divide this input cell into two cells
ru_RU: Разделить это поле ввода на два поля

en: Do for each list element
ru_RU: Выполнить для каждого элемента списка

en: Do you want to save the changes you made in the document "%s"?
ru_RU: Сохранить изменения в документе «%s»?

en: Dock all Sidebars
ru_RU: Закрепить все боковые панели

en: Document background
ru_RU: Фон документа

en: Document was saved using a newer version of wxMaxima so it may not load correctly. Please update your wxMaxima.
ru_RU: Документ был сохранён в более новой версии wxMaxima, поэтому он может загружаться некорректно. Обновите свою версию wxMaxima.

en: Document was saved using a newer version of wxMaxima. Please update your wxMaxima.
ru_RU: Документ был сохранён в более новой версии wxMaxima. Обновите свою версию wxMaxima.

en: Documentclass for TeX export:
ru_RU: Класс документа для экспорта в TeX:

en: Documentclass options:
ru_RU: Параметры класса документа:

en: Don't autosubscript after an underscore
ru_RU: Не выполнять автоперевод в нижний индекс после подчёркивания

en: Don't evaluate Expression...
ru_RU: Не вычислять выражение...

en: Don't evaluate one command
ru_RU: Не вычислять одну команду

en: Don't evaluate one whole expression
ru_RU: Не вычислять одно выражение целиком

en: Don't mark cells that contain tooltips in yellow
ru_RU: Не отмечать поля, содержащие подсказки, жёлтым цветом

en: Don't mark this message text in yellow
ru_RU: Не выделять текст этого сообщения жёлтым цветом

en: Don't save
ru_RU: Не сохранять

en: Don't show labels
ru_RU: Не показывать метки

en: Don't use if unassigned
ru_RU: Не использовать, если не имеет значения

en: Don't use parenthesis for matrices
ru_RU: Не использовать скобки для матриц

en: Down
ru_RU: Вниз

en: Downloaded %s (%li bytes) and %s (%li bytes) from %s
ru_RU: Выполнена загрузка %s (%li байт) и %s (%li байт) из %s

en: Drag-and-drop unicode symbols here
ru_RU: Перетащите сюда символы Юникода

en: Drop the first n list elements
ru_RU: Отбросить первые n элементов списка

en: Drop the last n list elements
ru_RU: Отбросить последние n элементов списка

en: E&quations
ru_RU: У&равнения

en: E&xit	Ctrl+Q
ru_RU: В&ыход	Ctrl+Q

en: Eige&nvectors
ru_RU: Собственные &векторы

en: Eigen&values
ru_RU: Собственные &значения

en: Eigenvalues (complex)
ru_RU: Собственные значения (комплексные)

en: Eigenvalues (real)
ru_RU: Собственные значения (действительные)

en: Eigenvalues, left+right eigenvectors (complex)
ru_RU: Собственные значения, левый+правый собственные векторы (комплексные)

en: Eigenvalues, left+right eigenvectors (real)
ru_RU: Собственные значения, левый+правый собственные векторы (вещественные)

en: Either a single expression or a comma-separated list of expressions between parenthesis. In the latter case the result of the last expression in the parenthesis is used.
ru_RU: Либо отдельное выражение, либо список разделённых запятыми выражений в скобках. В последнем случае используется результат последнего выражения в скобках.

en: Element
ru_RU: Элемент

en: Element number
ru_RU: Номер элемента

en: Element-by-element Product of matrices of the same size (Hadamard product)
ru_RU: Покомпонентное произведение матриц одного размера (произведение Адамара)

en: Element-by-element exponentiation of two matrices
ru_RU: Поэлементное возведение в степень двух матриц

en: Element-by-element multiplication
ru_RU: Покомпонентное умножение

en: Element:
ru_RU: Элемент:

en: Elements:
ru_RU: Элементы:

en: Eliminate a variable
ru_RU: Исключить переменную

en: Eliminate a variable from a system of equations
ru_RU: Исключить переменную из системы уравнений

en: Empty command => re-triggering evaluation
ru_RU: Пустая команда => повторная активация вычисления

en: Enable:
ru_RU: Включить:

en: Encountered an unknown XML tag: <%s>
ru_RU: Неизвестный тег XML: <%s>

en: Encountered an unknown socket event.
ru_RU: Неизвестное событие сокета.

en: End of proof
ru_RU: Конец доказательства

en: End of t:
ru_RU: Конец t:

en: Ended lisp mode after receiving a maxima prompt!
ru_RU: Режим Lisp завершён после получения запроса Maxima!

en: Engineering format (12.1e6 etc.)
ru_RU: Инженерный формат (12.1e6 и так далее)

en: English
ru_RU: Английский

en: Enhanced meta file (emf)
ru_RU: Расширенный метафайл (emf)

en: Enter Matrix...
ru_RU: &Ввести матрицу...

en: Enter a matrix
ru_RU: Введите матрицу

en: Enter adds newlines, Ctrl+Enter evaluates cells
ru_RU: Добавлять новые строки по клавише Enter, выполнять команды в полях по комбинации клавиш Ctrl+Enter

en: Enter an equation for rational simplification:
ru_RU: Введите уравнение для рационального упрощения:

en: Enter evaluates cells, Ctrl+Enter adds newlines
ru_RU: Выполнять команды в полях по клавише Enter, добавлять новые строки по комбинации клавиш Ctrl+Enter

en: Enter matrix
ru_RU: Ввести матрицу

en: Enter new animation frame rate [Hz, integer]:
ru_RU: Введите новую частоту кадров анимации [Гц, целое число]:

en: Enter new precision for bigfloats:
ru_RU: Введите новую точность для чисел с плавающей точкой с повышенной точностью:

en: Enter the path to the Maxima executable.
ru_RU: Введите путь к исполняемому файлу Maxima.

en: Enumerator:
ru_RU: Энумератор:

en: Environment variables
ru_RU: Переменные среды

en: Environment variables for maxima
ru_RU: Переменные среды для Maxima

en: Epsilon
ru_RU: Ε

en: Epsilon:
ru_RU: Эпсилон:

en: Equal, ignoring case?...
ru_RU: Равно, если игнорировать регистр?...

en: Equal?...
ru_RU: Равно?...

en: Equation
ru_RU: Уравнение

en: Equation(s)
ru_RU: Уравнения

en: Equation(s):
ru_RU: Уравнения:

en: Equation:
ru_RU: Уравнение:

en: Equations have several advantages over functions. For example they can be manipulated with factor(), expand() and similar functions. They can easily be introduced one into another. Also they are always printed out as 2D maths.
ru_RU: Уравнения имеют несколько преимуществ перед функциями. Например, их можно преобразовывать с помощью factor(), expand() и других подобных функций. Их можно легко вставлять друг в друга. Кроме того, они всегда выводятся в удобочитаемой 2d-форме.

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Error writing to Maxima
ru_RU: Ошибка записи в Maxima

en: Error!
ru_RU: Ошибка!

en: Error: Cannot render %s.
ru_RU: Ошибка: не удалось обработать %s.

en: Error: Cannot render %s:
    %s
ru_RU: Ошибка: не удалось обработать %s:
    %s

en: Error: Cannot render the image.
ru_RU: Ошибка: не удалось обработать изображение.

en: Error: Cannot render the image:
    %s
ru_RU: Ошибка: не удалось обработать изображение:
    %s

en: Escapes all special characters in a string. The result is a regex that matches this string exactly.
ru_RU: Экранирует все специальные символы в строке. Результатом является регулярное выражение, точно соответствующее строке.

en: Eta
ru_RU: Η

en: Evaluate
ru_RU: Вычислить

en: Evaluate &Noun Forms...
ru_RU: Вычислить &невычисляемые (noun) формы...

en: Evaluate All Cells	Ctrl+Shift+R
ru_RU: Вычислить все поля	Ctrl+Shift+R

en: Evaluate All Visible Cells	Ctrl+R
ru_RU: Вычислить все видимые поля	Ctrl+R

en: Evaluate Cell(s)
ru_RU: Вычислить поля

en: Evaluate Cells Above
ru_RU: Вычислить поля выше

en: Evaluate Cells Above	Ctrl+Shift+P
ru_RU: Вычислить поля выше	Ctrl+Shift+P

en: Evaluate Cells Below
ru_RU: Вычислить поля ниже

en: Evaluate Heading 5	Shift+Ctrl+Enter
ru_RU: Вычислить Заголовок 5	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Heading 6	Shift+Ctrl+Enter
ru_RU: Вычислить Заголовок 6	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Nouns
ru_RU: Вычислить &невычисляемые (noun) формы

en: Evaluate Part	Shift+Ctrl+Enter
ru_RU: Вычислить часть	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Section	Shift+Ctrl+Enter
ru_RU: Вычислить раздел	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Sub-Subsection	Shift+Ctrl+Enter
ru_RU: Вычислить под-подраздел	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Subsection	Shift+Ctrl+Enter
ru_RU: Вычислить подраздел	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate active or selected cell(s)
ru_RU: Вычислить выделенные поля

en: Evaluate all
ru_RU: Вычислить все

en: Evaluate all cells in the document
ru_RU: Вычислить все поля в документе

en: Evaluate all noun forms in expression
ru_RU: Вычислить все невычисляемые (noun) формы в выражении

en: Evaluate all visible cells in the document
ru_RU: Вычислить все видимые поля в документе

en: Evaluate current cell
ru_RU: Вычислить текущее поле

en: Evaluate string
ru_RU: Вычислить строку

en: Evaluate string...
ru_RU: Вычислить строку...

en: Evaluate the file from its beginning to the cell above the cursor
ru_RU: Выполнить вычисление файла от его начала до поля над курсором

en: Evaluate the file from the cursor to its end
ru_RU: Выполнить вычисление файла от курсора до конца файла

en: Evaluate the rest
ru_RU: Вычислить остальное

en: Evaluate to point
ru_RU: Вычислить до поля над курсором

en: Evaluation ended, since evaluation queue is empty.
ru_RU: Вычисление завершилось, так как очередь на вычисление пуста.

en: Even number
ru_RU: Чётное число

en: Example text
ru_RU: Текст примера

en: Examples:
ru_RU: Примеры:

en: Execute a command for each element of the list
ru_RU: Выполнить команду для каждого элемента списка

en: Exit
ru_RU: Выход

en: Exit wxMaxima
ru_RU: Выйти из wxMaxima

en: Expand
ru_RU: Раскрыть

en: Expand (tr)
ru_RU: Раскрыть (триг.)

en: Expand Expression
ru_RU: Раскрыть выражение

en: Expand an expression
ru_RU: Раскрыть выражение

en: Expand for given variables
ru_RU: Раскрыть для указанных переменных

en: Expand for variable(s) including denominator:
ru_RU: Раскрыть для переменной(ых), включая знаменатель:

en: Expand for variable(s):
ru_RU: Раскрыть для переменной(ых):

en: Expand log in previous expression
ru_RU: Раскрыть логарифм в предыдущем выражении

en: Expand trigonometric expression
ru_RU: Раскрыть тригонометрическое выражение

en: Expect numbers harder to be complex
ru_RU: Ожидать комплексные числа в большем количестве мест

en: Expect variables to contain complex numbers
ru_RU: Ожидать, что переменные будут содержать комплексные числа

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Export As
ru_RU: Экспортировать как

en: Export List to csv file...
ru_RU: Экспортировать список в файл CSV...

en: Export a list to a csv file
ru_RU: Экспортировать список в файл CSV

en: Export a matrix to a csv file
ru_RU: Экспортировать матрицу в файл CSV

en: Export all history to a .mac file
ru_RU: Экспортировать весь журнал в файл .mac

en: Export all settings
ru_RU: Экспортировать все параметры

en: Export commands from the current maxima session to a .mac file
ru_RU: Экспортировать команды из текущего сеанса Maxima в файл .mac

en: Export document to a HTML or LaTeX file
ru_RU: Экспортировать документ в файл HTML или LaTeX

en: Export equations to HTML as:
ru_RU: Экспортировать уравнения в HTML как:

en: Export failed.
ru_RU: Не удалось выполнить экспорт.

en: Export selected commands to a .mac file
ru_RU: Экспортировать выбранные команды в файл .mac

en: Export successful.
ru_RU: Экспорт завершён успешно.

en: Export the style settings
ru_RU: Экспортировать параметры стиля

en: Export visible commands to a .mac file
ru_RU: Экспортировать отображаемые команды в файл .mac

en: Exporting to .mac file failed!
ru_RU: Не удалось выполнить экспорт в файл .mac!

en: Exporting to HTML failed!
ru_RU: Не удалось выполнить экспорт в HTML.

en: Exporting to TeX failed!
ru_RU: Не удалось выполнить экспорт в TeX.

en: Exporting to maxima batch file failed!
ru_RU: Не удалось выполнить экспорт в пакетный файл Maxima!

en: Exporting...
ru_RU: Экспорт...

en: Expression
ru_RU: Выражение

en: Expression or a list of comma-separated expressions
ru_RU: Выражение или список выражений, разделённых запятыми

en: Expression to string...
ru_RU: Выражение в строку...

en: Expression whose output is to be used as maxima's input.
ru_RU: Выражение, выходные данные которого будет использоваться в качестве входных данных Maxima.

en: Expression(s):
ru_RU: Выражения:

en: Expression:
ru_RU: Выражение:

en: Extract Column...
ru_RU: Извлечь столбец...

en: Extract Elements
ru_RU: Извлечь элементы

en: Extract Row...
ru_RU: Извлечь строку...

en: Extract a column from the matrix
ru_RU: Извлечь столбец из матрицы

en: Extract a column from the matrix and convert it to a list
ru_RU: Извлечь столбец из матрицы и преобразовать его в список

en: Extract a matrix column
ru_RU: Извлечь столбец из матрицы

en: Extract a matrix column as a list
ru_RU: Извлечь столбец из матрицы как список

en: Extract a matrix from a 2-dimensional array
ru_RU: Извлечь матрицу из двумерного массива

en: Extract a matrix row
ru_RU: Извлечь строку из матрицы

en: Extract a matrix row as a list
ru_RU: Извлечь строку из матрицы как список

en: Extract a row from the matrix
ru_RU: Извлечь строку из матрицы

en: Extract a row from the matrix and convert it to a list
ru_RU: Извлечь строку из матрицы и преобразовать её в список

en: Extract a variable's value from a list of variable values
ru_RU: Извлечь значение переменной из списка значений переменных

en: Extract an actual value for a variable
ru_RU: Извлечь фактическое значение переменной

en: Extract char...
ru_RU: Извлечь символ...

en: Extract dir from path...
ru_RU: Извлечь каталог из пути...

en: Extract directory part
ru_RU: Извлечь часть с каталогом...

en: Extract file type extension
ru_RU: Извлечь расширение типа файла

en: Extract filename from path...
ru_RU: Извлечь имя файла из пути...

en: Extract filename part
ru_RU: Извлечь часть с именем файла

en: Extract filetype from path...
ru_RU: Извлечь тип файла из пути...

en: Extract function arguments
ru_RU: Извлечь аргументы функции

en: Extract list Elements
ru_RU: Извлечь элементы списка

en: Extract matrix from 2D array
ru_RU: Извлечь матрицу из двумерного массива

en: Extract the argument list from a function call
ru_RU: Извлечь список аргументов из вызова функции

en: Extract the last n elements from a list
ru_RU: Извлечь последние n элементов из списка

en: Extract the nth char of a string
ru_RU: Извлечь n-й символ строки

en: Extract the nth list elements
ru_RU: Извлечь элементы n-го списка

en: Extract the value for one variable assigned in a list
ru_RU: Извлечь для одной переменной значение, назначенное ей в списке

en: Extract, append or delete rows or columns
ru_RU: Извлечь, добавить или удалить строки или столбцы

en: Extracts a rectangle from a 2D array and converts it to a matrix
ru_RU: Извлекает прямоугольник из двумерного массива и преобразует его в матрицу

en: Factor
ru_RU: Факторизовать

en: Factor Complex
ru_RU: Факторизовать комплексное число

en: Factor Expression
ru_RU: Факторизовать выражение

en: Factor Expression including subexpressions
ru_RU: Факторизовать выражение, включая подвыражения

en: Factor an expression
ru_RU: Факторизовать выражение

en: Factor an expression in Gaussian numbers
ru_RU: Факторизовать выражение в гауссовых числах

en: Factorials and &Gamma
ru_RU: Факториалы и &гамма-функции

en: Failed to delete gnuplot data file %s
ru_RU: Не удалось удалить файл данных Gnuplot %s

en: Failed to delete gnuplot file %s
ru_RU: Не удалось удалить файл Gnuplot %s

en: Fast fortran routines that perform numerical tasks
ru_RU: Быстрые подпрограммы fortran, которые выполняют вычислительные задачи

en: Fast list access
ru_RU: Быстрый доступ к списку

en: Fatal error
ru_RU: Фатальная ошибка

en: Field contents:
ru_RU: Данные полей:

en: Field name:
ru_RU: Имя поля:

en: Fields:
ru_RU: Поля:

en: File
ru_RU: Файл

en: File I/O
ru_RU: Файловый ввод/вывод

en: File could not be opened
ru_RU: Не удалось открыть файл

en: File name:
ru_RU: Имя файла:

en: File not found
ru_RU: Файл не найден

en: File opened
ru_RU: Файл открыт

en: File operations
ru_RU: Операции с файлами

en: File you tried to open does not exist.
ru_RU: Файл не существует.

en: Filename or a list of comma-separated file names
ru_RU: Имя файла или список имён файлов, разделённых запятыми

en: Fill color
ru_RU: Цвет заливки

en: Find
ru_RU: Найти

en: Find	Ctrl+F
ru_RU: Найти	Ctrl+F

en: Find &Limit...
ru_RU: Найти &предел...

en: Find Minimum...
ru_RU: Найти минимум...

en: Find Root...
ru_RU: Найти корень ...

en: Find a (unconstrained) minimum of an expression
ru_RU: Найти (безусловный) минимум выражения

en: Find a fraction that represents this float exactly
ru_RU: Найти дробь, точно представляющую это число с плавающей точкой

en: Find a limit of an expression
ru_RU: Найти предел выражения

en: Find a nice fraction that is similar to this float
ru_RU: Найти процентную дробь (nice fraction), аналогичную этому числу с плавающей точкой

en: Find a numerical solution for a first degree ODE
ru_RU: Найти численное решение для ОДУ первого порядка

en: Find a root of an equation on an interval
ru_RU: Найти корень уравнения на интервале

en: Find all roots of a polynomial
ru_RU: Найти все корни полинома

en: Find all roots of a polynomial (bfloat)
ru_RU: Найти все корни полинома (повышенная точность)

en: Find and Replace
ru_RU: Найти и заменить

en: Find and replace
ru_RU: Найти и заменить

en: Find char in string
ru_RU: Найти

en: Find char in string...
ru_RU: Найти символ в строке...

en: Find common denominator
ru_RU: Найти общий знаменатель

en: Find eigenvalues of a matrix
ru_RU: Найти собственные значения матрицы

en: Find eigenvectors of a matrix
ru_RU: Найти собственные векторы матрицы

en: Find first difference
ru_RU: Найти первую разность

en: Find first difference...
ru_RU: Найти первую разность...

en: Find fractions that real roots of a polynomial and
ru_RU: Найти дроби, которые являются вещественными корнями полинома, и

en: Find minimum
ru_RU: Найти минимум

en: Find numerical solution...
ru_RU: Найти численное решение...

en: Find root (solve numerically)
ru_RU: Найти корень (решить численно)

en: Find the maximum absolute value of a matrix entry
ru_RU: Найти максимальное абсолютное значение элемента матрицы

en: Find the maximum sum of the absolute values of a matrix column
ru_RU: Найти максимальную сумму значений по модулю в столбце матрицы

en: Find the maximum sum of the absolute values of a matrix row
ru_RU: Найти максимальную сумму значений по модулю в строке матрицы

en: Find:
ru_RU: Найти:

en: Fine-tune the display of engineering-format numbers
ru_RU: Настроить отображение чисел в инженерном формате

en: Finnish
ru_RU: Финский

en: First
ru_RU: Первый

en: Fitting curves to measurement data
ru_RU: Аппроксимация кривых по данным измерений

en: Fix reordered reference indices (of %i, %o) before saving
ru_RU: Исправлять переупорядоченные индексы ссылок (%i, %o) перед сохранением

en: Fixed font in text controls
ru_RU: Фиксированный шрифт в текстовом вводе

en: Flush stream
ru_RU: Очистить поток

en: Flush...
ru_RU: Очистить...

en: Fold All	Ctrl+Alt+[
ru_RU: Свернуть все	Ctrl+Alt+[

en: Fold all sections
ru_RU: Свернуть все разделы

en: Follow
ru_RU: Следовать

en: Fonts
ru_RU: Шрифты

en: For each Text-, Sectioning or code cell wxMaxima can display a bracket showing the extend of the cell and allowing to fold it. This setting now tells if this bracket is to be printed, as well.
ru_RU: Программа wxMaxima может отображать для каждого текстового поля, поля раздела или поля кода квадратную скобку, которая показывает размер поля и позволяет свернуть его. Этот параметр позволяет настроить, следует ли также выводить эту скобку на печать.

en: For faster creation of cells the following shortcuts exist:
    
       Ctrl+0: Math cell
       Ctrl+1: Text cell
       Ctrl+2: Title cell
       Ctrl+3: Section cell
       Ctrl+4: Subsection cell
       Ctrl+5: Sub-Subsection cell
       Ctrl+6: Heading5 cell
       Ctrl+7: Heading6 cell
ru_RU: Следующие комбинации клавиш позволяют ускорить создание полей:
    
       Ctrl+0: математическое поле
       Ctrl+1: текстовое поле
       Ctrl+2: поле заголовка
       Ctrl+3: поле раздела
       Ctrl+4: поле подраздела
       Ctrl+5: поле под-подраздела
       Ctrl+6: поле Заголовок5
       Ctrl+7: поле Заголовок6

en: For loop
ru_RU: Цикл for

en: For loop...
ru_RU: Цикл for...

en: Forwarding the keyboard focus to a text control
ru_RU: Перенаправление фокуса клавиатуры на текстовый ввод

en: Forwarding the keyboard focus to the worksheet
ru_RU: Перенаправление фокуса клавиатуры на лист

en: Found %li anchors, %li anchors total.
ru_RU: Найдено привязок: %li. Всего привязок: %li.

en: Found %li anchors, URLs (individual files): %li, URLs (singlepage): %li
ru_RU: Найдено привязок: %li, URL-адресов (отдельные файлы): %li, URL-адресов (одна страница): %li

en: Found only %li keywords in maxima's manual. Not caching them to disc.
ru_RU: В руководстве пользователя Maxima найдено следующее количество ключевых слов: %li. Кэширование на диск выполнено не будет.

en: Found the maxima HTML manual in the folder %s.
ru_RU: Руководство пользователя Maxima в формате HTML находится в папке %s.

en: Fourier coefficients
ru_RU: Коэффициенты Фурье

en: Fourier coefficients...
ru_RU: Коэффициенты Фурье...

en: Frame rate
ru_RU: Частота кадров

en: French
ru_RU: Французский

en: Frobenius Norm sqrt(sum((A(i,j))^2)) (complex)
ru_RU: Норма Фробениуса sqrt(sum((A(i,j))^2)) (комплексная)

en: Frobenius Norm sqrt(sum((A(i,j))^2)) (real)
ru_RU: Норма Фробениуса sqrt(sum((A(i,j))^2)) (вещественная)

en: From:
ru_RU: Из:

en: Full Screen	Alt-Enter
ru_RU: Полноэкранный режим	Alt+Enter

en: Full Screen	F11
ru_RU: Полноэкранный режим	F11

en: Function contents:
ru_RU: Содержимое функции:

en: Function f(x):
ru_RU: Функция f(x):

en: Function name
ru_RU: Имя функции

en: Function name(s):
ru_RU: Имя(ена) функции(й):

en: Function name:
ru_RU: Имя функции:

en: Function:
ru_RU: Функция:

en: Functions for complex simplification
ru_RU: Функции для упрощения комплексных чисел

en: Functions for simplifying factorials and gamma function
ru_RU: Функции для упрощения факториалов и гамма-функций

en: Functions for simplifying trigonometric expressions
ru_RU: Функции для упрощения тригонометрических выражений

en: GCD
ru_RU: НОД

en: GIF image (*.gif)|*.gif
ru_RU: GIF (*.gif)|*.gif

en: GTK_IM_MODULE is set to "xim". Expect the program to hideously flicker and hotkeys to be broken, see for example https://trac.wxwidgets.org/ticket/18462.
ru_RU: Для GTK_IM_MODULE установлено значение «xim». Окно программы будет сильно мерцать, комбинации клавиш не будут работать, см. https://trac.wxwidgets.org/ticket/18462.

en: Galician
ru_RU: Галисийский

en: Gamma
ru_RU: Γ

en: General Math
ru_RU: Математика

en: General Math	Alt+Shift+M
ru_RU: Математика	Alt+Shift+M

en: Generate Matrix from Expression...
ru_RU: Создать матрицу из выражения...

en: Generate a matrix from a lambda expression
ru_RU: Создать матрицу из лямбда-выражения

en: Generate a new list using a lists' elements
ru_RU: Создать новый список на основе элементов существующего списка

en: Generate a storage for variable values that can be introduced into equations at any time
ru_RU: Создать хранилище значений переменных, которые в любой момент можно будет вводить в уравнения

en: Generate list elements using a rule
ru_RU: Создать элементы списка на основе правила

en: Generate matrix from a rule
ru_RU: Создать матрицу на основе правила

en: Generate unused symbol name
ru_RU: Создать неиспользуемый идентификатор

en: Generated the XML representation of the document
ru_RU: Создано XML-представление документа

en: Generates a rectangular matrix and fills each element with the result of the expression "Rule".
ru_RU: Создаёт прямоугольную матрицу и заполняет каждый элемент результатом выражения «Правило».

en: German
ru_RU: Немецкий

en: Get &Imaginary Part
ru_RU: &Мнимая часть

en: Get Laplace transformation of an expression
ru_RU: Вычислить преобразование Лапласа

en: Get Real P&art
ru_RU: &Вещественная часть

en: Get current directory
ru_RU: Получить текущий каталог

en: Get inverse Laplace transformation of an expression
ru_RU: Вычислить обратное преобразование Лапласа

en: Get position in stream
ru_RU: Получить положение в потоке

en: Get position...
ru_RU: Получить положение...

en: Get the imaginary part of complex expression
ru_RU: Вычислить мнимую часть комплексного выражения

en: Get the real part of complex expression
ru_RU: Вычислить вещественную часть комплексного выражения

en: Gnuplot found at: %s
ru_RU: Gnuplot найден по адресу: %s

en: Gnuplot has closed.
ru_RU: Работа Gnuplot прекращена.

en: Gnuplot not found, using the default: %s
ru_RU: Gnuplot не найден, используется стандартный: %s

en: Go to URL
ru_RU: Перейти по URL-адресу

en: Got a new input prompt!
ru_RU: Получен новый запрос на ввод!

en: Got a request to undo an action that involves a delete which isn't possible at this moment.
ru_RU: Запрашиваемая отмена действия включает в себя удаление, которое в настоящее время не может быть выполнено.

en: Greater or less than a value
ru_RU: Больше или меньше значения

en: Greater, ignoring case?...
ru_RU: Больше, если игнорировать регистр?...

en: Greek
ru_RU: Греческий

en: Greek Letters
ru_RU: Греческие буквы

en: Greek Letters	Alt+Shift+G
ru_RU: Греческие буквы	Alt+Shift+G

en: Grid
ru_RU: Сетка

en: Guess an exact number that could be meant by this float
ru_RU: Подсчёт точного числа, которое может обозначать это число с плавающей точкой

en: HTML file (*.html)|*.html|maxima batch file (*.mac)|*.mac|LaTeX file (*.tex)|*.tex
ru_RU: файл HTML (*.html)|*.html|пакетный файл Maxima (*.mac)|*.mac|файл LaTeX (*.tex)|*.tex

en: Hadamard (element-by-element) product...
ru_RU: Произведение Адамара (покомпонентное)...

en: Hadamard Product
ru_RU: Произведение Адамара

en: Hadamard exponent
ru_RU: Экспонента Адамара

en: Hadamard exponent...
ru_RU: Экспонента Адамара...

en: Have only %li keyword anchors at the end of parsing the maxima manual => Not caching the result of using the built-in keyword list
ru_RU: Всего привязок ключевых слов по окончанию анализа руководства пользователя Maxima: %li => Не кэшируется результат использования встроенного списка ключевых слов

en: Heading 5
ru_RU: Заголовок 5

en: Heading 6
ru_RU: Заголовок 6

en: Help
ru_RU: Справка

en: Help browser:
ru_RU: Браузер справки:

en: Help button
ru_RU: Кнопка «Справка»

en: Help on "%s"
ru_RU: Справка по «%s»

en: Hide
ru_RU: Скрыть

en: Hide All Toolbars	Alt+Shift+-
ru_RU: Скрыть все панели инструментов	Alt+Shift+-

en: Hide Code
ru_RU: Скрыть код

en: Hide Code Cells	Alt+Ctrl+H
ru_RU: Скрыть поля кода	Alt+Ctrl+H

en: Hide Heading 5
ru_RU: Скрыть Заголовок 5

en: Hide Heading 6
ru_RU: Скрыть Заголовок 6

en: Hide Part
ru_RU: Скрыть часть

en: Hide Section
ru_RU: Скрыть раздел

en: Hide Subsection
ru_RU: Скрыть подраздел

en: Hide Subsubsection
ru_RU: Скрыть под-подраздел

en: Hide all multiplication signs that aren't really necessary for understanding the equation
ru_RU: Скрывать все знаки умножения, которые не являются необходимыми для понимания уравнения

en: Hide all panes
ru_RU: Скрыть все панели

en: Hide contents
ru_RU: Скрыть содержимое

en: Hide multiplication dots
ru_RU: Скрывать знаки умножения

en: Hide multiplication signs, if possible
ru_RU: Скрывать знаки умножения, если возможно

en: Hide the brackets that mark the extend of the worksheet cells at the worksheet's right side and that contain the "hide" button of the cell if the cells aren't active.
ru_RU: Если поля неактивны, скрывать находящиеся с левой стороны листа квадратные скобки, которые обозначают размеры полей листа и содержат кнопки скрытия полей.

en: Hide yellow tooltip marker for this cell
ru_RU: Скрыть жёлтый маркер подсказки для этого поля

en: Hide yellow tooltip marker for this message type
ru_RU: Скрыть жёлтый маркер подсказки для этого типа сообщения

en: Highlight (box)
ru_RU: Выделение (рамка)

en: Highlight the matching parenthesis
ru_RU: Выделять парные скобки

en: Highlight the opening or closing parenthesis for the parenthesis the cursor is at.
ru_RU: Выделять открывающую или закрывающую скобку, которая является парной для той скобки, на которую указывает курсор.

en: Histogram
ru_RU: Гистограмма

en: Histogram...
ru_RU: Гистограмма...

en: History
ru_RU: Журнал

en: History	Alt+Shift+I
ru_RU: Журнал	Alt+Shift+I

en: Horizontal cursor works like a normal cursor, but it operates on cells: press up or down arrow to move it, holding down Shift while moving will select cells, pressing backspace or delete twice will delete a cell next to it.
ru_RU: Горизонтальный курсор работает как обычный, только в полях: чтобы перемещать его, используйте клавиши со стрелками вниз и вверх. Для выделения полей удерживайте при перемещении клавишу Shift. Нажатие клавиши Backspace или двойное нажатие клавиши Delete удалит содержимое поля рядом с курсором.

en: Horner's rule
ru_RU: Правило Горнера

en: Hotkeys for sending commands to maxima
ru_RU: Комбинации клавиш для отправки команд в Maxima

en: How many digits to show:
ru_RU: Сколько цифр показывать:

en: How to display new equations
ru_RU: Способ отображения новых уравнений

en: Hungarian
ru_RU: Венгерский

en: I/O
ru_RU: Ввод/вывод

en: Identical to
ru_RU: Идентично

en: If a program doesn't need local variables maxima allows to put the commands between parenthesis. The result of the last operation is the return value of the program.
ru_RU: Если программа не требует локальных переменных, Maxima позволяет помещать команды в скобки. Результат последней операции является возвращаемым значением программы.

en: If maxima versions compiled with different lisps are installed: The name of the lisp to use by default
ru_RU: Если установлены версии Maxima, которые были скомпилированы с помощью разных вариантов Lisp: имя Lisp, которое используется по умолчанию

en: If maxima was compiled by GCL: Garbage Collect at minimum allocation past this heapsize
ru_RU: Если Maxima скомпилирована с помощью GCL: очистить кучу не ниже этого размера кучи

en: If maxima was compiled by GCL: Minimum allocation fraction between Garbage Collects
ru_RU: Если Maxima скомпилирована с помощью GCL: доля минимального выделения между циклами сбора мусора

en: If maxima was compiled by GCL: Only garbage collect past this heapsize fraction of working mem
ru_RU: Если Maxima скомпилирована с помощью GCL: минимальная доля кучи в размере рабочей памяти перед очисткой кучи

en: If maxima was compiled by GCL: Share the allocated memory between gcl processes. Allows more than one gcl-compiled maxima to run at the same time, but might provoke crashes.
ru_RU: Если Maxima скомпилирована с помощью GCL: разделять выделенную память между процессами gcl. Это позволяет одновременно запускать несколько процессов Maxima на одном компьютере, но иногда приводит к сбоям.

en: If maxima was compiled by GCL: The fraction of the total installed RAM to reserve for maxima
ru_RU: Если Maxima скомпилирована с помощью GCL: доля общей установленной ОЗУ, которая резервируется для Maxima

en: If multiple cells are evaluated in one go: Abort evaluation if wxMaxima detects that maxima has encountered any error.
ru_RU: Когда выполняются команды сразу для нескольких полей: прекращать вычисление, если wxMaxima определит, что в Maxima произошла ошибка.

en: If not extremely long
ru_RU: Если не крайне длинные

en: If not very long
ru_RU: Если не очень длинные

en: If numbers are getting longer than this number of digits they will be displayed abbreviated by an ellipsis.
ru_RU: Если число состоит из большего количества цифр, чем указано здесь, его оставшаяся часть будет отображаться в виде троеточия.

en: If the "Autosave" functionality is enabled in the configuration dialogue wxMaxima acts like mobile apps that backup the file every few minutes and save it on closing.
ru_RU: Если в диалоге настройки включена опция автосохранения, wxMaxima будет работать похожим на мобильные приложения образом: выполнять резервное копирование файла каждые несколько минут и сохранять его при закрытии программы.

en: If the font provides big parenthesis symbols: Use them when big parenthesis are needed for maths display.
ru_RU: Если в шрифте имеются символы больших скобок: использовать их, когда для отображения расчётов требуются большие скобки.

en: If the type of a function parameter is known when compiling a function the code can vastly be optimized.
    Known types:
    
    array, boolean, integer, fixnum (machine-length integer), float (machine-size floating-point numbers), real or any (which is useful for declaring arrays of any)
ru_RU: Если тип функционального параметра известен, при компиляции функции можно значительно оптимизировать код.
    Известные типы:
    
    array, boolean, integer, fixnum (целое число длиной в машинное слово), float (число с плавающей точкой машинного размера), real или any (полезно для объявления массивов any)

en: If this checkbox is checked wxMaxima automatically saves the file closing and every few minutes giving wxMaxima a more cellphone-app-like feel as the file is virtually always saved. If this checkbox is unchecked from time to time a backup is made in the temp folder instead.
ru_RU: Если этот флажок установлен, wxMaxima выполняет автоматическое сохранение файла каждые несколько минут и при закрытии. Это придаёт работе программы сходство с мобильными приложениями — файл практически всегда сохранён. Если этот флажок снят, вместо этого программа будет периодически сохранять резервную копию во временной папке.

en: If this checkbox is set a new code cell is opened as soon as maxima requests data. If it isn't set a new code cell is opened in this case as soon as the user starts typing in code.
ru_RU: Если этот флажок установлен, новое поле кода будет открыто сразу после запроса данных Maxima. Если этот флажок снят, новое поле кода в таком случае будет открыто сразу после начала ввода кода пользователем.

en: If this checkbox isn't checked the current command is sent to maxima only on pressing Ctrl+Enter
ru_RU: Если этот флажок не установлен, текущая команда будет отправлена в Maxima только при нажатии Ctrl+Enter

en: If this option is enabled, the filename and path of images inserted with "Cell" -> "Insert Image..." is stored in the worksheet file on save. This enables reloading of the image file via the context menu after re-opening the worksheet, but storing the filenames and paths may be an undesired data leak. If this option is disabled, reloading still works as long as the worksheet is not closed.
    
    Note: Storing the filenames for the reload functionality is independent of the automatically generated image captions.
ru_RU: Если этот параметр включён, имена файлов и пути к изображениям, вставленным с помощью пункта меню «Поле» -> «Вставить изображение...», сохраняются в файле листа при сохранении. Это позволяет перезагружать файл изображения с помощью контекстного меню после повторного открытия листа, но хранение имён файлов и путей может привести к нежелательной утечке данных. Когда этот параметр отключён, перезагрузка всё равно сработает, если лист не закрыт.
    
    Примечание: хранение имён файлов для работы функции перезагрузки не зависит от автоматически создаваемых заголовков изображений.

en: If this option is set the .wxmx source of the current file is copied to a place a link to is put into the result of an export.
ru_RU: Если этот параметр включён, wxmx-код текущего файла копируется в расположение, на которое указывает ссылка из результата экспорта.

en: If you have ideas, how to improve the design or functionality of wxMaxima, please share your ideas at the issue list or discussion forum at https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/.
ru_RU: Предложения по улучшению интерфейса или возможностей wxMaxima можно предоставить по следующему адресу: https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/ (воспользуйтесь списком вопросов или форумом для обсуждений).

en: If you type an operator (one of +*/^=,) as the first symbol in an input cell, % will be automatically inserted before the operator, as on a graphing calculator. You can disable this feature from the 'Edit->Configure' dialog.
ru_RU: Если использовать оператор (может быть одним из следующих: +*/^=,) в качестве первого символа в поле ввода, то перед ним будет автоматически вставлен символ %, как на графическом калькуляторе. Это поведение можно отключить с помощью диалогового окна «Правка->Настройка».

en: If your calculation is taking too long to evaluate, you can try 'Maxima->Interrupt' or 'Maxima->Restart Maxima' menu commands.
ru_RU: Если вычисление занимает долгое время, можно выполнить команды меню «Maxima->Прервать» или «Maxima->Перезапустить».

en: Ignoring the cache version for the manual anchors.
ru_RU: Игнорируется версия кэша для ключевых слов руководства пользователя.

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Image data had zero length!
ru_RU: Нулевая длина данных изображения!

en: Image files (*.png, *.jpg, *.bmp, *.xpm, *.gif, *.svg, *.svgz)|*.png;*.jpg;*.bmp;*.xpm;*.gif;*.svg;*.svgz
ru_RU: Файлы изображений (*.png, *.jpg, *.bmp, *.xpm, *.gif, *.svg, *.svgz)|*.png;*.jpg;*.bmp;*.xpm;*.gif;*.svg;*.svgz

en: ImageCell without image.
ru_RU: ImageCell без изображения.

en: Implicit Plot
ru_RU: График неявной функции

en: Import settings
ru_RU: Параметры импорта

en: Import+Export
ru_RU: Импорт и экспорт

en: Importing compressed gnuplot sources for an animation
ru_RU: Импорт сжатых исходников Gnuplot для анимации

en: Importing uncompressed gnuplot sources for an animation
ru_RU: Импорт несжатых исходников Gnuplot для анимации

en: In order to save memory the ":" operator does clone the matrix, not copy it:
    If you change an element of one matrix the same element will change in all of its clones. copymatrix() instead generates a copy of a matrix: A new matrix that, if changed in any way, won't change the original.
ru_RU: Для экономии памяти оператор ":" клонирует матрицу, а не копирует её:
    Если изменить какой-либо элемент в матрице, тот же элемент изменится во всех её клонах. copymatrix() вместо этого создаёт копию матрицы: новую матрицу, любые изменения в которой не повлияют на оригинал.

en: In order to save memory the : operator doesn't create an individual copy of the string, but a clone that changes when the original string changes.
ru_RU: Для экономии памяти оператор : создаёт не отдельную копию строки, а её клон, который изменяется при изменении исходной строки.

en: In order to visualize how a parameter affects an equation wxMaxima provides commands that start with "with_slider_" and that create animations. One example would be:
    
        with_slider_draw(
            a,[-16,-9,-4,-2,0,1,2,3,4,5,6,7],
            title=concat("a=",a),
            grid=true,
            explicit(
                x^2-a*x,
                x,-10,10
            )
        );
ru_RU: Чтобы визуализировать то, как параметр влияет на уравнение, используйте команды wxMaxima, которые начинаются с «with_slider_» и создают анимацию. Пример:
    
        with_slider_draw(
            a,[-16,-9,-4,-2,0,1,2,3,4,5,6,7],
            title=concat("a=",a),
            grid=true,
            explicit(
                x^2-a*x,
                x,-10,10
            )
        );

en: In text cells bullet lists can be created by beginning a line with " * ". The number of spaces in front of the "*" determines the indentation level; Indentation can be continued in the next line by indenting the line using spaces.
ru_RU: В текстовых полях можно создавать маркированные списки, начиная строку символом «*». Количество пробелов перед «*» определяет уровень отступа. Отступ можно продолжить на следующей строке, добавив в её начало необходимое количество пробелов.

en: In the LaTeX output: Put exponents after an eventual subscript instead of above it. Might increase readability for some fonts and short subscripts.
ru_RU: В выводе LaTeX: помещать показатели степени после последних нижних индексов, а не над ними. Это может повысить удобочитаемость для некоторых шрифтов и коротких нижних индексов.

en: Include columns:
ru_RU: Включить столбцы:

en: Increasing function f(x)>x
ru_RU: Возрастающая функция f(x)>x

en: Incremental Search
ru_RU: Последовательный поиск

en: Indent equations by the label width
ru_RU: Отступ в уравнениях на ширину метки

en: Indent maths so all lines are in par with the first line that starts after the label.
ru_RU: Установить отступ в расчётах так, чтобы все строки были выровнены по первой строке, которая начинается после метки.

en: Index End:
ru_RU: Конечный индекс:

en: Index Start:
ru_RU: Начальный индекс:

en: Index Step:
ru_RU: Шаг индекса:

en: Index variable:
ru_RU: Индексная переменная:

en: Infinity
ru_RU: Бесконечность

en: Info about Maxima build
ru_RU: Информация о сборке Maxima

en: Inform maxima about facts you know for this symbol
ru_RU: Сообщить Maxima об известных свойствах этого символа

en: Inform maxima about the value of the function at a specific point, e.G. for declaring initial conditions
ru_RU: Сообщить Maxima о значении функции в определённой точке, например, чтобы объявить начальные условия

en: Initial Condition
ru_RU: Начальное условие:

en: Initial Value Problem (&1)...
ru_RU: Задача с начальным условием (&1) ...

en: Initial Value Problem (&2)...
ru_RU: Задача с начальным условием (&2) ...

en: Initial estimates:
ru_RU: Начальное приближение:

en: Initial x:
ru_RU: Начальное x:

en: Input a RegEx here to filter the results
ru_RU: Введите здесь регулярное выражение для фильтрации результатов

en: Input labels
ru_RU: Метки ввода

en: Insert
ru_RU: Вставить

en: Insert % before an operator at the beginning of a cell
ru_RU: Вставлять символ % перед оператором в начале поля

en: Insert &Section Cell	Ctrl+3
ru_RU: Вставить поле &раздела	Ctrl+3

en: Insert &Text Cell	Ctrl+1
ru_RU: Вставить &текстовое поле	Ctrl+1

en: Insert Cell	Alt+Shift+C
ru_RU: Вставка полей	Alt+Shift+C

en: Insert Heading5 Cell
ru_RU: Вставить поле Заголовок5

en: Insert Heading6 Cell
ru_RU: Вставить поле Заголовок6

en: Insert Image
ru_RU: Вставить изображение

en: Insert Image...
ru_RU: Вставить изображение...

en: Insert Input &Cell	Ctrl+0
ru_RU: Вставить поле &ввода	Ctrl+0

en: Insert Page Break
ru_RU: Вставить разрыв страницы

en: Insert S&ubsection Cell	Ctrl+4
ru_RU: Вставить поле п&одраздела	Ctrl+4

en: Insert S&ubsubsection Cell	Ctrl+5
ru_RU: Вставить поле по&д-подраздела	Ctrl+5

en: Insert Section Cell
ru_RU: Вставить поле раздела

en: Insert Subsection Cell
ru_RU: Вставить поле подраздела

en: Insert Subsubsection Cell
ru_RU: Вставить поле под-подраздела

en: Insert T&itle Cell	Ctrl+2
ru_RU: Вставить поле &заголовка	Ctrl+2

en: Insert Text Cell
ru_RU: Вставить текстовое поле

en: Insert Title Cell
ru_RU: Вставить поле заголовка

en: Insert a new heading5 cell
ru_RU: Вставить новое поле Заголовок5

en: Insert a new heading6 cell
ru_RU: Вставить новое поле Заголовок6

en: Insert a new input cell
ru_RU: Вставить новое поле ввода

en: Insert a new section cell
ru_RU: Вставить новое поле раздела

en: Insert a new subsection cell
ru_RU: Вставить новое поле подраздела

en: Insert a new subsubsection cell
ru_RU: Вставить новое поле под-подраздела

en: Insert a new text cell
ru_RU: Вставить новое текстовое поле

en: Insert a new title cell
ru_RU: Вставить новое поле заголовка

en: Insert a page break
ru_RU: Вставить разрыв страницы

en: Insert char...
ru_RU: Вставить символ...

en: Insert heading5 Cell	Ctrl+6
ru_RU: Вставить поле Заголовок5	Ctrl+6

en: Insert heading6 Cell	Ctrl+7
ru_RU: Вставить поле &Заголовок6	Ctrl+7

en: Insert image
ru_RU: Вставить изображение

en: Insert textbased cell
ru_RU: Вставить текстовое поле

en: Instantiating the HTML manual browser
ru_RU: Создание экземпляра браузера руководства пользователя в формате HTML

en: Integers and single letters
ru_RU: Целые числа и отдельные буквы

en: Integral sign
ru_RU: Знак интеграла

en: Integral/Sum:
ru_RU: Интеграл/сумма:

en: Integrate
ru_RU: Интегрировать

en: Integrate (risch)
ru_RU: Интегрировать (Рич)

en: Integrate expression
ru_RU: Интегрировать выражение

en: Integrate expression with Risch algorithm
ru_RU: Интегрировать выражение с помощью алгоритма Рича

en: Integrate numerically
ru_RU: Проинтегрировать численно

en: Integrate...
ru_RU: Интегрировать...

en: Intelligently hide cell brackets
ru_RU: Умное скрытие квадратных скобок полей

en: Interaction
ru_RU: Взаимодействие

en: Interactive popup memory limit [MB/plot]:
ru_RU: Ограничение памяти для интерактивного открытия [МБ/график]:

en: Interleave
ru_RU: Чередовать

en: Interleave the values of two lists
ru_RU: Чередовать значения из двух списков

en: Interleave two lists
ru_RU: Чередовать два списка

en: Internal
ru_RU: Встроенный

en: Interpret like input...
ru_RU: Интерпретировать как входные данные...

en: Interpret maxima's output as input
ru_RU: Интерпретировать выходные данные Maxima как входные

en: Interpret string as maxima code
ru_RU: Интерпретировать строку как код Maxima

en: Interpret string...
ru_RU: Интерпретировать строку...

en: Interrupt
ru_RU: Прервать

en: Interrupt current computation
ru_RU: Прервать текущее вычисление

en: Interrupt current computation. To completely restart maxima press the button left to this one.
ru_RU: Прервать текущее вычисление. Чтобы полностью перезапустить Maxima, нажмите кнопку, расположенную слева от этой кнопки.

en: Interrupting maxima: %s
ru_RU: Прерывание работы Maxima: %s

en: Introduce a list of actual values into an equation
ru_RU: Вставить список фактических значений в уравнение

en: Introduce the actual values for variables stored in the list
ru_RU: Вставить фактические значения переменных, хранящиеся в списке

en: Introduces one or more assignments into an expression
ru_RU: Вводит одну или несколько установок значений в выражение

en: Invalid RegEx!
ru_RU: Недопустимое регулярное выражение!

en: Invalid entry for Maxima program.
    
    Please enter the path to Maxima program again.
ru_RU: Неверный путь к программе Maxima.
    
    Пожалуйста, введите путь к программе Maxima снова.

en: Inverse Laplace
ru_RU: Обратное преобразование Лапласа

en: Inverse Laplace T&ransform...
ru_RU: Обратное п&реобразование Лапласа...

en: Invert worksheet brightness
ru_RU: Инвертировать яркость рабочего листа

en: Iota
ru_RU: Ι

en: Is Char 1 greater than Char2, if case is ignored?
ru_RU: Символ 1 больше символа 2, если игнорировать регистр?

en: Is Char 1 greater than Char2?
ru_RU: Символ 1 больше символа 2?

en: Is Char 1 less than Char2, if case is ignored?
ru_RU: Символ 1 меньше символа 2, если игнорировать регистр?

en: Is Char 1 less than Char2?
ru_RU: Символ 1 меньше символа 2?

en: Is a char?
ru_RU: Символ?

en: Is a char?...
ru_RU: Символ?...

en: Is a complex variable
ru_RU: Является комплексной переменной

en: Is a digit?
ru_RU: Цифра?

en: Is a digit?...
ru_RU: Цифра?...

en: Is a lowercase char?
ru_RU: Символ в нижнем регистре?

en: Is a printable char?
ru_RU: Печатаемый символ?

en: Is a real variable
ru_RU: Является вещественной переменной

en: Is a uppercase char?
ru_RU: Символ в верхнем регистре?

en: Is alphabetic?...
ru_RU: Буква?...

en: Is alphanumeric?...
ru_RU: Буква или цифра?...

en: Is an alphabetic char?
ru_RU: Буква?

en: Is an alphanumeric char?
ru_RU: Буква или цифра?

en: Is an even function
ru_RU: Является чётной функцией

en: Is an imaginary variable
ru_RU: Является мнимой переменной

en: Is an integer variable
ru_RU: Является целочисленной переменной

en: Is an odd function
ru_RU: Является нечётной функцией

en: Is equal?...
ru_RU: Равняется?...

en: Is greater?...
ru_RU: Больше?...

en: Is lower?...
ru_RU: Меньше?...

en: Is lowercase?...
ru_RU: В нижнем регистре?...

en: Is no integer variable
ru_RU: Не является целочисленной переменной

en: Is printable?...
ru_RU: Печатаемый?...

en: Is uppercase?...
ru_RU: В верхнем регистре?...

en: Issue a notification if maxima finishes calculating while the wxMaxima window isn't in focus.
ru_RU: Показывать уведомление, если Maxima завершает расчёты, когда окно wxMaxima не находится в фокусе.

en: It is possible to add custom symbols to the "symbols" sidebar by copying them into the respective field in the configuration dialogue.
ru_RU: Можно добавить пользовательские символы в боковую панель символов, скопировав их в соответствующее поле диалога настройки.

en: It is possible to define reusable Maxima libraries with wxMaxima that can be later loaded by using the load() function. All that has to be done is to export a file in the .mac or to save it in the .wxm format. Note, though, that a few special characters like the "not equal" symbol for "#" are handled by wxMaxima, not by Maxima and therefore cannot be recognized on load().
ru_RU: Можно задать библиотеки Maxima, которые можно будет использовать в wxMaxima с помощью функции load(). Для этого нужно экспортировать необходимые команды в виде файла в формате .mac или сохранить их в формате .wxm. Следует учитывать, что некоторые специальные символы, в частности, символ «не равно» для обозначения «#», обрабатываются wxMaxima, а не Maxima, и, следовательно, не могут быть распознаны при использовании функции load().

en: Italian
ru_RU: Итальянский

en: Italic
ru_RU: Курсив

en: Item
ru_RU: Элемент

en: Iterator name:
ru_RU: Название итератора:

en: Japanese
ru_RU: Японский

en: Jump to first error
ru_RU: Перейти к первой ошибке

en: Jump to the first cell Maxima has reported an error in.
ru_RU: Перейти к первому полю, в отношении которого от Maxima поступило сообщение об ошибке.

en: Kabyle
ru_RU: Кабильский

en: Kappa
ru_RU: Κ

en: Keep percent sign with special symbols: %e, %i, etc.
ru_RU: Показывать знак процента для специальных символов: %e, %i и так далее

en: Killing Maxima.
ru_RU: Прерывание процесса Maxima.

en: LCM
ru_RU: НОК

en: L[1] Norm (complex)
ru_RU: Норма L[1] (комплексная)

en: L[1] Norm (real)
ru_RU: Норма L[1] (вещественная)

en: L[inf] Norm (complex)
ru_RU: Норма L[inf] (комплексная)

en: L[inf] Norm (real)
ru_RU: Норма L[inf] (вещественная)

en: LaTeX: Place exponents after, instead above subscripts
ru_RU: LaTeX: помещать показатели степени после нижних индексов, а не над ними

en: LaTeX: Use the "partial derivative" symbol to represent diff()
ru_RU: LaTeX: использовать символ «частная производная» для представления diff()

en: Label width
ru_RU: Ширина метки

en: Label width:
ru_RU: Ширина метки:

en: Labels
ru_RU: Метки

en: Lambda
ru_RU: Λ

en: Lambda generates a function, but doesn't give it a name.
    This is useful if you want to use a function only once, perhaps as a parameter to another function and don't need it to be named.
    Also you can fill a variable with a lambda() construct, effectively generating a function pointer: A variable that can be used as a function, and filled with a different function, if needed.
ru_RU: Лямбда генерирует функцию, но не даёт ей имя.
    Это удобно, если функцией нужно воспользоваться только один раз (возможно, как параметром для другой функции) и для неё не требуется имя.
    Также возможно заполнить переменную конструкцией lambda(), по сути создавая указатель функции (переменная, которая может использоваться как функция и заполняться другой переменной при необходимости).

en: Language used for wxMaxima GUI.
ru_RU: Язык, используемый в интерфейсе wxMaxima.

en: Language:
ru_RU: Язык:

en: Laplace
ru_RU: Преобразование Лапласа

en: Laplace &Transform...
ru_RU: Преобразование Лапласа ...

en: Last
ru_RU: Последние

en: Last message from maxima's stderr: %s
ru_RU: Последнее сообщение из стандартного потока ошибок Maxima: %s

en: Last message from maxima's stdout: %s
ru_RU: Последнее сообщение из стандартного вывода Maxima: %s

en: Last n
ru_RU: Последние n

en: Last non-whitespace is a question mark
ru_RU: Последний символ, отличный от пробела, является знаком вопроса

en: Launching the system's default help browser as %s.
ru_RU: Запуск системного браузера справки по умолчанию как %s.

en: Launching the system's default help browser failed.
ru_RU: Не удалось запустить системный браузер справки по умолчанию.

en: Leads to
ru_RU: Ведёт к

en: Least Common Multiple...
ru_RU: Наименьшее общее кратное...

en: Least Squares Fit
ru_RU: Прив. методом наименьших квадратов

en: Least Squares Fit...
ru_RU: Прив. методом наименьших квадратов...

en: Left
ru_RU: Слева

en: Left Matrix:
ru_RU: Левая матрица:

en: Left end
ru_RU: Левая сторона

en: Left side to the "="
ru_RU: Левая сторона «=»

en: Length
ru_RU: Длина

en: Length...
ru_RU: Длина...

en: Length:
ru_RU: Длина:

en: Libraries can be accessed by any wxMaxima process regardless of which directory it runs in, if they are placed in the user directory. This directory can be found by typing maxima_userdir;
ru_RU: Любой процесс wxMaxima, в каком бы каталоге он не выполнялся, может получить доступ к библиотекам, если они размещены в каталоге пользователя. Чтобы найти этот каталог, введите maxima_userdir;

en: License
ru_RU: Лицензия

en: Likely to be the main variable
ru_RU: Вероятно, является основной переменной

en: Limit
ru_RU: Предел

en: Limit...
ru_RU: Предел...

en: Line color
ru_RU: Цвет линии

en: Linear Regression...
ru_RU: Линейная регрессия...

en: Lisp format string:
ru_RU: Строка в формате Lisp:

en: Lisp format strings are more powerful than c++ format strings
ru_RU: Строки в формате Lisp предоставляют более широкие возможности, чем строки в формате C++

en: Lisp mode.
ru_RU: Режим Lisp.

en: Lisp version: %s
ru_RU: Версия Lisp: %s

en: List
ru_RU: Список

en: List #1
ru_RU: Список 1

en: List #2
ru_RU: Список 2

en: List directory
ru_RU: Вывести содержимое каталога

en: List directory...
ru_RU: Вывести содержимое каталога...

en: List of arrays
ru_RU: Список массивов

en: List of changed options
ru_RU: Список изменённых опций

en: List of char to String
ru_RU: Список символов в строку

en: List of chars to string...
ru_RU: Список символов в строку...

en: List of chars:
ru_RU: Список символов:

en: List of functional dependencies
ru_RU: Список функциональных зависимостей

en: List of labels
ru_RU: Список меток

en: List of structs
ru_RU: Список структур

en: List of user aliases
ru_RU: Список пользовательских псевдонимов

en: List of user functions
ru_RU: Список пользовательских функций

en: List of user rules
ru_RU: Список пользовательских правил

en: List of user variables
ru_RU: Список пользовательских переменных

en: List of user-defined derivatives
ru_RU: Список заданных пользователем производных

en: List of user-defined let rule packages
ru_RU: Список заданных пользователем пакетов правил

en: List of user-defined macros
ru_RU: Список заданных пользователем макросов

en: List of user-defined properties
ru_RU: Список заданных пользователем свойств

en: List with values
ru_RU: Список со значениями

en: List:
ru_RU: Список:

en: Load
ru_RU: Загрузить

en: Load Package
ru_RU: Загрузить пакет

en: Load Recent Package
ru_RU: Загрузить последний пакет

en: Load a Maxima file using the batch command
ru_RU: Загрузить файл Maxima с помощью команды batch

en: Load a Maxima package file
ru_RU: Загрузить пакетный файл Maxima

en: Load a list from a csv file
ru_RU: Загрузить список из файла CSV

en: Load a matrix from a csv file
ru_RU: Загрузить матрицу из файла CSV

en: Load lapack
ru_RU: Загрузить lapack

en: Load lisp code
ru_RU: Загрузить код Lisp

en: Load lisp...
ru_RU: Загрузить Lisp...

en: Load style from file
ru_RU: Загрузить стиль из файла

en: Load the file/dir operations
ru_RU: Загрузить операции с файлами/каталогами

en: Load the regex processor
ru_RU: Загрузить процессор регулярных выражений

en: Load the translation generator
ru_RU: Загрузить генератор трансляций

en: Long Right arrow
ru_RU: Длинная стрелка вправо

en: Loop variable
ru_RU: Переменная цикла

en: Lower bound:
ru_RU: Нижняя граница:

en: Lower, ignoring case?...
ru_RU: Меньше, если игнорировать регистр?...

en: M&atrix
ru_RU: М&атрица

en: MAXIMA RESPONSE:
ru_RU: ОТВЕТ MAXIMA:

en: Macro contents:
ru_RU: Содержимое макроса:

en: Macro name:
ru_RU: Имя макроса:

en: Macros
ru_RU: Макросы

en: Main Toolbar	Alt+Shift+B
ru_RU: Основная панель инструментов	Alt+Shift+B

en: Make a function value at a specific point known
ru_RU: Сообщить значение функции в определённой точке

en: Make an eventual ev() evaluate this
ru_RU: Вычислить в конце с помощью ev()

en: Make function local...
ru_RU: Сделать функцию локальной...

en: Map
ru_RU: Применить к элементам

en: Map an expression
ru_RU: Применить выражение

en: Map function to a matrix
ru_RU: Применить функцию к элементам матрицы

en: Map function to a matrix, affecting all of its clones
ru_RU: Применить функцию к элементам матрицы, затрагивая все её клоны

en: Match Case
ru_RU: Учитывать регистр

en: Math Default
ru_RU: Значения по умолчанию для математики

en: MathJAX creates scalable High-Quality representations of 2D Maths that can be used for Drag-And-Drop and provides accessibility options. The disadvantage of MathJAX is that it needs JavaScript and a little bit of time in order to typeset equations.
    MathML is much faster than MathJaX, if it is supported by the browser. But many MathML implementations tend to lack necessary features.
    Bitmaps tend to need more band width than the other two options. They lack support for advanced features like drag-and-drop or accessibility. Also they have problems aligning and scaling with the rest of the text and might use fonts that don't match the rest of the document.
ru_RU: MathJAX создаёт масштабируемые высококачественные представления двумерных расчётов, которые можно перетаскивать, а также предоставляет опции управления доступностью. Недостатками MathJAX являются необходимость наличия JavaScript и трата времени на набор уравнений.
    MathML работает намного быстрее MathJaX, если поддерживается браузером. Но во многих реализациях MathML не хватает необходимых возможностей.
    Растровые изображения требуют отправки большего объёма данных, чем первые два варианта. Они не поддерживают расширенные возможности, например, перетаскивание или опции управления доступностью. Кроме того, сложно выполнять их выравнивание и масштабирование относительно остального текста. В растровых изображениях могут использоваться шрифты, которые не соответствуют шрифтам остального документа.

en: MathML + MathJaX as Fill-In
ru_RU: MathML + MathJaX как заполнение

en: MathML as HTML
ru_RU: MathML как HTML

en: MathML description
ru_RU: Описание MathML

en: Mathematical Symbols
ru_RU: Математические символы

en: Maths
ru_RU: Расчёты

en: Matrix
ru_RU: Матрица

en: Matrix Exponent
ru_RU: Матричная экспонента

en: Matrix exponent...
ru_RU: Матричная экспонента...

en: Matrix from csv file
ru_RU: Матрица из файла CSV

en: Matrix from csv file...
ru_RU: Матрица из файла CSV...

en: Matrix height
ru_RU: Высота матрицы

en: Matrix map
ru_RU: Применить к матрице

en: Matrix name:
ru_RU: Матрица:

en: Matrix parenthesis
ru_RU: Скобки матрицы

en: Matrix to csv file
ru_RU: Матрицу в файл CSV

en: Matrix to file or Matrix from file
ru_RU: Матрица в файл или матрица из файла

en: Matrix to nested List
ru_RU: Матрицу во вложенный список

en: Matrix width
ru_RU: Ширина матрицы

en: Matrix:
ru_RU: Матрица:

en: Maxima Location
ru_RU: Расположение Maxima

en: Maxima allows to make functions "nouns", which means that they aren't automatically evaluated as soon as maxima encounters them.
    Ways make a function a noun include declaring it a noun, preceding it with a  ' or putting it between the parenthesis of '().
    
    This command tells maxima that the nouns in this expression shall now be evaluated, too.
ru_RU: Maxima позволяет делать функции невычисляемыми (noun); это означает, что они не будут автоматически вычисляться, когда встретятся Maxima.
    Чтобы сделать функций невычисляемой, можно объявить её таковой (noun), предварить её символом ' или поместить в скобки '().
    
    Эта команда указывает Maxima, что невычисляемые формы в выражении теперь тоже следует вычислить.

en: Maxima architecture: %s
ru_RU: Архитектура Maxima: %s

en: Maxima asks a question
ru_RU: У Maxima есть вопрос

en: Maxima asks a question!
ru_RU: У Maxima есть вопрос!

en: Maxima assigns each command/equation an automatic label (which looks like %i1 or %o1). If a command begins with a descriptive name followed by a : wxMaxima will call the descriptive name a "user-defined label" instead. This selection now allows to tell wxMaxima if to show only automatic labels, automatic labels if there aren't user-defined ones or no label at all until a user-defined label can be found by wxMaxima's heuristics. If automatic labels are suppressed extra vertical space is added between equations in order to ease discerning which line starts a new equation and which one only continues the one from the last line.
ru_RU: Maxima назначает каждой команде/уравнению автоматическую метку (вида %i1 или %o1). Если команда начинается с описательного имени, за которым следует символ «:», wxMaxima будет рассматривать это описательное имя как «пользовательскую метку». С помощью этого пункта можно выбрать отображение только автоматических меток, отображение автоматических меток при отсутствии пользовательских меток или отсутствие отображения меток до обнаружения пользовательских меток с помощью эвристического алгоритма wxMaxima. Если автоматические метки подавляются, между уравнениями добавляется дополнительное вертикальное пространство, чтобы было проще отличить строки с разными уравнениями от строк с одним и тем же уравнением.

en: Maxima automatically simplifies expressions it gets as input and then tries to evaluate their value. The ' operator tells maxima that we want a command to be in noun form, which means: stand here as is, and unevaluated.
    The ' operator can be undone by using the '' operator.
ru_RU: Maxima автоматически упрощает выражения, получаемые на входе, и затем пытается вычислить их значение. Оператор ' указывает Maxima, что команда должна быть в невычисляемой форме (noun), что означает: оставить как есть и не вычислять.
    Оператор ' можно отменить с помощью оператора ''.

en: Maxima commands to be executed at every start of Maxima
ru_RU: Команды Maxima для выполнения при каждом запуске Maxima

en: Maxima commands to be executed every time wxMaxima starts Maxima
ru_RU: Команды Maxima для выполнения при каждом запуске Maxima программой wxMaxima

en: Maxima configuration
ru_RU: Конфигурация Maxima

en: Maxima didn't attempt to authenticate!
ru_RU: Maxima не попыталась выполнить аутентификацию!

en: Maxima errors
ru_RU: Ошибки Maxima

en: Maxima has authenticated!
ru_RU: Maxima выполнила аутентификацию!

en: Maxima has finished calculating.
ru_RU: Maxima завершила вычисления.

en: Maxima has issued an error!
ru_RU: Программой Maxima обнаружена ошибка!

en: Maxima has loaded the file %s.
ru_RU: Maxima загрузила файл %s.

en: Maxima has sent a new variable value.
ru_RU: Maxima отправила новое значение переменной.

en: Maxima help file not found!
ru_RU: Файл справки по Maxima не найден!

en: Maxima input
ru_RU: Ввод Maxima

en: Maxima is calculating
ru_RU: Maxima выполняет вычисления

en: Maxima is ready for input.
ru_RU: Maxima готова к вводу.

en: Maxima not found as %s
ru_RU: Maxima не найдена по адресу %s

en: Maxima package (*.mac)|*.mac
ru_RU: Пакет Maxima (*.mac)|*.mac

en: Maxima package (*.mac)|*.mac|Lisp package (*.lisp)|*.lisp|All|*
ru_RU: Пакет Maxima (*.mac)|*.mac|Пакет Lisp (*.lisp)|*.lisp|Все|*

en: Maxima process (pid %li) has terminated with exit code %li.
ru_RU: Процесс Maxima (pid %li) завершился с кодом выхода %li.

en: Maxima process terminated unexpectedly.
ru_RU: Процесс Maxima неожиданно завершился.

en: Maxima program:
ru_RU: Программа Maxima:

en: Maxima provides no "forget all" command that flushes all settings a maxima session could make. wxMaxima therefore normally defaults to starting a fresh maxima process every time the worksheet is to be re-evaluated. As this needs a little bit of time this switch allows to disable this behavior.
ru_RU: В программе Maxima не предусмотрена команда «забыть всё», которая сбрасывает все изменения параметров, сделанные в ходе сеанса Maxima. Поэтому программа wxMaxima обычно запускает новый процесс Maxima при каждом повторном вычислении листа. Так на это требуется определённое время, данное поведение можно изменить с помощью этого переключателя (он позволяет отключить перезапуск сеансов и сэкономить время).

en: Maxima question labels
ru_RU: Метки вопросов Maxima

en: Maxima sends a new set of auto-completable symbols.
ru_RU: Maxima отправляет новый набор символов для автодополнения.

en: Maxima sends us a new set of variables for the watch list.
ru_RU: Maxima отправляет новый набор переменных для списка отслеживания.

en: Maxima session (*.mac)|*.mac
ru_RU: Сеанс Maxima (*.mac)|*.mac

en: Maxima shows help in a browser
ru_RU: Maxima отображает справку в браузере

en: Maxima shows help in a sidebar
ru_RU: Maxima отображает справку на боковой панели

en: Maxima shows help in the console
ru_RU: Maxima показывает справку в терминале

en: Maxima started. Waiting for authentication...
ru_RU: Maxima запущена. Ожидание аутентификации...

en: Maxima started. Waiting for connection...
ru_RU: Maxima запущена. Установка связи...

en: Maxima started. Waiting for initial prompt...
ru_RU: Maxima запущена. Ожидание начального запроса...

en: Maxima startup file location:
ru_RU: Расположение файла запуска Maxima:

en: Maxima supports three types of numbers: exact fractions (which can be generated for example by typing 1/10), IEEE floating-point numbers (0.2) and arbitrary precision big floats (1b-1). Note that, owing to their nature as binary (not decimal) numbers, there is for example no way to generate an IEEE floating-point number that exactly equals 0.1. If floating-point numbers are used instead of fractions, Maxima will therefore sometimes have to introduce a (very small) error and use things like 3602879701896397/36028797018963968 for 0.1.
ru_RU: Maxima поддерживает три типа чисел:  правильные дроби (которые можно получить, например, введя 1/10), числа IEEE с плавающей точкой (0.2) и числа с плавающей точкой повышенной точности (1b-1). Поскольку числа по своей природе являются двоичными (а не десятичными), нельзя, например, записать число IEEE с плавающей точкой, которое точно равно 0.1. Если в Maxima вместо дробей используются числа с плавающей точкой, возникает ошибка (очень маленькая), то есть использование 3602879701896397/36028797018963968 вместо 0.1 добавляет (очень малую) погрешность.

en: Maxima to string
ru_RU: Maxima в строку

en: Maxima usage
ru_RU: Использование Maxima

en: Maxima user configuration lies in directory %s
ru_RU: Пользовательская конфигурация Maxima находится в каталоге %s

en: Maxima uses ':' to assign values to a variable ('a : 3;'), not '=' as most programming languages do.
    This allows, that a mathematical equation can be assigned to a variable, e.g.
     eq1:3*x=4;
    which may then be solved for x with
    solve(eq1,x);
ru_RU: В Maxima для присвоения значений переменным используется «:» ('a : 3;'), а не «=», как в большинстве языков программирования.
    Это позволяет указать в качестве значения переменной математическое уравнение, например:
     eq1:3*x=4;
    которое возможно решить относительно x с помощью
    solve(eq1,x);

en: Maxima uses ':=' to define functions, e.g.:
    f(x) := x^2;
ru_RU: В Maxima для определения функций используется «:=», например:
    f(x) := x^2;

en: Maxima uses temp directory %s
ru_RU: Maxima использует временный каталог %s

en: Maxima version: %s
ru_RU: Версия Maxima: %s

en: Maxima version: %s, Anchors cache version
ru_RU: Версия Maxima: %s, версия привязок из кэша

en: Maxima vs. Programming languages
ru_RU: Maxima vs. языки программирования

en: Maxima warnings
ru_RU: Предупреждения Maxima

en: Maxima was compiled using %s
ru_RU: Сборка Maxima была выполнена с помощью %s

en: Maxima's "at" function allows to access to arbitrary variables in a list of results:
    
        g1:a*x+y=0;
        g2:b*y+x*x=1;
        solve([g1,g2],[a,b]);
        %[1];
        result_b:b=at(b,%);
ru_RU: С помощью функции Maxima «at» можно получить доступ к произвольным переменным в списке результатов:
    
        g1:a*x+y=0;
        g2:b*y+x*x=1;
        solve([g1,g2],[a,b]);
        %[1];
        result_b:b=at(b,%);

en: Maxima's HTML manuals are in directory %s
ru_RU: Руководство пользователя Maxima в формате HTML находится в каталоге %s

en: Maxima's PID is %li
ru_RU: PID Maxima: %li

en: Maxima's manual lies in directory %s
ru_RU: Руководство пользователя Maxima находится в каталоге %s

en: Maxima's share files lie in directory %s
ru_RU: Общие файлы Maxima находятся в каталоге %s

en: Maxima's strengths are manipulating equations and in symbolic calculations. It therefore makes sense to use functions (as opposed to equations with labels) sparingly and to keep the actual values of variables in a list, instead of directly assigning them values. An example session that does do so would be:
    
    /* We keep the actual values in a list so we can use them later on */
        Values:[a=10,c=100];
        Pyth:a^2+b^2=c^2;
        solve(%,b);
        result:%[2];
        at(result,Values);
        float(%);
ru_RU: Maxima позволяет преобразовывать уравнения и выполнять символьные вычисления. Поэтому лучше пореже использовать функции (а чаще — уравнения с метками) и сохранять фактические значения переменных в списке, а не назначать переменным значения напрямую. Пример такого сеанса:
    
    /* Фактические значения сохраняются в списке, чтобы их можно было использовать в дальнейшем */
        Values:[a=10,c=100];
        Pyth:a^2+b^2=c^2;
        solve(%,b);
        result:%[2];
        at(result,Values);
        float(%);

en: Maxima, the program that does the actual mathematics and wxMaxima, which displays the worksheet are kept in separate processes. This means that even if maxima crashes wxMaxima (and therefore the worksheet) stays intact. Both programs communicate over a local network socket. This time this socket could not be created which might be caused by a firewall that it setup to not only intercepts connections from the outside, but also to intercept connections between two programs that run on the same computer.
ru_RU: Maxima, выполняющая фактические вычисления программа, и wxMaxima, отображающая лист программа, содержатся в отдельных процессах. Это означает, что при сбое Maxima программа wxMaxima (а, следовательно, и лист) продолжает работать. Обмен данными между программами выполняется с помощью сокета локальной сети. В настоящее время сокет создать не удалось; возможно, межсетевой экран настроен на перехват не только внешних соединений, но и соединений между двумя программами, запущенными на одном компьютере.

en: Maxima, the program that does the actual mathematics and wxMaxima, which displays the worksheet are kept in separate processes. This means that even if maxima crashes wxMaxima (and therefore the worksheet) stays intact. Currently the two programs aren't connected to each other which might mean that maxima is still starting up or couldn't be started. Alternatively it can be caused by a firewall that it setup to not only intercepts connections from the outside, but also to intercept connections between two programs that run on the same computer. Another reason for maxima not starting up might be that maxima cannot be found (see wxMaxima's Configuration dialogue for a way to specify maxima's location) or isn't in a working order.
ru_RU: Maxima, выполняющая фактические вычисления программа, и wxMaxima, отображающая лист программа, содержатся в отдельных процессах. Это означает, что при сбое Maxima программа wxMaxima (а, следовательно, и лист) продолжает работать. В настоящее время программы не соединены друг с другом; Maxima, возможно, ещё запускается или не может быть запущена. Кроме того, причиной может быть настройка межсетевого экрана на перехват не только внешних соединений, но и соединений между двумя программами, запущенными на одном компьютере. Maxima также может не запускаться из-за того, что не удаётся найти исполняемый файл (указать расположение этого файла можно в диалоге настройки wxMaxima), или из-за неработоспособности программы.

en: Maxima, the program that does the actual mathematics is started as a separate process. This has the advantage that an eventual crash of maxima cannot harm wxMaxima, which displays the worksheet.
    This icon indicates if data is transferred between maxima and wxMaxima.
ru_RU: Программа Maxima, которая выполняет фактические вычисления, запускается в отдельном процессе. Это означает, что сбой Maxima не окажет влияния на работу программы wxMaxima, которая отображает лист.
    Этот значок показывает, выполняется ли обмен данными между Maxima и wxMaxima.

en: Maximum absolute value printed without exponent
ru_RU: Максимальное абсолютное значение, которое отображается без экспоненты

en: Maximum bitmap size on clipboard [Mb]:
ru_RU: Максимальный размер растрового изображения в буфере обмена [МБ]:

en: Maximum number of digits to be displayed:
ru_RU: Максимальное количество цифр для отображения:

en: Maximum number of displayed digits:
ru_RU: Максимальное количество отображаемых цифр:

en: Mean Difference Test...
ru_RU: Проверка разности средних...

en: Mean Test...
ru_RU: Проверка среднего...

en: Mean...
ru_RU: Cреднее...

en: Mean:
ru_RU: Среднее:

en: Median...
ru_RU: Медиана...

en: Memoizing
ru_RU: Мемоизация

en: Merge Cells
ru_RU: Объединить поля

en: Merge Cells	Ctrl+M
ru_RU: Объединить поля	Ctrl+M

en: Merge the text from two input cells into one
ru_RU: Объединить текст из двух полей ввода в одно

en: Message from the stdout of Maxima:
ru_RU: Сообщение потока stdout Maxima:

en: Methods of generating a matrix
ru_RU: Методы генерации матрицы

en: Middle-click clipboard data: %s
ru_RU: Данные буфера обмена для щелчков средней кнопкой мыши: %s

en: Minimum absolute value printed without exponent:
ru_RU: Минимальное абсолютное значение, которое отображается без экспоненты:

en: Misc
ru_RU: Прочее

en: Misc settings
ru_RU: Различные параметры

en: Mismatched parenthesis
ru_RU: Непарная скобка

en: Mu
ru_RU: Μ

en: Multiplication, exponent and similar
ru_RU: Умножение, возведение в степень и подобное

en: Multiplicative function: f(a*b)=f(a)*f(b)
ru_RU: Мультипликативная функция: f(a*b)=f(a)*f(b)

en: Multiply matrices...
ru_RU: Перемножить матрицы...

en: Multiply two matrices
ru_RU: Перемножить две матрицы

en: Multivariate linear regression
ru_RU: Многомерная линейная регрессия

en: Name of t:
ru_RU: Имя t:

en: Name of x:
ru_RU: Имя x:

en: Nested list to Matrix
ru_RU: Вложенный список в матрицу

en: Never
ru_RU: Никогда

en: Never autosubscript this variable
ru_RU: Никогда не использовать для этой переменной автоперевод в нижний индекс

en: Never display this variable with subscript
ru_RU: Никогда не показывать эту переменную в нижнем индексе

en: Never offer known answers
ru_RU: Никогда не предлагать известные ответы

en: New
ru_RU: Создать

en: New	Ctrl+N
ru_RU: Создать	Ctrl+N

en: New button
ru_RU: Кнопка «Создать»

en: New connection attempt whilst already connected.
ru_RU: Новая попытка соединения при уже установленном соединении.

en: New connection attempt, but no currently running maxima process.
ru_RU: Новая попытка соединения при отсутствии работающего процесса Maxima.

en: New document
ru_RU: Создать документ

en: New lines: Jump to text
ru_RU: Новые строки: переходить к тексту

en: New maxima Operators detected: %s
ru_RU: Обнаружены новые операторы Maxima: %s

en: New part:
ru_RU: Новая часть:

en: New variable:
ru_RU: Новая переменная:

en: Next Command	Alt+Down
ru_RU: Следующая команда	Alt+Down

en: Nice Graphical Equations
ru_RU: Графическое представление уравнений

en: No
ru_RU: Нет

en: No Array
ru_RU: Не массив

en: No Scalar
ru_RU: Не скаляр

en: No dollar ($) or semicolon (;) at the end of command
ru_RU: Без знака доллара ($) или точки с запятой (;) в конце команды

en: No entries in the caches for the subjects the manual contains.
ru_RU: В кэше нет записей для тем, которые содержатся в руководстве.

en: No file with the subjects the manual contained in the last wxMaxima run.
ru_RU: Нет файла с темами, которые содержатся в руководстве, с последнего запуска wxMaxima.

en: No gnuplot data!
ru_RU: Нет данных Gnuplot!

en: No gnuplot source!
ru_RU: Нет исходного кода Gnuplot!

en: No matches found!
ru_RU: Совпадений не найдено

en: No saving necessary on closing the window.
ru_RU: При закрытии окна не требуется выполнять сохранение.

en: No topics found in topic flag
ru_RU: Не найдено тем по флагу тем

en: No topics found in topic tag
ru_RU: Не найдено тем по метке тем

en: Non-builtin symbols
ru_RU: Невстроенные символы

en: None
ru_RU: Нет

en: Normality Test...
ru_RU: Проверка нормальности распределения...

en: Normally html expects images to be rather low-res but space saving. These images tend to look rather blurry when viewed on modern screens. Therefore this setting was introduces that selects the factor by which the HTML export increases the resolution in respect to the default value.
ru_RU: Обычно в HTML используются изображения с небольшим разрешением, что позволяет экономить пространство на носителе информации. На современных экранах они выглядят расплывчатыми. Поэтому был добавлен этот параметр — с его помощью можно настроить коэффициент увеличения разрешения при экспорте в HTML относительно значения по умолчанию.

en: Norwegian
ru_RU: Норвежский

en: Not a valid matrix dimension!
ru_RU: Неверная размерность матрицы!

en: Not a valid number of equations!
ru_RU: Неверное число уравнений!

en: Not connected to Maxima
ru_RU: Нет соединения с Maxima

en: Not triggering evaluation as maxima is still busy!
ru_RU: Вычисление не активировано, так как программа Maxima всё ещё занята!

en: Not triggering evaluation as maxima still asks a question!
ru_RU: Вычисление не активировано, так как на вопрос программы Maxima всё ещё нет ответа!

en: Not triggering evaluation as there is no working maxima process
ru_RU: Вычисление не активировано, так как нет работающего процесса Maxima

en: Nu
ru_RU: Ν

en: Num. deg:
ru_RU: Степень числителя:

en: Number of elements
ru_RU: Количество элементов

en: Number of equations:
ru_RU: Число уравнений:

en: Number to octets
ru_RU: Число в октеты

en: Number to octets...
ru_RU: Число в октеты...

en: Number types
ru_RU: Типы чисел

en: Number:
ru_RU: Число:

en: Numeric output
ru_RU: Цифровой вывод

en: Numerical QR decomposition of a matrix
ru_RU: Числовое QR-разложение матрицы

en: Numerical operations (lapack)
ru_RU: Численные операции (lapack)

en: Numerical solution for 1st degree ODE
ru_RU: Численное решение для ОДУ первого порядка

en: Numerical solution...
ru_RU: Численное решение...

en: Numerical solutions of polynomial...
ru_RU: Численные решения полинома...

en: Object composed of elements
ru_RU: Объект, состоящий из элементов

en: Object name:
ru_RU: Имя объекта:

en: Object:
ru_RU: Объект:

en: Octets to Number
ru_RU: Октеты в число

en: Octets to String
ru_RU: Октеты в строку

en: Octets to number...
ru_RU: Октеты в число...

en: Octets to string...
ru_RU: Октеты в строку...

en: Octets:
ru_RU: Октеты:

en: Odd number
ru_RU: Нечётное число

en: Offer answers for questions known from previous runs
ru_RU: Предлагать ответы на вопросы, известные с прошлых выполнений

en: Old variable:
ru_RU: Старая переменная:

en: Omega
ru_RU: Ω

en: Omicron
ru_RU: Ο

en: On all errors
ru_RU: При всех ошибках

en: On lisp errors
ru_RU: При ошибках Lisp

en: One sample t-test
ru_RU: Одновыборочный t-тест

en: Online tutorials
ru_RU: Онлайн-учебники

en: Only Integers and single letters
ru_RU: Только целые числа и отдельные буквы

en: Only user-defined labels
ru_RU: Только пользовательские метки

en: Open
ru_RU: Открыть

en: Open a cell when Maxima expects input
ru_RU: Открывать поле, когда Maxima ожидает ввод

en: Open a document
ru_RU: Открыть документ

en: Open a new window
ru_RU: Открыть новое окно

en: Open and save button
ru_RU: Кнопки «Открыть» и «Сохранить»

en: Open document
ru_RU: Открыть документ

en: Open for appending
ru_RU: Открыть для добавления

en: Open for appending...
ru_RU: Открыть для добавления...

en: Open for reading
ru_RU: Открыть для чтения

en: Open for reading...
ru_RU: Открыть для чтения...

en: Open for writing
ru_RU: Открыть для записи

en: Open for writing...
ru_RU: Открыть для записи...

en: Open matrix
ru_RU: Открыть матрицу

en: Open recent
ru_RU: Открыть последние

en: Opening a wxmx file
ru_RU: Открытие файла .wxmx

en: Opening file
ru_RU: Открытие файла

en: Opening help file %s
ru_RU: Открытие файла справки %s

en: Optimize for CPU time
ru_RU: Оптимизировать для экономии времени ЦП

en: Optimize for memory
ru_RU: Оптимизировать для экономии памяти

en: Options
ru_RU: Опции

en: Output C
ru_RU: Вывод C

en: Output Fortran
ru_RU: Вывод Fortran

en: Output Rational Fortran
ru_RU: Вывод Rational Fortran

en: Output labels
ru_RU: Метки вывода

en: Output: Function names
ru_RU: Вывод: имена функций

en: Output: Latin names as greek symbols
ru_RU: Вывод: латинские названия в виде греческих символов

en: Output: Numbers and Digits
ru_RU: Вывод: числа и цифры

en: Output: Operators
ru_RU: Вывод: операторы

en: Output: Special constants (%e,%i)
ru_RU: Вывод: специальные константы (%e,%i)

en: Output: Strings
ru_RU: Вывод: строки

en: Output: Variable names
ru_RU: Вывод: имена переменных

en: PNG image (*.png)|*.png|JPEG image (*.jpg)|*.jpg|GIF image (*.gif)|*.gif|Scaleable vector graphics (*.svg)|*.svg|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|Portable anymap (*.pnm)|*.pnm|Tagged image file format (*.tif)|*.tif|X pixmap (*.xpm)|*.xpm
ru_RU: PNG (*.png)|*.png|JPEG (*.jpg)|*.jpg|GIF (*.gif)|*.gif|SVG (*.svg)|*.svg|Windows Bitmap (*.bmp)|*.bmp|Portable anymap (*.pnm)|*.pnm|TIFF (*.tif)|*.tif|X PixMap (*.xpm)|*.xpm

en: PNG image (*.png)|*.png|JPEG image (*.jpg)|*.jpg|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|GIF image (*.gif)|*.gif|Portable anymap (*.pnm)|*.pnm|Tagged image file format (*.tif)|*.tif|X pixmap (*.xpm)|*.xpm
ru_RU: PNG (*.png)|*.png|JPEG (*.jpg)|*.jpg|Windows Bitmap (*.bmp)|*.bmp|GIF (*.gif)|*.gif|Portable anymap (*.pnm)|*.pnm|TIFF (*.tif)|*.tif|X PixMap (*.xpm)|*.xpm

en: PNG images can be read by old wxMaxima versions - but aren't really scalable.
ru_RU: Изображения PNG могут быть прочитаны предыдущими версиями wxMaxima, но они не подходят для масштабирования.

en: Pade approximation
ru_RU: Аппроксимация Паде

en: Pade approximation of a Taylor series
ru_RU: Паде-аппроксимация ряда Тейлора

en: Pagebreak
ru_RU: Разрыв страницы

en: Parallel Substitute...
ru_RU: Параллельная подстановка...

en: Parallel substitution
ru_RU: Параллельная подстановка

en: Parallel to
ru_RU: Параллельно

en: Parameter name:
ru_RU: Имя параметра:

en: Parameter(s):
ru_RU: Параметр(ы):

en: Parametric Plot
ru_RU: Параметрический график

en: Parse string
ru_RU: Проанализировать строку

en: Parse string only...
ru_RU: Проанализировать только строку...

en: Parsing output
ru_RU: Анализ вывода

en: Part:
ru_RU: Часть:

en: Partial &Fractions...
ru_RU: Простые &дроби...

en: Partial Fractions
ru_RU: Простые дроби

en: Parts of the document will not be loaded correctly!
ru_RU: Части документа будут загружены некорректно!

en: Paste
ru_RU: Вставить

en: Paste	Ctrl+V
ru_RU: Вставить	Ctrl+V

en: Paste from clipboard
ru_RU: Вставить из буфера обмена

en: Paste text from clipboard
ru_RU: Вставить текст из буфера обмена

en: Perpendicular to
ru_RU: Перпендикулярно

en: Phi
ru_RU: Φ

en: Pi
ru_RU: Π

en: Piechart...
ru_RU: Круговая диаграмма...

en: Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
ru_RU: Настройте wxMaxima с помощью меню «Правка->Настройка».

en: Please restart wxMaxima for changes to take effect!
ru_RU: Перезапустите wxMaxima, чтобы изменения вступили в силу!

en: Please wait while wxMaxima parses the maxima manual
ru_RU: wxMaxima анализирует руководство пользователя Maxima, подождите

en: Plot &2d...
ru_RU: Двумерный график...

en: Plot &3d...
ru_RU: Трёхмерный график...

en: Plot &Format...
ru_RU: Формат &графика...

en: Plot 2D
ru_RU: Двумерный график

en: Plot 2D...
ru_RU: Двумерный график...

en: Plot 3D
ru_RU: Трёхмерный график

en: Plot 3D...
ru_RU: Трёхмерный график...

en: Plot as bars
ru_RU: График в виде столбиков

en: Plot as error bars
ru_RU: График в виде столбиков погрешностей

en: Plot as pie chart
ru_RU: График в виде круговой диаграммы

en: Plot format
ru_RU: Формат графика

en: Plot in 2 dimensions
ru_RU: Двумерный график

en: Plot in 3 dimensions
ru_RU: Трёхмерный график

en: Plot name
ru_RU: Название графика

en: Plot using Draw
ru_RU: График с помощью Draw

en: Point #1 with known value:
ru_RU: Точка 1 с известным значением:

en: Point #2 with known value:
ru_RU: Точка 2 с известным значением:

en: Point the value is known at:
ru_RU: Точка, в которой известно значение:

en: Point:
ru_RU: Точка:

en: Points
ru_RU: Точки

en: Polish
ru_RU: Польский

en: Polynomial 1:
ru_RU: Полином 1:

en: Polynomial 2:
ru_RU: Полином 2:

en: Polynomial:
ru_RU: Полином:

en: Pop
ru_RU: Вытолкнуть

en: Popout interactively
ru_RU: Интерактивное появление

en: Portuguese (Brazilian)
ru_RU: Португальский (Бразилия)

en: Position of a match
ru_RU: Положение совпадения

en: Position:
ru_RU: Положение:

en: Power series
ru_RU: Степенной ряд

en: Power series...
ru_RU: Степенной ряд...

en: Precision
ru_RU: Точность

en: Prefer the all-in-one-file >1000 page manual
ru_RU: Предпочитать файл «всё в одном» > 1000-страничное руководство

en: Prefer user labels
ru_RU: Предпочитать пользовательские метки

en: Preferences
ru_RU: Параметры

en: Preferences button
ru_RU: Кнопка «Параметры»

en: Preferences...	Ctrl+,
ru_RU: Параметры...	Ctrl+,

en: Prepend an element
ru_RU: Добавить элемент в начало

en: Pressing Ctrl+Space or Ctrl+Tab starts an autocomplete function that can not only complete all functions that are integrated into the Maxima core and their parameters: It also knows about parameters from currently loaded packages and from functions that are defined in the current file.
ru_RU: Нажатие комбинации клавиш Ctrl+Пробел или Ctrl+Tab запускает функцию автодополнения, которая позволяет дополнить не только все встроенные в ядро Maxima функции и их параметры, но и параметры из текущих загруженных пакетов и определённых в текущем файле функций.

en: Previous Command	Alt+Up
ru_RU: Предыдущая команда	Alt+Up

en: Print
ru_RU: Печать

en: Print Margins
ru_RU: Границы печатного поля

en: Print button
ru_RU: Кнопка «Печать»

en: Print document
ru_RU: Напечатать документ

en: Print floating-point numbers with exponents dividable by 3
ru_RU: Отображать числа с плавающей точкой с экспонентами, которые делятся на 3

en: Print scale:
ru_RU: Масштаб печати:

en: Print the cell brackets [drawn to their left]
ru_RU: Печать квадратных скобок полей [слева от них]

en: Printout settings
ru_RU: Параметры распечатки

en: Privacy settings
ru_RU: Параметры конфиденциальности

en: Produced invalid XML. The erroneous XML data has therefore not been saved but has been put on the clipboard in order to allow to debug it.
ru_RU: Создан недопустимый код XML. Поэтому неверные данные XML не были сохранены, но были помещены в буфер обмена для обеспечения возможности отладки.

en: Product
ru_RU: Произведение

en: Product sign
ru_RU: Знак произведения

en: Program
ru_RU: Программа

en: Program (no local variables)
ru_RU: Программа (без локальных переменных)

en: Program block
ru_RU: Программный блок

en: Program block with local variables...
ru_RU: Программный блок с локальными переменными...

en: Program block, no local variables...
ru_RU: Программный блок без локальных переменных...

en: Psi
ru_RU: Ψ

en: Push
ru_RU: Втолкнуть

en: Push an element to a list
ru_RU: Вставить элемент в список

en: QR decomposition
ru_RU: QR-разложение

en: Querying gnuplot which graphics drivers it supports.
ru_RU: Запрос к Gnuplot о поддерживаемых графических драйверах.

en: RTF with OMML maths
ru_RU: RTF с расчётами OMML

en: Range radius:
ru_RU: Радиус диапазона:

en: Rank
ru_RU: Ранг

en: Raw XML monitor
ru_RU: Отслеживание необработанных XML-данных

en: Re-Reading the config from %s.
ru_RU: Повторное чтение конфигурации по адресу %s.

en: Re-Reading the config from the default location.
ru_RU: Повторное чтение конфигурации по адресу, заданному по умолчанию.

en: Re-evaluate all cells above the one the cursor is in
ru_RU: Повторно вычислить все поля, расположенные выше поля, в котором находится курсор

en: Re-evaluate all cells below the one the cursor is in
ru_RU: Повторно вычислить все поля, расположенные ниже поля, в котором находится курсор

en: Re-using a compiled regex is faster that using the same regex string multiple times.
ru_RU: Быстрее будет повторно использовать скомпилированное регулярное выражение, чем несколько раз использовать одну и ту же строку регулярного выражения.

en: Read .wxm data from clipboard
ru_RU: Прочитать данные .wxm из буфера обмена

en: Read Directory
ru_RU: Прочитать каталог

en: Read List from csv file...
ru_RU: Прочитать список из файла CSV...

en: Read Matrix...
ru_RU: Прочитать матрицу...

en: Read a structure field
ru_RU: Прочитать поле структуры

en: Read byte
ru_RU: Прочитать байт

en: Read char
ru_RU: Прочитать символ

en: Read config to file
ru_RU: Прочитать конфигурацию из файла

en: Read environment variable
ru_RU: Прочитать переменную среды

en: Read environment variable...
ru_RU: Прочитать переменную среды...

en: Read line
ru_RU: Прочитать строку

en: Read the entries the maxima manual offers from %s
ru_RU: Прочитать записи руководства пользователя Maxima по адресу %s

en: Reading Maxima output
ru_RU: Чтение вывода Maxima

en: Reading Maxima output: %li bytes
ru_RU: Чтение вывода Maxima: %li байт

en: Reading the Lisp part of wxMaxima from the file %s
ru_RU: Чтение части Lisp wxMaxima из файла %s

en: Reading the Lisp part of wxMaxima from the included header file.
ru_RU: Чтение части Lisp wxMaxima из включённого файла заголовка.

en: Reading the config from %s.
ru_RU: Чтение конфигурации по адресу %s.

en: Reading the config from the default location.
ru_RU: Чтение конфигурации по адресу, заданному по умолчанию.

en: Ready for user input
ru_RU: Готова к вводу

en: Recalculated the whole worksheet at once => Updating its size
ru_RU: Пересчитан сразу весь лист => Обновление его размера

en: Recalculation hit the end of the worksheet => Updating its size
ru_RU: Пересчёт достиг конца листа => Обновление его размера

en: Recall next command from history
ru_RU: Вызвать следующую команду из журнала выполнения

en: Recall previous command from history
ru_RU: Вызвать предыдущую команду из журнала выполнения

en: Received manual topic request: %s
ru_RU: Получен запрос темы руководства: %s

en: Received maxima's first prompt: %s
ru_RU: Получен первый запрос Maxima: %s

en: Recent files list length:
ru_RU: Длина списка последних файлов:

en: Recover unsaved
ru_RU: Восстановить несохранённые

en: Rectform
ru_RU: Ст. форма

en: Recursive Substitute...
ru_RU: Рекурсивная подстановка...

en: Recursive substitution
ru_RU: Рекурсивная подстановка

en: Redo
ru_RU: Повторить

en: Redo	Ctrl+Y
ru_RU: Повторить	Ctrl+Y

en: Redo last change
ru_RU: Повторить последнее действие

en: Reduce (tr)
ru_RU: Привести (триг.)

en: Reduce trigonometric expression
ru_RU: Привести тригонометрическое выражение

en: Refusing to send cell to maxima:
ru_RU: Отказ в отправке поля в Maxima:

en: RegEx
ru_RU: Регулярное выражение

en: Regex
ru_RU: Регулярное выражение

en: Regex match
ru_RU: Совпадение по регулярному выражению

en: Regex match position
ru_RU: Положение совпадения по регулярному выражению

en: Regex that matches a string
ru_RU: Регулярное выражение, которое соответствует строке

en: Reload Image
ru_RU: Перезагрузить изображение

en: Reload Image "%s"
ru_RU: Перезагрузить изображение «%s»

en: Reload all GUI settings from disc
ru_RU: Перезагрузить все параметры графического интерфейса с диска

en: Reload the style settings from disc
ru_RU: Перезагрузить все параметры стиля с диска

en: Reloading image file %s.
ru_RU: Перезагрузка файла изображения %s.

en: Reloading the configuration from disc
ru_RU: Перезагрузка конфигурации с диска

en: Reloading the styles from disc
ru_RU: Перезагрузка стилей с диска

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove All Output
ru_RU: Удалить весь вывод

en: Remove Rows or Columns...
ru_RU: Удалить строки или столбцы...

en: Remove all
ru_RU: Удалить все

en: Remove all list elements that appear twice in a row. Normally used in conjunction with sort.
ru_RU: Удалить все элементы списка, которые встречаются два раза подряд. Обычно используется совместно с сортировкой.

en: Remove all occurrences of a word...
ru_RU: Удалить все вхождения слова...

en: Remove all occurrences of part
ru_RU: Удалить все вхождения части

en: Remove an element from a list
ru_RU: Удалить элемент из списка

en: Remove directory
ru_RU: Удалить каталог

en: Remove directory...
ru_RU: Удалить каталог...

en: Remove duplicates
ru_RU: Удалить дубликаты

en: Remove first occurrence of a word...
ru_RU: Удалить первое вхождение слова...

en: Remove first occurrence of part
ru_RU: Удалить первое вхождение части

en: Remove output from input cells
ru_RU: Удалить вывод из полей ввода

en: Remove rows and/or columns
ru_RU: Удалить строки и/или столбцы

en: Remove rows and/or columns from the matrix
ru_RU: Удалить строки и/или столбцы из матрицы

en: Rename file
ru_RU: Переименовать файл

en: Rename file...
ru_RU: Переименовать файл...

en: Reorganize an expression using horner's rule
ru_RU: Реорганизовать выражение с помощью правила Горнера

en: Repetitive element-by-element multiplication
ru_RU: Циклическое покомпонентное умножение

en: Replace All
ru_RU: Заменить все

en: Replace all regex matches
ru_RU: Заменить все совпадения по регулярному выражению

en: Replace first regex match
ru_RU: Заменить первое совпадение по регулярному выражению

en: Replace the first occurrence of Part
ru_RU: Заменить первое вхождение части

en: Replace...
ru_RU: Заменить...

en: Replaced %li occurrences.
ru_RU: Заменено вхождений: %li.

en: Replacement:
ru_RU: Замена:

en: Report bug
ru_RU: Сообщить об ошибке

en: Reset all GUI settings
ru_RU: Сбросить все параметры графического интерфейса

en: Reset the Style settings
ru_RU: Сбросить все параметры стиля

en: Resetting all configuration settings
ru_RU: Сброс всех параметров конфигурации

en: Restart Maxima
ru_RU: Перезапустить Maxima

en: Restrict Maximum size
ru_RU: Ограничить максимальный размер

en: Result variables:
ru_RU: Переменные результата:

en: Resulting Matrix name (may be empty):
ru_RU: Имя конечной матрицы (может быть пустым):

en: Return a match
ru_RU: Вернуть совпадение

en: Return from a block or loop
ru_RU: Вернуться из блока или цикла

en: Return from current block/loop...
ru_RU: Вернуться из текущего блока/цикла...

en: Return the first item of the list and remove it from the list. Useful for creating stacks.
ru_RU: Вернуть первый элемент списка и удалить его из списка. Эта возможность полезна при создании стеков.

en: Return the list without its first n elements
ru_RU: Вернуть список без его первых n элементов

en: Return the list without its last n elements
ru_RU: Вернуть список без его последних n элементов

en: Return to the cell that is currently being evaluated
ru_RU: Вернуться в поле, которое вычисляется в настоящий момент

en: Returns an arbitrary list item
ru_RU: Возвращает произвольный элемент списка

en: Returns the first item of the list
ru_RU: Возвращает первый элемент списка

en: Returns the last item of the list
ru_RU: Возвращает последний элемент списка

en: Returns the last n items of the list
ru_RU: Возвращает последние n элементов списка

en: Returns the length of the list
ru_RU: Возвращает длину списка

en: Returns the list without its first n elements
ru_RU: Возвращает список без первых n элементов

en: Returns the list without its last n elements
ru_RU: Возвращает список без последних n элементов

en: Reverse
ru_RU: Обратить

en: Reverse the order of the list items
ru_RU: Обратить порядок элементов списка

en: Revert all to defaults
ru_RU: Вернуть все значения по умолчанию

en: Revert changes
ru_RU: Отменить изменения

en: Rho
ru_RU: Ρ

en: Right
ru_RU: Справа

en: Right Matrix:
ru_RU: Правая матрица:

en: Right arrow
ru_RU: Стрелка вправо

en: Right end
ru_RU: Правая сторона

en: Right side to the "="
ru_RU: Правая сторона «=»

en: Risch Integration...
ru_RU: Интегрирование по Ричу...

en: Rounded
ru_RU: Круглые

en: Row and column operations
ru_RU: Операции со строками и столбцами

en: Row number:
ru_RU: Номер строки:

en: Row numbers:
ru_RU: Номера строк:

en: Rule
ru_RU: Правило

en: Rule:
ru_RU: Правило:

en: Rules
ru_RU: Правила

en: Run each element through an expression
ru_RU: Применить выражение к каждому элементу

en: Running %s on the file %s:
ru_RU: Выполняется %s для файла %s:

en: Running maxima as: %s
ru_RU: Maxima выполняется как: %s

en: Running on DirectFB
ru_RU: Выполняется под управлением DirectFB

en: Running on MS Windows
ru_RU: Выполняется под управлением MS Windows

en: Running on MS Windows using DirectDraw
ru_RU: Выполняется под управлением MS Windows с использованием DirectDraw

en: Running on Mac OS
ru_RU: Выполняется под управлением Mac OS

en: Running on Motif
ru_RU: Выполняется под управлением Motif

en: Running on the universal wxWidgets port
ru_RU: Выполняется под управлением универсального порта wxWidgets

en: Runs each element of an object (list, matrix, equation,...) through a function individually
ru_RU: Применяет функцию к каждому элементу объекта (список, матрица, уравнение...) по отдельности

en: Runs each element of an object (list, matrix, equation,...) through an expression individually
ru_RU: Применяет выражение к каждому элементу объекта (список, матрица, уравнение...) по отдельности

en: Runs each element through a function
ru_RU: Применяет функцию к каждому элементу

en: Runs each element through an expression
ru_RU: Применяет выражение к каждому элементу

en: Russian
ru_RU: Русский

en: SENT TO MAXIMA:
ru_RU: ОТПРАВЛЕНО В MAXIMA:

en: SVG graphics
ru_RU: SVG-графика

en: Sample 1:
ru_RU: Выборка 1:

en: Sample 2:
ru_RU: Выборка 2:

en: Sample:
ru_RU: Выборка:

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save Animation...
ru_RU: Сохранить анимацию...

en: Save As
ru_RU: Сохранить как

en: Save As...	Shift+Ctrl+S
ru_RU: Сохранить как...	Shift+Ctrl+S

en: Save Image...
ru_RU: Сохранить изображение...

en: Save Selection to Image
ru_RU: Сохранить выделение в изображение

en: Save Selection to Image...
ru_RU: Сохранить выделение в изображение...

en: Save animation to file
ru_RU: Сохранить анимацию в файл

en: Save as lisp code
ru_RU: Сохранить как код Lisp

en: Save as lisp...
ru_RU: Сохранить как Lisp...

en: Save config to file
ru_RU: Сохранить конфигурацию в файл

en: Save document
ru_RU: Сохранить документ

en: Save document as
ru_RU: Сохранить документ как

en: Save only this number of actions in the undo buffer. 0 means: save an infinite number of actions.
ru_RU: Сохранять в буфере отмены только указанное количество действий. Значение «0»: сохранять бесконечное количество действий.

en: Save selection from document to an image file
ru_RU: Сохранить выделение в документе в графический файл

en: Save selection to file
ru_RU: Сохранить выделение в файл

en: Save style to file
ru_RU: Сохранить стиль в файл

en: Save the worksheet automatically
ru_RU: Сохранять лист автоматически

en: Saving failed.
ru_RU: Не удалось выполнить сохранение.

en: Saving succeeded, but the resulting files has disappeared ?!?.
ru_RU: Сохранение выполнено успешно, но пропали конечные файлы!?

en: Saving successful.
ru_RU: Сохранение завершено успешно.

en: Saving...
ru_RU: Сохранение...

en: Scalable Vector image (*.svg)|*.svg|Compressed Scalable Vector Image (*.svgz)|*.svgz|PNG image (*.png)|*.png|JPEG image (*.jpg)|*.jpg|GIF image (*.gif)|*.gif|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|Portable anymap (*.pnm)|*.pnm|Tagged image file format (*.tif)|*.tif|X pixmap (*.xpm)|*.xpm
ru_RU: SVG (*.svg)|*.svg|SVGZ (*.svgz)|*.svgz|PNG(*.png)|*.png|JPEG (*.jpg)|*.jpg|GIF (*.gif)|*.gif|Windows Bitmap (*.bmp)|*.bmp|Portable anymap (*.pnm)|*.pnm|TIFF (*.tif)|*.tif|X PixMap (*.xpm)|*.xpm

en: Scanning help file %s for anchors
ru_RU: Поиск привязок в файле справки %s

en: Scatterplot
ru_RU: График рассеяния

en: Scatterplot...
ru_RU: График рассеяния...

en: Scheduling a background task that compiles a new list of autocompletable maxima commands.
ru_RU: Планирование фоновой задачи по компиляции нового списка команд Maxima для автодополнения.

en: Scheduling a background task that scans for autocompletable file names.
ru_RU: Планирование фоновой задачи по поиску файлов для автодополнения.

en: Search button
ru_RU: Кнопка «Найти»

en: Search first occurrence of part
ru_RU: Найти первое вхождение части

en: Search...
ru_RU: Поиск...

en: Section
ru_RU: Раздел

en: Section cell (Heading 2)
ru_RU: Поле раздела (Заголовок 2)

en: Seek to position
ru_RU: Перейти к позиции

en: Seems like something is broken with a font.
ru_RU: Вероятно, что-то не так со шрифтом.

en: Seems like the package with the maxima share files isn't installed.
ru_RU: Вероятно, пакет с общими файлами Maxima не установлен.

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Select All
ru_RU: Выделить все

en: Select All	Ctrl+A
ru_RU: Выделить все	Ctrl+A

en: Select All button
ru_RU: Кнопка «Выделить все»

en: Select Maxima program
ru_RU: Выбрать программу Maxima

en: Select Subsample
ru_RU: Выделить подвыборку

en: Select all
ru_RU: Выделить все

en: Select help browser
ru_RU: Выбрать браузер справки

en: Select math display algorithm
ru_RU: Выбрать способ отображения

en: Selecting a part of an output and right-clicking on the selection will bring up a menu with convenient functions that will operate on the selection.
ru_RU: Выбор части вывода и щелчок правой кнопкой мыши по выделению вызовет меню с функциями, которые позволяют управлять выделенным.

en: Selection color
ru_RU: Цвет выделения

en: Send all cells to maxima
ru_RU: Отправить все поля в Maxima

en: Send the current cell to maxima
ru_RU: Отправить текущее поле в Maxima

en: Sending Maxima a SIGINT signal.
ru_RU: Отправка сигнала SIGINT в Maxima.

en: Sending a command to Maxima
ru_RU: Отправка команды в Maxima.

en: Sending a new command to Maxima.
ru_RU: Отправка новой команды в Maxima.

en: Sending an interrupt signal to Maxima.
ru_RU: Отправка сигнала прерывания в Maxima.

en: Sending configuration data to maxima.
ru_RU: Отправка данных конфигурации в Maxima.

en: Sending maxima the info how to express 2d maths as XML
ru_RU: Отправка в Maxima сведений о том, как выражать двумерные расчёты как XML.

en: Sequential Comparative Simplification
ru_RU: Последовательное сравнительное упрощение

en: Series
ru_RU: Ряд

en: Series approximation
ru_RU: Аппроксимация ряда

en: Server started
ru_RU: Сервер запущен

en: Set &displayed Precision...
ru_RU: Установить &отображаемую точность...

en: Set Maxima option variable logexpand:all
ru_RU: Указать для переменной Maxima logexpand:all

en: Set Maxima option variable logexpand:super
ru_RU: Указать для переменной Maxima logexpand:super

en: Set Maxima option variable logexpand:true
ru_RU: Указать для переменной Maxima logexpand:true

en: Set Zoom
ru_RU: Установить увеличение

en: Set bigfloat &Precision...
ru_RU: Установить точность для &чисел с плавающей точкой повышенной точности...

en: Set fixed font in text controls.
ru_RU: Установить фиксированный шрифт в текстовом вводе.

en: Set image resolution
ru_RU: Установить разрешение изображения

en: Set image resolution [in ppi]
ru_RU: Установить разрешение изображения [в пикселах на дюйм]

en: Set main variable...
ru_RU: Установить основную переменную...

en: Set maximum image size [in mm]
ru_RU: Установить максимальный размер изображения [в мм]

en: Set plot format
ru_RU: Установить формат графиков

en: Set position...
ru_RU: Установить положение...

en: Set the "algebraic" flag
ru_RU: Установить флаг «algebraic»

en: Set the diagram title
ru_RU: Установить заголовок диаграммы

en: Set the frame rate for animations.
ru_RU: Установить частоту кадров для анимации.

en: Set the grid density.
ru_RU: Установить плотность сетки.

en: Set the next plot's title. Empty = no title.
ru_RU: Установить заголовок следующего графика. Пустой = без заголовка.

en: Set the precision for numbers that are defined as bigfloat. Such numbers can be generated by entering 1.5b12 or as bfloat(1.234)
ru_RU: Установить точность для чисел, объявленных как числа с плавающей точкой повышенной точности. Такие числа можно создать, введя 1.5b12 или bfloat(1.234)

en: Set zoom to 100%
ru_RU: Установить увеличение в 100%

en: Set zoom to 120%
ru_RU: Установить увеличение в 120%

en: Set zoom to 150%
ru_RU: Установить увеличение в 150%

en: Set zoom to 200%
ru_RU: Установить увеличение в 200%

en: Set zoom to 300%
ru_RU: Установить увеличение в 300%

en: Set zoom to 80%
ru_RU: Установить увеличение в 80%

en: Sets the language, line ending type and charset encoding programs will use
ru_RU: Устанавливает язык, тип конца строки и кодировку, которые будут использовать программы

en: Setting gnuplot_binary to %s
ru_RU: Установка gnuplot_binary в значение %s

en: Setting prompt and help format
ru_RU: Установка формата запросов и справки

en: Setting this to "cat" causes gnuplot not to halt if there is much output
ru_RU: При установке этого параметра в значение «cat» Gnuplot не будет прекращать работу, когда выводится слишком много текста

en: Setup a 2D plot
ru_RU: Настроить двумерный график

en: Setup a 3D plot
ru_RU: Настроить трёхмерный график

en: Setup atvalues for solving ODE with Laplace transformation
ru_RU: Установить значения для решения ОДУ с помощью преобразования Лапласа

en: Setup modulus computation
ru_RU: Установить вычисления по модулю

en: Setup the axis
ru_RU: Настроить ось

en: Setup the engineering format
ru_RU: Настроить инженерный формат

en: Setup the engineering format...
ru_RU: Настроить инженерный формат...

en: Shapiro-Wilk test for normality
ru_RU: Тест на нормальность Шапиро — Уилка

en: Show "%" in special constants
ru_RU: Показывать «%» в специальных константах

en: Show &Tips...
ru_RU: Показать &подсказки...

en: Show * as multiplication dot
ru_RU: Показывать * в качестве знака умножения

en: Show Template	Ctrl+Shift+Space
ru_RU: Показать шаблон	Ctrl+Shift+Пробел

en: Show a tip
ru_RU: Показать подсказку

en: Show all + allow linebreaks in long numbers
ru_RU: Показать все + включить перенос строки для длинных чисел

en: Show all commands similar to:
ru_RU: Показать все команды, похожие на:

en: Show all unicode symbols
ru_RU: Показать все символы Юникода

en: Show an example for the command:
ru_RU: Показать пример для команды:

en: Show an example of usage
ru_RU: Показать пример использования

en: Show commands from current session only
ru_RU: Показывать только команды из текущего сеанса

en: Show commands similar to
ru_RU: Показать команды, подобные

en: Show defined functions
ru_RU: Показать определённые функции

en: Show defined variables
ru_RU: Показать определённые переменные

en: Show definition of a function
ru_RU: Показать определение функции

en: Show equations in their linear form
ru_RU: Показать уравнения в линейной форме

en: Show function &Definition...
ru_RU: Показать &определение функции...

en: Show function template
ru_RU: Показать шаблон функции

en: Show input labels
ru_RU: Показывать метки ввода

en: Show labels:
ru_RU: Показывать метки:

en: Show long expressions in wxMaxima document.
ru_RU: Показывать длинные выражения в документе wxMaxima.

en: Show long expressions:
ru_RU: Показывать длинные выражения:

en: Show max. 100 digits
ru_RU: Показывать не более 100 цифр

en: Show max. 20 digits
ru_RU: Показывать не более 20 цифр

en: Show max. 50 digits
ru_RU: Показывать не более 50 цифр

en: Show section numbers
ru_RU: Показывать номера разделов

en: Show the "New" button?
ru_RU: Показывать кнопку «Создать»?

en: Show the "help" button?
ru_RU: Показывать кнопку «Справка»?

en: Show the "search" button?
ru_RU: Показывать кнопку «Найти»?

en: Show the "select all" button?
ru_RU: Показывать кнопку «Выделить все»?

en: Show the Copy, Cut and the Paste button?
ru_RU: Показывать кнопки «Копировать», «Вырезать» и «Вставить»?

en: Show the function's definition
ru_RU: Показать определение функции

en: Show the open and the save button?
ru_RU: Показывать кнопки «Открыть» и «Сохранить»?

en: Show the preferences button?
ru_RU: Показывать кнопку «Параметры»?

en: Show the print button?
ru_RU: Показывать кнопку «Печать»?

en: Show the undo and redo button?
ru_RU: Показывать кнопку отмены и повторения действий?

en: Show tips at Startup
ru_RU: Показывать подсказки при запуске

en: Show user definitions
ru_RU: Показать пользовательские определения

en: Show wxMaxima help
ru_RU: Показать справку по wxMaxima

en: Shows how many digits of a numbers are displayed
ru_RU: Показывает, сколько цифр чисел отображается

en: Sidebars
ru_RU: Боковые панели

en: Sigma
ru_RU: Σ

en: Simple
ru_RU: Простой

en: Simplify
ru_RU: Упростить

en: Simplify &Radicals...
ru_RU: Упростить &радикалы...

en: Simplify (r)
ru_RU: Упростить (рац.)

en: Simplify (tr)
ru_RU: Упростить (триг.)

en: Simplify Expression
ru_RU: Упростить выражение

en: Simplify Logarithms
ru_RU: Упростить логарифмы

en: Simplify an expression containing factorials
ru_RU: Упростить выражение с факториалами

en: Simplify equations
ru_RU: Упростить уравнения

en: Simplify expression containing radicals
ru_RU: Упростить выражение с радикалами

en: Simplify radicals
ru_RU: Упростить радикалы

en: Simplify rational expression
ru_RU: Упростить рациональное выражение

en: Simplify sum() commands...
ru_RU: Упростить команды sum()...

en: Simplify sums
ru_RU: Упростить суммы

en: Simplify trigonometric expression
ru_RU: Упростить тригонометрическое выражение

en: Since wxMaxima 0.8.2 you can also insert images into your documents. Use 'Cell->Insert Image...' menu command.
ru_RU: Начиная с версии 0.8.2 программы Maxima, поддерживается возможность вставки изображений в документы. Используйте команду меню «Поле->Вставить изображение...».

en: Singular Values
ru_RU: Сингулярные значения

en: Singular values using dgesvd
ru_RU: Сингулярные значения с помощью dgesvd

en: Singular values, left + right vectors
ru_RU: Сингулярные значения, левые + правые векторы

en: Slanted
ru_RU: Наклонный

en: Smart Substitute...
ru_RU: Умная подстановка...

en: Smart substitution
ru_RU: Умная подстановка

en: Solution of the ODE:
ru_RU: Решение ОДУ:

en: Solve
ru_RU: Решить

en: Solve &Algebraic System...
ru_RU: Решить &алгебраическую систему...

en: Solve &Linear System...
ru_RU: Решить &линейную систему...

en: Solve &ODE...
ru_RU: Решить ОД&У...

en: Solve (to_poly)...
ru_RU: Решить (to_poly)...

en: Solve A*x=b numerically
ru_RU: Решить A*x=b численно

en: Solve Ax=b
ru_RU: Решить Ax=b

en: Solve ODE
ru_RU: Решить ОДУ

en: Solve ODE with Lapla&ce...
ru_RU: Решить ОДУ с помощью &преобразования Лапласа...

en: Solve ODE...
ru_RU: Решить ОДУ...

en: Solve a linear equation system using dgesv
ru_RU: Решить систему линейных уравнений с помощью dgesv

en: Solve algebraic system
ru_RU: Решить алгебраическую систему

en: Solve algebraic system of equations
ru_RU: Решить систему алгебраических уравнений

en: Solve boundary value problem for second degree ODE
ru_RU: Решить граничную задачу для ОДУ второго порядка

en: Solve differential equations using laplace()
ru_RU: Решить дифференциальные уравнения с помощью laplace()

en: Solve equation(s)
ru_RU: Решить уравнения

en: Solve equation(s) with to_poly_solve
ru_RU: Решить уравнения c помощью to_poly_solve

en: Solve equations to polynom
ru_RU: Решить уравнения для полинома

en: Solve initial value problem for first degree ODE
ru_RU: Решить задачу с начальным условием для ОДУ первого порядка

en: Solve initial value problem for second degree ODE
ru_RU: Решить задачу с начальным условием для ОДУ второго порядка

en: Solve linear system
ru_RU: Решить линейную систему

en: Solve linear system of equations
ru_RU: Решить систему линейных уравнений

en: Solve numerical, 1 Variable
ru_RU: Решить численно, 1 переменная

en: Solve ordinary differential equation of maximum degree 2
ru_RU: Решить обычное дифференциальное уравнение не выше второго порядка

en: Solve ordinary differential equations with Laplace transformation
ru_RU: Решить обыкновенное дифференциальное уравнение с помощью преобразования Лапласа

en: Solve polynomials numerically
ru_RU: Решить полиномы численно

en: Solve polynomials numerically (bfloats)
ru_RU: Решить полиномы численно (повышенная точность)

en: Solve polynomials numerically (real roots)
ru_RU: Решить полиномы численно (вещественные корни)

en: Solve symbolically
ru_RU: Решить символьно

en: Solve...
ru_RU: Решить...

en: Solving differential equations
ru_RU: Решение дифференциальных уравнений

en: Solving equations with Maxima
ru_RU: Решение уравнений с помощью Maxima

en: Sometimes one wants maxima to loose the information that a function name was used with the ' operator in order to make maxima not evaluate it. In other places one wants % to mean "the last expression at the time this function was created", not "the last expression now".
    In both cases the '' operator will do what is requested.
ru_RU: Иногда нужно убрать из Maxima информацию о том, что имя функции использовалось с оператором ', чтобы Maxima не вычисляла её. В других случаях требуется, чтобы % toзначало «последнее выражение на момент создания этой функции», а не «последнее выражение сейчас».
    И в той, и в другой ситуации решить вопрос позволит оператор ''.

en: Sort
ru_RU: Сортировать

en: Sort a list
ru_RU: Сортировать список

en: Sort all characters in string
ru_RU: Сортировать все символы в строке

en: Sort the characters...
ru_RU: Сортировать символы...

en: Source list:
ru_RU: Исходный список:

en: Spanish
ru_RU: Испанский

en: Split
ru_RU: Разбить

en: Split on match
ru_RU: Разбить при совпадении

en: Split on regex match
ru_RU: Разбить при совпадении по регулярному выражению

en: Split string into tokens
ru_RU: Разбить строку на лексемы

en: Split...
ru_RU: Разбить...

en: Square
ru_RU: Квадратные

en: Standard Options
ru_RU: Стандартные параметры

en: Standard Text
ru_RU: Стандартный текст

en: Start Animation
ru_RU: Запустить анимацию

en: Start a new maxima for each re-evaluation
ru_RU: Запускать новый экземпляр Maxima для каждого повторного вычисления

en: Start of t:
ru_RU: Начало t:

en: Start or Stop animation
ru_RU: Запустить или остановить анимацию

en: Start or stop the currently selected animation that has been created with the with_slider class of commands
ru_RU: Запустить или остановить текущую выбранную анимацию, созданную с помощью класса команд with_slider

en: Start searching while the phrase to search for is still being typed.
ru_RU: Начинать поиск ещё до окончания ввода поискового запроса

en: Starting Maxima process failed
ru_RU: Не удалось запустить Maxima

en: Starting a new wxMaxima process as: %s
ru_RU: Запуск нового процесса wxMaxima как: %s

en: Starting evaluation of the document
ru_RU: Начало вычисления документа

en: Starting server failed
ru_RU: Не удалось запустить сервер

en: Starting to save the worksheet as .wxmx
ru_RU: Начало сохранения листа в формате .wxmx

en: Startup commands
ru_RU: Команды запуска

en: Statistics
ru_RU: Статистика

en: Statistics	Alt+Shift+S
ru_RU: Статистика	Alt+Shift+S

en: Step width:
ru_RU: Ширина шага:

en: Store filenames in image cells to enable image reloading after re-opening the worksheet
ru_RU: Сохранять имена файлов в полях изображений, чтобы изображения можно было перезагружать после повторного открытия листа

en: Straight lines
ru_RU: Прямые линии

en: Stream
ru_RU: Поток

en: Stream length
ru_RU: Длина потока

en: Stream:
ru_RU: Поток:

en: Strike Through
ru_RU: Зачёркнутый

en: String
ru_RU: Строка

en: String #1:
ru_RU: Строка 1:

en: String #2:
ru_RU: Строка 2:

en: String Tests
ru_RU: Проверки строки

en: String from maxima apparently didn't end in a newline
ru_RU: Похоже, в конце строки от Maxima отсутствует символ новой строки

en: String length
ru_RU: Длина строки

en: String to list of char
ru_RU: Строку в список символов

en: String to list of chars...
ru_RU: Строку в список символов...

en: String to octets
ru_RU: Строку в октеты

en: String to octets...
ru_RU: Строку в октеты...

en: String:
ru_RU: Строка:

en: Struct :
ru_RU: Структура:

en: Struct type name:
ru_RU: Имя типа структуры:

en: Structs
ru_RU: Структуры

en: Style
ru_RU: Стиль

en: Styles
ru_RU: Стили

en: Subsample...
ru_RU: Подвыборка...

en: Subsection
ru_RU: Подраздел

en: Subsection cell (Heading 3)
ru_RU: Поле подраздела (Заголовок 3)

en: Subst constant t into eq with diff(x,t)...
ru_RU: Подставить константу t в уравнение с помощью diff(x,t)...

en: Subst is a better string-search-and-replace for expressions.
ru_RU: Subst — это улучшенны a better string-search-and-replace for expressions.

en: Subst...
ru_RU: Подставить...

en: Substitute
ru_RU: Подставить

en: Substitute all matches
ru_RU: Подставить все совпадения

en: Substitute first match
ru_RU: Подставить первое совпадение

en: Substitute only in parts...
ru_RU: Подставить только в частях...

en: Substitute only in specific parts
ru_RU: Подставить только в определённых частях

en: Substitute only in the elements n_1, n_2,...
ru_RU: Подставить только в элементах n_1, n_2,...

en: Substitute...
ru_RU: Подставить...

en: Substitutes until the equation no more changes
ru_RU: Подстановка, пока выражение не перестанет меняться

en: Substitutes up to lrats_max_iter times, or until the expression stops changing when substituting.
ru_RU: Подстановка до lrats_max_iter раз или до тех пор, пока выражение не перестанет меняться при подстановке.

en: Substitutes, but makes sure that if substituting t=0 in diff(x,t) the result isn't 0 (as t no more changes), but %at(diff(x,t),t=0).
ru_RU: Подстановка, обеспечивающая, что при подстановке t=0 в diff(x,t) результатом является не 0 (так как t больше не меняется), а %at(diff(x,t),t=0).

en: Substitutes, but makes sure that nothing is substituted into the other substituents.
ru_RU: Подстановка, обеспечивающая отсутствие подстановки в остальные заменители.

en: Substitutes, but not in the other substituents
ru_RU: Подстановка, но в остальные заместители

en: Substitutes, but only in the n_1th, n_2th and so on term of the equation.
ru_RU: Подстановка, но только в n_1-е, n_2-е и так далее условия уравнения.

en: Subsubsection
ru_RU: Под-подраздел

en: Subsubsection cell (Heading 4)
ru_RU: Поле под-подраздела (Заголовок 4)

en: Suitable as flag for ev()
ru_RU: Подходит в качестве флага для ev()

en: Sum
ru_RU: Сумма

en: Sum sign
ru_RU: Знак суммы

en: Switch off simplifications of log(). Set Maxima option variable logexpand:false
ru_RU: Отключить упрощения log(). Указать для переменной Maxima logexpand:false

en: Switched to lisp mode after receiving a lisp debug prompt!
ru_RU: Выполнено переключение в режим Lisp после получения запроса отладки Lisp!

en: Switched to lisp mode after receiving a lisp prompt!
ru_RU: Выполнено переключение в режим Lisp после получения запроса Lisp!

en: Symbolic Constant
ru_RU: Символьная константа

en: Symbols	Alt+Shift+Y
ru_RU: Символы	Alt+Shift+Y

en: Symbols that are entered or copied here will appear in the symbols sidebar so they can be entered into the worksheet easily.
ru_RU: Символы, которые будут введены или скопированы сюда, появятся на боковой панели символов; так их будет проще помещать на лист.

en: Symmetric function: f(x)=f(-x)
ru_RU: Симметричная функция: f(x)=f(-x)

en: Table of Contents
ru_RU: Содержание

en: Table of Contents	Alt+Shift+T
ru_RU: Содержание	Alt+Shift+T

en: Tau
ru_RU: Τ

en: Taylor series
ru_RU: Ряд Тейлора

en: Taylor series...
ru_RU: Ряд Тейлора...

en: Taylor series:
ru_RU: Ряд Тейлора:

en: TeX, interpreted by MathJaX
ru_RU: TeX, в интерпретации MathJaX

en: Telling maxima about the new working directory.
ru_RU: Передача сведений о новом рабочем каталоге в Maxima.

en: Tells maxima for an f(x), that f(x=t)=a
ru_RU: Сообщает Maxima об f(x), что f(x=t)=a

en: Tells maxima to show the help for ?, ?? and describe() in a separate browser window
ru_RU: Указывает Maxima показывать справку для ?, ?? и describe() в отдельном окне браузера

en: Tells maxima to show the help for ?, ?? and describe() in a wxMaxima sidebar
ru_RU: Указывает Maxima показывать справку для ?, ?? и describe() на боковой панели wxMaxima

en: Tells maxima to show the help for ?, ?? and describe() on the console
ru_RU: Указывает Maxima показывать справку для ?, ?? и describe() в терминале

en: Tells maxima where to store the result of compiling libraries
ru_RU: Определяет, где Maxima сохраняет результат сборки библиотек

en: Text
ru_RU: Текст

en: Text Only
ru_RU: Только текст

en: Text cell background
ru_RU: Фон текстового поля

en: Text cells can hold citations that as marked as such by beginning a line with " > ". The number of spaces in front of the ">" determines the indentation level, as it does with bullet lists.
ru_RU: Текстовые поля могут содержать цитаты, обозначенные как таковые с помощью «>» в начале строки. Количество пробелов перед «>» определяет уровень отступа, как и в случае маркированных списков.

en: Text snippet
ru_RU: Фрагмент текста

en: The "at" function allows to introduce one equation into another:
    
        ohm:U=R*I;
        r_parallel:R=R_1*R_2/(R_1+R_2);
        result:at(ohm,r_parallel);
ru_RU: Функция «at» позволяет вставлять одно уравнение в другое:
    
        ohm:U=R*I;
        r_parallel:R=R_1*R_2/(R_1+R_2);
        result:at(ohm,r_parallel);

en: The .xml file doesn't seem to be valid xml or isn't a content.xml extracted from a .wxmx zip archive
ru_RU: Файл .xml содержит недопустимый XML-код или не является файлом content.xml, извлечённым из архива zip .wxmx

en: The Maxima process doesn't offer a shared memory segment we can send an interrupt signal to.
ru_RU: У процесса Maxima не предусмотрен сегмент разделяемой памяти, в который можно было бы отправить сигнал прерывания.

en: The URL MathJaX.js should be downloaded from by our HTML export.
ru_RU: URL-адрес, с которого следует получить MathJaX.js при экспорте в HTML.

en: The accuracy versus speed tradeoff
ru_RU: Баланс между точностью и скоростью

en: The cache for the subjects the manual contains cannot be read.
ru_RU: Не удалось прочесть кэш с темами, которые содержатся в руководстве.

en: The cache for the subjects the manual contains has no head node.
ru_RU: У кэша с темами, которые содержатся в руководстве, отсутствует головной узел.

en: The cache for the subjects the manual contains is from a different Maxima version.
ru_RU: Кэш с темами, которые содержатся в руководстве, относится к другой версии Maxima.

en: The classic operations one typically uses matrices for
ru_RU: Классические операции, для которых обычно используются матрицы

en: The color of the next line to draw
ru_RU: Цвет следующей линии

en: The comma-separated contents of the struct fields
ru_RU: Разделённое запятыми содержимое полей структуры

en: The comma-separated names of the struct fields
ru_RU: Разделённые запятыми имена полей структуры

en: The command local() allows to tell maxima which functions to make local to the current program when defined.
ru_RU: Команда local() позволяет указать Maxima, какие функции следует сделать локальными для текущей программы при определении.

en: The current Wizard
ru_RU: Текущий мастер

en: The default height for embedded plots. Can be read out or overridden by the maxima variable wxplot_size.
ru_RU: Высота по умолчанию для встроенных графиков. Может быть прочитана или переопределена переменной Maxima wxplot_size.

en: The default port used for communication between Maxima and wxMaxima.
ru_RU: Порт, используемый по умолчанию для связи программ Maxima и wxMaxima.

en: The default width for embedded plots. Can be read out or overridden by the maxima variable wxplot_size
ru_RU: Ширина по умолчанию для встроенных графиков. Может быть прочитана или переопределена переменной Maxima wxplot_size

en: The diagram title
ru_RU: Заголовок диаграммы

en: The directory %s with maxima's startup file doesn't exist. Trying to create it...
ru_RU: Каталог %s с файлом запуска Maxima не существует. Попытка создать его...

en: The directory containing the startup files, any user libraries and, if MAXIMA_OBJDIR isn't set the subdirectory with the results from compiling maxima libraries.
ru_RU: Каталог, который содержит файлы запуска, пользовательские библиотеки и, если подкаталог не установлен с помощью MAXIMA_OBJDIR, результаты сборки библиотек Maxima.

en: The directory maxima places temporary files in, for example plots that are to be included in the worksheet.
ru_RU: Каталог, в котором размещаются временные файлы Maxima, например графики, которые будут включены в лист.

en: The directory the compiled versions of maxima are placed in
ru_RU: Каталог, в котором размещаются скомпилированные версии Maxima

en: The directory the maxima manual can be found in
ru_RU: Каталог, в котором находится руководство пользователя Maxima

en: The directory the user's home directory is in
ru_RU: Каталог, в котором находится домашний каталог пользователя

en: The document class LaTeX is instructed to use for our documents.
ru_RU: Класс документа, который LaTeX должен использовать для создаваемых документов.

en: The equation to fit the data to
ru_RU: Уравнение, по которому следует аппроксимировать данные

en: The fill color for the next objects
ru_RU: Цвет заливки для следующих объектов

en: The function call whose arguments to extract
ru_RU: Вызов функции, аргументы которой следует извлечь

en: The grid in the background of the diagram
ru_RU: Сетка на фоне диаграммы

en: The half of the equation that is to the left of the "="
ru_RU: Половина уравнения, которая находится слева от «=»

en: The half of the equation that is to the right of the "="
ru_RU: Половина уравнения, которая находится справа от «=»

en: The help dir from the cache differs from the current one.
ru_RU: Каталог справки из кэша отличается от текущего.

en: The image file "%s" cannot be found.
ru_RU: Не удалось найти файл изображения «%s».

en: The integrated help browser
ru_RU: Встроенный браузер справки

en: The key combination Shift+Space results in a non-breakable space.
ru_RU: Комбинация клавиш Shift+Пробел позволяет создать неразрывный пробел.

en: The list of directories the operating system looks for programs in
ru_RU: Список каталогов, в которых операционная система выполняет поиск программ

en: The list of variables contained in each matrix row
ru_RU: Список переменных, содержащихся в каждой строке матрицы

en: The load() command of Maxima versions >5.38 is able to load .wxm files as library of Maxima's commands.
ru_RU: Начиная с версии 5.38 программы Maxima, с помощью команды load() можно загружать файлы .wxm как библиотеки команд Maxima.

en: The main toolbar
ru_RU: Основная панель инструментов

en: The manual of Maxima
ru_RU: Руководство по Maxima

en: The manual of wxMaxima
ru_RU: Руководство по wxMaxima

en: The maximum size for this image. Values <= 0 mean: Unspecified.
ru_RU: Максимальный размер изображения. Значения, которые меньше или равны нулю, означают «не задано».

en: The name of a function we don't want to be evaluated here
ru_RU: Имя функции, которую не следует вычислять

en: The name of an expression that we don't want to be evaluated.
ru_RU: Имя выражения, которое не следует вычислять.

en: The name of the field to read
ru_RU: Имя поля для чтения

en: The name of the new struct type
ru_RU: Имя нового типа структуры

en: The name of the struct
ru_RU: Имя структуры

en: The name of the struct type
ru_RU: Имя типа структуры

en: The name of the variable that shall contain the current element
ru_RU: Имя переменной, которая будет содержать текущий элемент

en: The next plot's title
ru_RU: Заголовок следующего графика

en: The number of recently opened files that is to be remembered.
ru_RU: Сохраняемое количество последних открытых файлов.

en: The number of the item which is stepped from "Index Start" to "Index End".
ru_RU: Номер элемента, для которого выполняется пошаговый переход от «Начального индекса» до «Конечного индекса».

en: The options the document class LaTeX is instructed to use for our documents gets.
ru_RU: Параметры класса документа, который LaTeX должен использовать для создаваемых документов.

en: The part of the output of these commands that isn't declared as "math" might be suppressed by wxMaxima. As always maxima commands are required to end in a ";" or a "$"
ru_RU: Часть вывода этих команд, которая не объявлена как «math», может подавляться wxMaxima. Как и всегда, команды Maxima должны заканчиваться символом «;» или «$»

en: The resolution for this image.
ru_RU: Разрешение этого изображения.

en: The rhs() ("right hand side") command allows to retrieve the result of an equation in exactly the format a function would have:
    
        Values:[
            /* m=1.2 tons */
            m=1.2*10^3,
            /* 100 km/h*/
            v=100*10^3/(60*60)
        ];
        Energy:W=1/2*m*v^2;
        at(Energy,Values);
        W_mech:rhs(%);
ru_RU: Команда rhs() («right hand side», что означает «правая сторона») позволяет извлечь результат уравнения в точно таком же формате, в котором он был бы представлен функцией:
    
        Values:[
            /* m=1.2 tons */
            m=1.2*10^3,
            /* 100 km/h*/
            v=100*10^3/(60*60)
        ];
        Energy:W=1/2*m*v^2;
        at(Energy,Values);
        W_mech:rhs(%);

en: The rule that explains how to generate the value of a list item.
    Might be something like "i", "i^2" or "sin(i)"
ru_RU: Правило, которое объясняет, как создавать значение элемента списка.
    Например: «i», «i^2» или «sin(i)»

en: The solution of an ODE describes the general shape of the resulting curve. The actual height of that curve is defined by the initial condition or boundary values, later on.
ru_RU: Решение ОДУ описывает общую форму интегральной кривой. Фактическая высота этой кривой определяется начальным условием или граничными значениями позже.

en: The solution of an ODE tells the shape, but not the height of the solution.
    If the ODE's result is known at two points this function fills in the correct values for the  constants
ru_RU: Решение ОДУ сообщает форму, но не высоту решения.
    Если известен результат решения ОДУ в двух точках, эта функция устанавливает надлежащие значения констант

en: The solution of an ODE tells the shape, but not the height of the solution.
    If the ODE's state is known at a point this function fills in the correct values for the constants
ru_RU: Решение ОДУ сообщает форму, но не высоту решения.
    Если известно состояние ОДУ в точке, эта функция устанавливает надлежащие значения констант

en: The solution variable needs to be in the form
       U(t)=1/2*U(t)+3*diff(U(t),t)
    for this to work; Initial conditions can be specified using atvalue().
ru_RU: Чтобы это сработало, переменная решения должна иметь вид
       U(t)=1/2*U(t)+3*diff(U(t),t)
    Начальные условия можно указать с помощью atvalue().

en: The standard plot command: Plot an equation as a curve
ru_RU: Стандартная команда построения графика: построить график уравнения в виде кривой

en: The variable the value of the current source item is stored in.
ru_RU: Переменная, в которой хранится значение текущего исходного элемента.

en: The variables to search the optimum solution for
ru_RU: Переменные, для которых следует найти оптимальное решение

en: The worksheet
ru_RU: Лист

en: The worksheet containing maxima's input and output
ru_RU: Лист, содержащий ввод и вывод Maxima

en: There are many resources about Maxima and wxMaxima on the internet. Visit https://wxMaxima-developers.github.io/wxmaxima/help.html for more information and to find tutorials on using wxMaxima and Maxima.
ru_RU: В Интернете существует множество ресурсов, посвящённых Maxima и wxMaxima. Посетите страницу https://wxMaxima-developers.github.io/wxmaxima/help.html для получения дополнительной информации об использовании wxMaxima и Maxima.

en: There is a discussion forum for wxMaxima at https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/discussions.
    You can ask questions there - and please help other users, by answering their questions, if you know an answer.
ru_RU: Существует форум для обсуждения вопросов, связанных с wxMaxima: https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/discussions.
    На этом форуме можно задать свои вопросы, а также помочь другим пользователям, ответив на их вопросы.

en: There was an error in the XML maxima has generated.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
ru_RU: Ошибка в XML, сгенерированном Maxima.
    Сообщите об этой ошибке разработчикам wxMaxima.

en: There was an error in the XML that should contain a list of watch variables.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
ru_RU: Ошибка в XML, который должен содержать список переменных наблюдения.
    Сообщите об этой ошибке разработчикам wxMaxima.

en: There was an error in the XML that should contain the list of operators.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
ru_RU: Ошибка в XML, который должен содержать список операторов.
    Сообщите об этой ошибке разработчикам wxMaxima.

en: There was an error in the XML that should describe the contents of some variables.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
ru_RU: Ошибка в XML, который должен описывать содержимое некоторых переменных.
    Сообщите об этой ошибке разработчикам wxMaxima.

en: There was an error in the XML that should describe the manual topics.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
ru_RU: Ошибка в XML, который должен описывать темы руководства пользователя.
    Сообщите об этой ошибке разработчикам wxMaxima.

en: There was an error in the XML that should describe the status bar message.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
ru_RU: Ошибка в XML, который должен описывать сообщение строки состояния.
    Сообщите об этой ошибке разработчикам wxMaxima.

en: Theta
ru_RU: θ

en: This file is generated by wxMaxima
    It caches the list of subjects maxima's manual offers and is automatically
    overwritten if maxima's version changes or the file cannot be read
ru_RU: Этот файл генерируется wxMaxima
    В нём хранится кэш тем руководства пользователя Maxima. Он автоматически
    перезаписывается в случае изменения версии Maxima или невозможности прочитать файл

en: This file won't be read by maxima if maxima is used without wxMaxima. In order to add startup commands that are executed in this case, too, please add them to maxima-init.mac, instead.
ru_RU: Этот файл не будет прочитан программой Maxima, которая используется без wxMaxima. Чтобы добавить команды запуска, которые будут выполняться и в этом случае, сохраните их в файле maxima-init.mac.

en: This function will return even integers
ru_RU: Эта функция возвращает чётные целые числа

en: This function will return odd integers
ru_RU: Эта функция возвращает нечётные целые числа

en: This symbol has no imaginary part
ru_RU: У этого символа нет мнимой части

en: This symbol has no real part
ru_RU: У этого символа нет вещественной части

en: This symbol might have both real and imaginary part
ru_RU: У этого символа может быть как вещественная, так и мнимая часть

en: Throw an error if this symbol is used before assigning it any contents
ru_RU: Вывести сообщение об ошибке, если этот символ использован без предварительной установки его значения

en: Time [in Minutes] between autosaves
ru_RU: Время [в минутах] между автоматическими сохранениями

en: Times:
ru_RU: Умножить:

en: Tip of the day
ru_RU: Совет дня

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Title (Sub- and superscripts as x_{10} or x^{10})
ru_RU: Заголовок (нижний и верхний индексы как x_{10} или x^{10})

en: Title cell (Heading 1)
ru_RU: Поле заголовка (Заголовок 1)

en: Title, section and subsection cells can be folded to hide their contents. To fold or unfold, click in the square next to the cell. If you shift-click, all sublevels of that cell will also fold/unfold.
ru_RU: Заголовки, разделы и подразделы могут быть свёрнуты для скрытия их элементов. Для выполнения свёртывания/развёртывания щёлкните внутри квадрата рядом с полем. Если удерживать клавишу Shift при щелчке мышью, все вложенные элементы также будут свёрнуты/развёрнуты.

en: To &Bigfloat
ru_RU: В число с плавающей точкой &повышенной точности

en: To &Float
ru_RU: В &число с плавающей точкой

en: To Float
ru_RU: В число с плавающей точкой

en: To Numeri&c	Ctrl+Shift+N
ru_RU: В числовое &значение	Ctrl+Shift+N

en: To exact fraction
ru_RU: В правильную дробь

en: To exact number
ru_RU: В точное число

en: To plot in polar coordinates, select 'set polar' in the Options entry for Plot2d dialog. You can also plot in spherical and cylindrical coordinates in 3D.
ru_RU: Чтобы построить график в полярных координатах, установите их («set polar») в опциях диалога «Двумерный график». Для трёх измерений можно также выбрать сферические и цилиндрические координаты.

en: To put parentheses around an expression, select it, and press '(' or ')' depending on where you want the cursor to appear afterwards.
ru_RU: Чтобы заключить выражение в скобки, выделите его и нажмите клавишу «(» или «)» (в зависимости от того, где должен появиться курсор).

en: To save the size and position of wxMaxima windows between session, use 'Edit->Configure' dialog.
ru_RU: Диалоговое окно «Правка->Настройка» позволяет настроить запоминание размера и положения окна wxMaxima между сеансами.

en: To start using wxMaxima right away, start typing your command. An input cell should appear. Then press Shift-Enter to evaluate your command.
ru_RU: Сразу после запуска wxMaxima можно начинать вводить команды (поле ввода появится автоматически). Затем нажмите Shift+Enter для выполнения команды.

en: To:
ru_RU: К:

en: Toc levels shown here
ru_RU: Здесь показаны уровни содержания

en: Toggle full screen editing
ru_RU: Переключить режим полноэкранного редактирования

en: Toggle the visibility of code cells
ru_RU: Переключить состояние видимости полей кода

en: Tokenize...
ru_RU: Разбить на лексемы...

en: Tolerance calculations with Maxima
ru_RU: Расчёты допусков с помощью Maxima

en: Top
ru_RU: Сверху

en: Top end
ru_RU: Верхняя сторона

en: Trace a function...
ru_RU: Трассировка функции...

en: Trace function(s)
ru_RU: Трассировка функции(ий)

en: Transformations
ru_RU: Преобразования

en: Transpose a matrix
ru_RU: Транспонировать матрицу

en: Tries to find a numerical solution for a 1st order ODE (or in other words: a equation of the format depends(x,t);diff(x,t)=(something containing x and t)
ru_RU: Пытается найти численное решение ОДУ первого порядка. Иными словами: уравнение формата зависит(x,t);diff(x,t)=(что-то, содержащее x и t)

en: Tries to find a solution of the equation that lies between the two bounds.
ru_RU: Пытается найти решение уравнения, которое лежит в указанных границах.

en: Tries to find all solutions of a polynomial numerically using bfloats.
    Might be able to detect solutions in non-polynomials, as well, if the expression is approximated by an polynomial, beforehand:
    
        bfallroots(ratdisrep(taylor(expression,0,30)));
ru_RU: Пытается найти все решения полинома численно с помощью
    чисел с плавающей точкой повышенной точности.
    Также может определить решения в неполиномах, если выражение заранее аппроксимировано с помощью полинома:
    
        bfallroots(ratdisrep(taylor(expression,0,30)));

en: Tries to find all solutions of a polynomial numerically.
    Might be able to detect solutions in non-polynomials, as well, if the expression is approximated by an polynomial, beforehand:
    
        allroots(ratdisrep(taylor(expression,0,30)));
ru_RU: Пытается найти все решения полинома численно.
    Также может определить решения в неполиномах, если выражение заранее аппроксимировано с помощью полинома:
    
        allroots(ratdisrep(taylor(expression,0,30)));

en: Tries to find exact fractions that match the numerical solutions of a polynomial.
    Is not able to deal with solutions with a imaginary part. Numerical constants like %pi% need to be eliminated using float() or similar
    Might be able to detect solutions in non-polynomials, as well, if the expression is approximated by an polynomial, beforehand:
    
        realroots(ratdisrep(taylor(expression,0,30)));
    
    See also guess_exact_value()
ru_RU: Пытается найти правильные дроби, которые соответствуют численным решениям полинома.
    Не может работать с решениями с мнимой частью. Численные константы наподобие %pi% nеобходимо исключить с помощью float() или аналогичной функции.
    Также может определить решения в неполиномах, если выражение заранее аппроксимировано с помощью полинома:
    
        realroots(ratdisrep(taylor(expression,0,30)));
    
    См. также guess_exact_value()

en: Trim both ends...
ru_RU: Обрезать оба конца...

en: Trim left...
ru_RU: Обрезать слева...

en: Trim right...
ru_RU: Обрезать справа...

en: Trim string left
ru_RU: Обрезать строку слева

en: Trim string on both ends
ru_RU: Обрезать строку на обоих концах

en: Trim string right
ru_RU: Обрезать строку справа

en: Try to guess which form is &simple
ru_RU: Пытаться определить, какая форма является &простой

en: Try to simplify sums that result from sum() commands.
ru_RU: Пытаться упростить суммы, которые являются результатом выполнения команд sum().

en: Trying to cache the list of subjects the manual contains in the file %s.
ru_RU: Попытка сохранить кэш тем руководства пользователя в файле %s.

en: Trying to discard all output.
ru_RU: Попытка отбросить весь вывод.

en: Trying to extract content.xml out of a broken .zip file.
ru_RU: Попытка извлечь файл content.xml из повреждённого файла .zip.

en: Trying to load a list of autocompletable symbols from file %s
ru_RU: Попытка загрузить список символов автодополнения из файла %s

en: Trying to open a file with an empty name!
ru_RU: Попытка открыть файл с пустым именем!

en: Trying to open the non-existing file %s
ru_RU: Попытка открыть несуществующий файл %s

en: Trying to reconstruct the xml closing markers.
ru_RU: Попытка восстановить закрывающие теги XML.

en: Trying to recover a broken .wxmx file.
ru_RU: Попытка восстановить повреждённый файл .wxmx.

en: Trying to remove the old temp file %s
ru_RU: Попытка удалить старый временный файл %s

en: Trying to restart maxima.
ru_RU: Попытка перезапустить Maxima.

en: Turkish
ru_RU: Турецкий

en: Tutorials
ru_RU: Учебники

en: Two sample t-test
ru_RU: Двухвыборочный t-тест

en: Type
ru_RU: Тип

en: Type:
ru_RU: Тип:

en: URL
ru_RU: URL-адрес

en: URL MathJaX.js lies at:
ru_RU: URL-адрес MathJaX.js:

en: UTF8 to Unicode code point...
ru_RU: UTF8 в точку кода Юникода...

en: Ukrainian
ru_RU: Украинский

en: Un-closed parenthesis
ru_RU: Незакрытая скобка

en: Un-closed parenthesis on encountering ; or $
ru_RU: «;» или «$», где были закрыты не все скобки

en: Unable to interpret the version info I got from http://wxMaxima-developers.github.io/wxmaxima/version.txt:
ru_RU: Не удалось интерпретировать сведения о версии из файла http://wxMaxima-developers.github.io/wxmaxima/version.txt:

en: Undefined
ru_RU: Не определено

en: Underlined
ru_RU: Подчёркивание

en: Underscore converts to subscripts:
ru_RU: Нижнее подчёркивание преобразует в нижний индекс:

en: Undo
ru_RU: Отменить

en: Undo	Ctrl+Z
ru_RU: Отменить	Ctrl+Z

en: Undo and redo button
ru_RU: Кнопка отмены и повторения действий

en: Undo last change
ru_RU: Отменить последнее действие

en: Undo limit (0 for none):
ru_RU: Ограничение отмены («0» означает отсутствие ограничения):

en: Unfold All	Ctrl+Alt+]
ru_RU: Развернуть все	Ctrl+Alt+]

en: Unfold all folded sections
ru_RU: Развернуть все свёрнутые разделы

en: Unhide
ru_RU: Показать

en: Unhide Heading 5
ru_RU: Показать Заголовок 5

en: Unhide Heading 6
ru_RU: Показать Заголовок 6

en: Unhide Part
ru_RU: Показать часть

en: Unhide Section
ru_RU: Показать раздел

en: Unhide Subsection
ru_RU: Показать подраздел

en: Unhide Subsubsection
ru_RU: Показать под-подраздел

en: Unhide contents
ru_RU: Показать содержимое

en: Unicode characters
ru_RU: Символы Юникода

en: Unicode chars	Alt+Shift+U
ru_RU: Символы Юникода	Alt+Shift+U

en: Unicode code point to UTF8...
ru_RU: Точку кода Юникода в UTF8...

en: Unicode code point to char
ru_RU: Точку кода Юникода в символ

en: Unicode code point to char...
ru_RU: Точку кода Юникода в символ

en: Unicode code point to utf8 numbers
ru_RU: Точку кода Юникода в код utf8

en: Unicode symbols:
ru_RU: Символы Юникода:

en: Unlike in other programming language return() only exits from the current loop or block(), not from the whole function.
ru_RU: В отличие от других языков программирования, return() выполняет выход только из текущего цикла или block(), а не из всей функции.

en: Unterminated comment.
ru_RU: Незавершённый комментарий.

en: Unterminated string.
ru_RU: Незавершённая строка.

en: Up
ru_RU: Вверх

en: Updating maxima's configuration
ru_RU: Обновление конфигурации Maxima

en: Updating the configuration from the system's configuration memory
ru_RU: Обновление конфигурации из системной памяти конфигурации

en: Upgrade
ru_RU: Обновить

en: Upper bound:
ru_RU: Верхняя граница:

en: Upsilon
ru_RU: Υ

en: Use "<" and ">" as parenthesis for matrices
ru_RU: Использовать «<» и «>» как скобки для матриц

en: Use a list
ru_RU: Использовать список

en: Use a list as parameter list for a function
ru_RU: Использовать список в качестве списка параметров для функции

en: Use centered dot and Minus, not Star and Hyphen
ru_RU: Использовать точку и минус, а не звёздочку и дефис

en: Use centered dot character for multiplication
ru_RU: Использовать точку как символ умножения

en: Use list
ru_RU: Использовать список

en: Use list as the arguments of a function
ru_RU: Использовать список в качестве аргументов функции

en: Use rounded parenthesis for matrices
ru_RU: Использовать круглые скобки для матриц

en: Use square parenthesis for matrices
ru_RU: Использовать квадратные скобки для матриц

en: Use struct field...
ru_RU: Использовать поле структуры...

en: Use the "partial derivative" symbol to represent the fraction that represents a diff() when exporting LaTeX
ru_RU: Использовать символ «частная производная» для дроби, которая представляет diff(), при экспорте в LaTeX

en: Use unicode Math Symbols, if available
ru_RU: Использовать математические символы Юникода (если доступно)

en: Use vertical lines instead of parenthesis for matrices
ru_RU: Использовать вертикальные линии вместо скобок для матриц

en: User labels only
ru_RU: Только пользовательские метки

en: User specified
ru_RU: Задаётся пользователем

en: User-defined labels
ru_RU: Пользовательские метки

en: User-defined labels if available
ru_RU: Пользовательские метки (если доступно)

en: Using Maxima help file from wxMaxima configuration file (helpFile=...))
ru_RU: Использование файла справки по Maxima из файла конфигурации wxMaxima (helpFile=...))

en: Using Maxima path from command line.
ru_RU: Использование пути Maxima из командной строки.

en: Using configured Maxima path.
ru_RU: Использование настроенного пути Maxima.

en: Using gnuplot's antialiassing-less png driver for embedded plots as pngcairo could not be found
ru_RU: Для встроенных графиков используется не поддерживающий сглаживание png-драйвер Gnuplot, поскольку компиляция Gnuplot была выполнена без pngcairo

en: Using gnuplot's pngcairo driver for embedded plots
ru_RU: Для встроенных графиков используется драйвер pngcairo Gnuplot

en: Using the built-in list of manual anchors.
ru_RU: Использование встроенного списка ключевых слов руководства пользователя.

en: Validated that the XML representation of the document actually is valid XML
ru_RU: Проверено, что XML-представление документа действительно представляет собой корректный XML

en: Value
ru_RU: Значение

en: Value at a given point
ru_RU: Значение в указанной точке

en: Value at a specific point
ru_RU: Значение в определённой точке

en: Value at that point:
ru_RU: Значение в этой точке:

en: Value y at that point:
ru_RU: Значение y в этой точке:

en: Value:
ru_RU: Значение:

en: Var #1
ru_RU: Переменная 1

en: Var #2
ru_RU: Переменная 2

en: Variable
ru_RU: Переменная

en: Variable name
ru_RU: Имя переменной

en: Variable name, not contents...
ru_RU: Имя переменной, не содержимое...

en: Variable name:
ru_RU: Имя переменной:

en: Variable(s)
ru_RU: Переменные

en: Variable(s):
ru_RU: Переменные:

en: Variable:
ru_RU: Переменная:

en: Variables
ru_RU: Переменные

en: Variables:
ru_RU: Переменные:

en: Variance...
ru_RU: Дисперсия...

en: Verified that we are able to read the whole .zip archive we produced.
ru_RU: Проверено, что можно прочитать весь созданный zip-архив.

en: View
ru_RU: Вид

en: Waiting for the thread that parses the maxima manual to finish
ru_RU: Ожидание окончания работы потока, анализирующего руководство пользователя Maxima

en: Warn if an inactive window is idle
ru_RU: Показывать предупреждение при бездействии неактивного окна

en: Warning
ru_RU: Предупреждение

en: Warning:
ru_RU: Предупреждение:

en: Warning: Cannot create %s, the directory maxima keeps configuration, user packages and caches in.
    Make sure that your system's home directory is set up correctly
ru_RU: Предупреждение: не удалось создать %s, каталог, в котором Maxima сохраняет конфигурационные данные, пользовательские пакеты и кэш.
    Убедитесь, что системный домашний каталог настроен правильно

en: Warning: No test if the argument of the log is complex, positive or negative
ru_RU: Предупреждение: нет проверки того, является ли аргумент логарифма комплексным, положительным или отрицательным

en: Welcome to wxMaxima
ru_RU: Добро пожаловать в wxMaxima

en: What to do:
ru_RU: Что делать:

en: When applying functions with one argument from menus, the default argument is '%'. To apply the function to some other value, select it in the document before executing a menu command.
ru_RU: Если с помощью меню применяется функция с одним аргументом, аргументом по умолчанию является «%». Чтобы применить функцию к какому-либо другому значению, необходимо выбрать его в документе перед использованием команды меню.

en: When to invoke the lisp compiler's debugger
ru_RU: Когда следует активировать средство отладки компилятора Lisp

en: While loop
ru_RU: Цикл while

en: While loop...
ru_RU: Цикл while...

en: While wxMaxima is programmed mostly in C++, it also uses some Lisp code. You can help to improve wxMaxima, if you have knowledge of Common Lisp.
ru_RU: Программа wxMaxima написана в основном на языке C++, но в ней также используется и код на Lisp. Программисты, знакомые с Common Lisp, могут помочь в совершенствовании wxMaxima.

en: Whole document (*.wxmx)|*.wxmx|The input, readable by load() (maxima > 5.38) (*.wxm)|*.wxm|All Files (*.*)|*
ru_RU: Весь документ (*.wxmx)|*.wxmx|Ввод, доступный для чтения функцией load() (Maxima > 5.38) (*.wxm)|*.wxm|Все файлы (*.*)|*

en: Worksheet
ru_RU: Лист

en: Worksheet got activated
ru_RU: Лист активирован

en: Worksheet got the mouse focus
ru_RU: Лист получил фокус мыши

en: Wrap equations exported by the "copy as LaTeX" feature between \[ and \] as equation markers
ru_RU: Заключать уравнения, экспортированные с помощью опции «Копировать как LaTeX», в \[ и \] в качестве обозначений уравнений

en: Wrapped search
ru_RU: Поиск завершён

en: Wrote all image and gnuplot files to the zip archive
ru_RU: Все файлы изображений и Gnuplot записаны в zip-архив

en: Wrote the XML representation of the document to the zip archive
ru_RU: XML-представление документа записано в zip-архив

en: Wrote the mimetype info
ru_RU: Записана информация о типе MIME

en: Xi
ru_RU: Ξ

en: Yes
ru_RU: Да

en: You can access the last output using the variable '%'. You can access the output of previous commands using variables '%on' where n is the number of output.
ru_RU: Самый последний результат вычисления обозначается «%». Результат любого другого предыдущего вычисления обозначается «%on», где n — порядковый номер вычисления.

en: You can evaluate your whole document by using 'Cell->Evaluate All Cells' menu command or the appropriate key shortcut. The cells will be evaluated in the order they appear in the document.
ru_RU: Можно вычислить весь документ с помощью команды меню «Поле->Вычислить все поля» или соответствующей комбинации клавиш. Поля будут вычисляться в порядке их появления в документе.

en: You can get help on a Maxima function by selecting or clicking on the function name and pressing F1. wxMaxima will search the help index for the selection or the word under the cursor.
ru_RU: Можно получить справку по функции Maxima; выделите функцию или щёлкните её имя и нажмите клавишу F1. Появится диалоговое окно с результатами поиска выделенной функции.

en: You can hide output part of cells by clicking in the triangle on the left side of cells. This works on text cells also.
ru_RU: Можно скрыть область вывода поля, щёлкнув на треугольнике в левой части поля. Это действие работает и для текстовых полей.

en: You can insert different types of 'cells' in wxMaxima documents using the 'Cell' menu. Note that only 'input cells' can be evaluated, while others are used for commenting and structuring your calculations.
ru_RU: Можно вставлять в документы wxMaxima различные типы «полей» с помощью меню «Поле». Следует учитывать, что вычислены могут быть только «поля ввода», в то время как другие типы полей используются для комментирования и структурирования вычислений.

en: You can select multiple cells either with a mouse - click'n'drag from between cells or from a cell bracket on the left - or with a keyboard - hold down Shift while moving the horizontal cursor - and then operate on selection. This comes in handy when you want to delete or evaluate multiple cells.
ru_RU: Можно выбрать несколько полей с помощью мыши (путём перетаскивания с зажатой левой кнопкой) или клавиатуры (перемещайте горизонтальный курсор, удерживая клавишу Shift) и затем выполнять над ними различные действия. Это может быть полезно, если требуется вычислить или удалить несколько полей.

en: You found a bug in wxMaxima? Please report it at https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/issues
    A mathematical bug is maybe a bug in Maxima (the backend), which can be reported at https://sourceforge.net/p/maxima/bugs/
    Please check, before, if the bug was not already reported.
ru_RU: Если в работе wxMaxima возникает ошибка, сообщите о ней по адресу https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/issues
    Ошибка математического характера, вероятно, представляет собой ошибку в Maxima (внутренняя служба), о которой можно сообщить по адресу https://sourceforge.net/p/maxima/bugs/
    Перед отправкой рекомендуется проверить, не сообщалось ли об этой ошибке ранее.

en: You got an idea for an improvement of wxMaxima? Great! Please submit your idea at https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/issues.
ru_RU: Предложения по улучшению wxMaxima можно предоставить по этому адресу: https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/issues.

en: You have version %s. Current version is %s.
    
    Select OK to visit the wxMaxima webpage.
ru_RU: У вас установлена версия %s. Текущая версия — %s.
    
    Нажмите кнопку «ОК» для перехода на веб-страницу wxMaxima.

en: Your changes will be lost if you don't save them.
ru_RU: Изменения будут утеряны, если их не сохранить.

en: Your version of wxMaxima is up to date.
ru_RU: Вы используете последнюю версию wxMaxima.

en: Zeta
ru_RU: Ζ

en: Zoom &In	Ctrl++
ru_RU: У&величить	Ctrl++

en: Zoom Ou&t	Ctrl+-
ru_RU: У&меньшить	Ctrl+-

en: Zoom in 10%
ru_RU: Увеличить на 10%

en: Zoom out 10%
ru_RU: Уменьшить на 10%

en: [ unsaved ]
ru_RU: [ не сохранено ]

en: [ unsaved* ]
ru_RU: [ не сохранено* ]

en: _%d.gif"  alt="Animated Diagram" loading="lazy" style="max-width:90%%;" />
ru_RU: _%d.gif"  alt="Анимация" loading="lazy" style="max-width:90%%;" />

en: _%d.gif" alt="Animated Diagram" style="max-width:90%%;" loading="lazy" />
ru_RU: _%d.gif" alt="Анимация" style="max-width:90%%;" loading="lazy" />

en: alpha
ru_RU: α

en: and
ru_RU: и

en: apply function to each element
ru_RU: Применить функцию к каждому элементу

en: as 1D ASCII
ru_RU: как 1D ASCII

en: as ASCII Art
ru_RU: как символы ASCII

en: as storage for actual values for variables
ru_RU: как хранилище для фактических значений переменных

en: beta
ru_RU: β

en: char to Ascii code...
ru_RU: символ в код ASCII...

en: chi
ru_RU: χ

en: choose a lisp maxima was compiled with
ru_RU: выберите вариант Lisp, с помощью которого выполнена сборка Maxima

en: choose between installed maxima versions
ru_RU: выберите одну из установленных версий Maxima

en: delta
ru_RU: δ

en: do for each element
ru_RU: Выполнить для каждого элемента

en: empty
ru_RU: пустое множество

en: epsilon
ru_RU: ε

en: equivalent
ru_RU: эквивалентно

en: eta
ru_RU: η

en: ev() shall evaluate this automatically
ru_RU: ev() автоматически вычислит это

en: exists
ru_RU: существует

en: expression:
ru_RU: выражение:

en: f(x) stays f(x) even if the value of f(x) is computable
ru_RU: f(x) остаётся f(x), даже если значение f(x) можно вычислить

en: false=Don't generate subscripts
    true=Automatically convert underscores to subscript markers if the would-be subscript is a number or a single letter
    all=_ marks subscripts.
ru_RU: false=Не создавать нижние индексы
    true=Автоматически преобразовывать подчёркивания в нижние индексы, если предполагаемый нижний индекс является числом или отдельной буквой
    all=_ отмечает нижние индексы.

en: filename:
ru_RU: имя файла:

en: from a list
ru_RU: из списка

en: from a rule
ru_RU: из правила

en: from function arguments
ru_RU: из аргументов функции

en: from individual elements
ru_RU: из отдельных элементов

en: function
ru_RU: функция

en: gamma
ru_RU: γ

en: greater than or equal
ru_RU: больше или равно

en: in
ru_RU: принадлежит

en: in 2D
ru_RU: в 2D

en: intersection
ru_RU: пересечение

en: iota
ru_RU: ι

en: kappa
ru_RU: ϰ

en: lambda
ru_RU: λ

en: less or equal
ru_RU: меньше или равно

en: list
ru_RU: список

en: max(abs(A(i,j))) (complex)
ru_RU: max(abs(A(i,j))) (комплексное)

en: max(abs(A(i,j))) (real)
ru_RU: max(abs(A(i,j))) (вещественное)

en: maxima to other language
ru_RU: Maxima на другом языке

en: mkdir,...
ru_RU: mkdir...

en: mu
ru_RU: μ

en: much greater than
ru_RU: намного больше чем

en: much less than
ru_RU: намного меньше чем

en: m×n Matrix A:
ru_RU: Матрица A m×n:

en: nabla sign
ru_RU: знак набла

en: nand
ru_RU: не-и

en: nor
ru_RU: или-не

en: not
ru_RU: не

en: not bytewise identical
ru_RU: не идентично побайтово

en: not subset
ru_RU: не подмножество

en: not subset or equal
ru_RU: не подмножество или равно

en: noun: Not evaluated by default
ru_RU: noun: не вычисляется по умолчанию

en: nth
ru_RU: n-й

en: nu
ru_RU: ν

en: omega
ru_RU: ω

en: omicron
ru_RU: ο

en: or
ru_RU: или

en: outative: f(2*x) = 2*f(x)
ru_RU: Константа за скобками: f(2*x) = 2*f(x)

en: part:
ru_RU: часть:

en: partial sign
ru_RU: знак частной производной

en: phi
ru_RU: φ

en: pi
ru_RU: π

en: plus or minus
ru_RU: плюс-минус

en: point:
ru_RU: точка:

en: precision:
ru_RU: точность:

en: proportional to
ru_RU: пропорционально

en: psi
ru_RU: ψ

en: radcan() is a powerful tools for simplification trigonometric functions but needs to be taken with care: If a function has more than one branch radcan uses the one that looks like it would fit best, not necessarily the one that makes sense for the problem that resulted in the Expression that is to be simplified.
ru_RU: radcan() — мощный инструмент для упрощения тригонометрических функций, но его следует использовать с осторожностью: если у функции несколько ветвей, radcan использует ту, которая выглядит наиболее подходящей, не обязательно ту, которая подходит к задаче, выраженной упрощаемым выражением.

en: rho
ru_RU: ρ

en: sbcl: use <int>Mbytes of heap
ru_RU: sbcl: использовать <int> Мбайт кучи

en: sbcl: use <int>Mbytes of stack for function calls
ru_RU: sbcl: использовать <int> Мбайт стека для вызовов функций

en: sigma
ru_RU: σ

en: solve() will solve a list of equations only if for n independent equations there are n variables to solve to.
    If only one result variable is of interest the other result variables can be used to to tell solve() which variables to eliminate from the solution
    solve() searches for a global solution. If a problem has different solutions depending on the range its variables are in one way to successfully use solve() is to use solve() to eliminate variables one by one and to manually choose which of the solutions solve() found matches the current problem.
ru_RU: solve() выполнит решение списка уравнений только в том случае, если для n независимых уравнений имеется n неизвестных переменных.
    Если требуется найти значение только одной переменной, можно заменить другие переменные на выражения через нужную вам переменную, чтобы функция solve() смогла исключить из решения все лишние переменные.
    solve() ищет глобальное решение. Если у задачи есть разные решения в зависимости от диапазона, в котором находятся её переменные, одним из способов успешного применения solve() будет следующий: использовать эту функцию для исключения переменных по одной и выбрать вручную из найденных solve() решений то, которое соответствует текущей задаче.

en: solve() will solve a list of equations only if for n independent equations there are n variables to solve to.
    If only one result variable is of interest the other result variables solve needs to do its work can be used to tell solve() which variables to eliminate in the solution for the interesting variable.
ru_RU: solve() выполнит решение списка уравнений только в том случае, если для n независимых уравнений имеется n неизвестных переменных.
    Если требуется найти значение только одной переменной, можно заменить другие переменные на выражения через нужную вам переменную, чтобы функция solve() смогла исключить из решения все лишние переменные.

en: solves an equation of the form
        'diff(y,t) = -y;
ru_RU: решает уравнение вида
        'diff(y,t) = -y;

en: sqrt (needs parenthesis for its argument to work as a Maxima command)
ru_RU: sqrt (для аргумента нужны скобки, чтобы можно было использовать функцию в качестве команды Maxima)

en: subset
ru_RU: подмножество

en: subset or equal
ru_RU: подмножество или равно

en: tau
ru_RU: τ

en: there is no
ru_RU: нет

en: theta
ru_RU: θ

en: to the power of 2
ru_RU: в квадрате

en: to the power of 3
ru_RU: в кубе

en: union
ru_RU: объединение

en: unnamed function (lambda)...
ru_RU: безымянная функция (лямбда)...

en: unsaved
ru_RU: несохранённый

en: untitled
ru_RU: без названия

en: upsilon
ru_RU: υ

en: use as function arguments
ru_RU: Использовать как аргументы функции

en: use the actual values stored
ru_RU: Использовать сохранённые фактические значения

en: wxMaxima can be made to execute commands at every start-up by placing them in a text file with the name wxmaxima.rc in the user directory. This directory can be found by typing maxima_userdir;
ru_RU: Можно настроить wxMaxima на выполнение команд при каждом запуске — разместите их в текстовом файле с именем wxmaxima.rc в каталоге пользователя. Каталог пользователя можно найти путём ввода maxima_userdir;

en: wxMaxima cannot read the xml contents of
ru_RU: wxMaxima не удалось прочесть содержимое XML

en: wxMaxima configuration
ru_RU: Конфигурация wxMaxima

en: wxMaxima could not start a server.
    
    Please check you have network support
    enabled and try again!
ru_RU: wxMaxima не может запустить сервер.
    
    Убедитесь, что поддержка сети включена,
    и попробуйте снова!

en: wxMaxima dialogs set default values for inputs entries, one of which is '%'. If you have made a selection in your document, the selection will be used instead of '%'.
ru_RU: В диалоговых окнах wxMaxima для входных параметров предусмотрены стандартные значения, обычно «%». Если вы сделали выделение в документе, оно будет использовано вместо «%».

en: wxMaxima document
ru_RU: Документ wxMaxima

en: wxMaxima encountered an error loading
ru_RU: Ошибка при загрузке wxMaxima

en: wxMaxima help
ru_RU: Справка по wxMaxima

en: wxMaxima is a cross-platform graphical user interface for the computer algebra system Maxima based on wxWidgets.
    For rendering svg graphics it uses nanosvg (https://github.com/memononen/nanosvg).
    The unicode character list has been compiled by the Unicode Consortium.
ru_RU: wxMaxima — кроссплатформенный графический интерфейс для системы аналитических вычислений Maxima, основанный на wxWidgets. Для обработки svg-графики используется nanosvg (https://github.com/memononen/nanosvg).
    Список символов Юникода составлен Консорциумом Юникода.

en: wxMaxima is programmed in C++ using the wxWidgets toolkit and uses CMake as build system. You can contribute to wxMaxima, if you have some knowledge with this environment.
ru_RU: Программа wxMaxima написана на языке C++ с помощью набора средств wxWidgets. В качестве системы сборки используется CMake. Программисты, знакомые с этой средой разработки, могут помочь в совершенствовании wxMaxima.

en: wxMaxima needs more developers. It is an open source project where you can contribute. Join the wxMaxima development at: https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima
ru_RU: Проекту wxMaxima требуется участие разработчиков. Исходный код программы открыт, вы можете внести свой вклад в его разработку. Присоединяйтесь к разработке wxMaxima: https://githubcom/wxMaxima-developers/wxmaxima

en: wxMaxima needs more translators. We do not speak every language. Help us to translate wxMaxima and the manual to your language. Join the wxMaxima development at: https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima
ru_RU: Проекту wxMaxima требуется участие переводчиков — помогите нам перевести программу и руководство пользователя на ваш язык. Присоединяйтесь к разработке wxMaxima: https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima

en: wxMaxima normally stores the gnuplot sources for every plot made using draw() in order to be able to open plots interactively in gnuplot later. This setting defines the limit [in Megabytes per plot] for this feature.
ru_RU: Обычно wxMaxima сохраняет исходники Gnuplot для каждого графика, созданного с помощью draw() — это позволяет в дальнейшем интерактивно открывать графики в Gnuplot. Этот параметр определяет предельное количество памяти [в мегабайтах на график], которое выделяется для этой возможности.

en: wxMaxima provides the "table_form" command that shows lists in an alternative form. One example would be:
    
    table_form([1,2,3,4,5]);
ru_RU: wxMaxima предоставляет команду «table_form», которая показывает списки в альтернативном виде. Пример:
    
    table_form([1,2,3,4,5]);

en: wxMaxima remembers answers from the last run and is able to automatically send them to maxima, if requested
ru_RU: wxMaxima запоминает ответы с прошлого выполнения и может автоматически отправлять их в Maxima, если это будет запрошено

en: wxMaxima remembers answers from the last run and is able to offer them as the default answer
ru_RU: wxMaxima запоминает ответы с прошлого выполнения и может предлагать их в качестве ответа по умолчанию

en: wxMaxima remembers the answers to maxima's questions. If this checkbox is set it automatically offers to enter the last answer to this question the user has input.
ru_RU: wxMaxima запоминает ответы на вопросы Maxima. Если этот флажок установлен, программа автоматически предложит последний введённый пользователем ответ на вопрос.

en: wxMaxima shows help in a browser
ru_RU: wxMaxima отображает справку в браузере

en: wxMaxima shows help in the sidebar
ru_RU: wxMaxima отображает справку на боковой панели

en: wxMaxima startup file location:
ru_RU: Расположение файла запуска wxMaxima:

en: wxMaxima version %s
ru_RU: wxMaxima версии %s

en: wxMaxima's ChangeLog
ru_RU: Журнал изменений wxMaxima

en: wxMaxima's license
ru_RU: Лицензия wxMaxima

en: wxWidgets is using GTK 2
ru_RU: wxWidgets использует GTK 2

en: wxWidgets is using GTK 3
ru_RU: wxWidgets использует GTK 3

en: wxmx file saved
ru_RU: файл .wxmx сохранён

en: x direction [in multiples of the tick frequency]
ru_RU: направление x [в единицах частоты делений]

en: xi
ru_RU: χ

en: xml contained in the file claims not to be a wxMaxima worksheet.
ru_RU: XML, включённый в файл, сообщает, что не является листом wxMaxima.

en: xor
ru_RU: искл. или

en: y direction [in multiples of the tick frequency]
ru_RU: направление y [в единицах частоты делений]

en: yes
ru_RU: да

en: zeta
ru_RU: ζ

en: ŕatsubst works like subst, but it knows some basic maths, if needed.
ru_RU: ŕatsubst работает как subst, но при необходимости позволяет использовать базовую математику
